Какво да вземеш предвид, когато си избираш диета – зададохме този въпрос на д-р Райна Стоянова, главен диетолог и експерт по хранене във Fine Line. Отговорите й ще ти бъдат много полезни за постигане на целта ти – здравословно и бързо отслабване, съветва в последния си брой сп. „Блясък”.
Трябва да признаем, че за повечето от нас, яденето е едно от малкото всекидневно достъпни удоволствия. Настроението ни се подобрява веднага, защото глюкозата, която постъпва в кръвта по време на хранене, бързо активизира центъра на удоволствие в мозъка ни, а дъвченето на храната действа успокоително на нервната система. Съвременният начин на живот е неизменно свързан със спазването на определен хранителен режим в даден етап от живота. Учени и обикновени хора по целия свят са измисляли и измислят десетки хиляди диети. Преди да се подложиш на поредната, прочети следващите редове, за да си сигурна кое е истина и кое – не, в разпространяваните твърдения за отслабването.
- Имам забавен метаболизъм, невъзможно е да отслабна!
Невярно! Твоят БТМ (базисен темп на метаболизъм) представлява броя на калориите, от които организмът ти се нуждае, за да поддържа жизнените си функции.
Това е свързано отчасти с генетичното наследство. Възможно е твоя приятелка със същия ръст и тегло да си позволява да се храни повече от теб, без да напълнява. Това е дразнещо, но трябва да запомниш две неща:
Ако имаш по-малко телесни мазнини и повече мускули, то твоят метаболизъм ще бъде по-ускорен, тъй като мускулите изгарят повече калории от мазнините. Ето защо трябва да включиш в плана си за отслабване физически упражнения.
Не се опитвай да намалиш калориите драстично, тъй като скоростта на твоя метаболизъм ще намалее, за да се приспособи и така само ще се чувстваш непрекъснато гладна. Да се храниш по-малко и качествено е ключът към трайната загуба на тегло.
- След 18.00 часа не се яде.
Невярно! Доказано е, че жените могат да надебелеят дори и ако се хранят само веднъж в денонощието. На отслабването влияе не кога ядеш, а какво и по колко. Тези, които се хранят на малки
порции и балансирано по 5 пъти на ден, напълняват по-малко и са по-енергични. Единствено трябва да не се храниш поне 2-3 часа преди сън, за да има време храната да се обработи.
- По-малкото въглехидрати водят до по-бързо отслабване.
Вярно! На този принцип са построени повечето от нисковъглехидратните диети. След като рязко се намали гликогенът – основният запас от въглехидрати в организма, започва разграждането на мастния слой. Но това има и своите недостатъци. Именно въглехидратите съдействат за производството на хормоните на щастието – ендорфините. Липсата им води до лошо настроение, раздразнителност и вялост. Да не говорим, че именно от въглехидратите организмът черпи енергия.
- Колкото по-малко спиш – толкова по-активно отслабваш.
Невярно! Въпреки че изглежда напълно логично. По време на сън обмяната на веществата се забавя и се изразходва по-малко енергия. Следователно, ако спиш по-малко, мазнините ще изчезват по-бързо. Уви, точно обратното е. Малкото сън понижава изработването на хормона лептин, който потиска апетита. В същото време при недоспиване, с 1/3 нараства нивото на противоположния хормон – грелин, който стимулира апетита. Подобни хормонални изменения предизвикват силно чувство на глад при човека. При това възниква желанието не просто да похапне, а да изяде нещо калорично.
- Хапчетата за отслабване вредят на здравето
Вярно! Хората биха искали да съществува лесно и бързо решение за техния проблем. На пръв поглед хапчетата за отслабване са идеалният вариант – обещават бързи резултати без усилия. Но къде е уловката тук? Ако беше измислено идеалното хапче, което хем да дава бързи резултати, хем да не изисква усилия и същевременно да не вреди на здравето, щяха ли всекидневно да се появяват нови и нови медикаменти? Обикновено зад рекламните обещания се крият ред неизказани рискове за здравето и при всеки човек медикаментите и хранителните добавки влияят различно.
ДОКАЗАНО!
Правилното хранене и редовните физически упражнения си остават най-добрият начин да си 8 добра форма. Спи достатъчно, прави редовно секс и търси причини да се смееш по-често – така ще поддържаш теглото, настроението и самочувствието си.
Защо и как пълнеем в различните възрасти?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment