- Хранете се правилно и се движете редовно, съветват кардиолозите!
Сърдечносъдовите заболявания се нареждат на първо място у нас и в Европа като причина за смъртност и инвалидизация. Целта на превенцията е не само да се намали броят на смъртните случаи, предизвикани от сърдечносъдови проблеми, но и да се снижи честотата на основните сърдечносъдови заболявания (исхемична и коронарна болест на сърцето, високо кръвно налягане).
Запазването на здравето се влияе както от наследствеността и социално-битовата среда, така и от външни фактори, които всеки може да промени, избегне или подобри, за да остане по- дълго в добра форма. Сред рисковите фактори са стресът, липсата на пълноценна почивка, недоспиването, храненето с вредни и мазни храни, наднорменото тегло, тютюнопушенето, употребата на алкохол, обездвижването и др., пише в последния си брой сп. „Журнал за жената”.
Основните мерки за предпазване от сърдечносъдови болести са:
- Здравословно хранене
- Редовно физическо натоварване
- Контрол на артериалното кръвно налягане (трябва да е в границите 130/90)
- Следене на индекса на телесната маса (BMI < 25kg/m2)
- Спиране на тютюнопушенето.
Целта е поне по 30 мин на ден да се извършва физическа активност. Това не означава, че всеки трябва да тича по половин час на ден. Здравите хора трябва да изберат спорт, който им доставя удоволствие и могат да отделят няколко часа в седмицата, за да се занимават активно с него. Подходящи са тенис, плуване и др. За по-възрастните или страдащите вече от някакви хронични болести препоръките са да ходят пеша, да избягват асансьора, да изкачват стълбите.
Пациентите с диагностицирано сърдечносъдово заболяване първо трябва да се консултират с кардиолог, който ще им назначи изследвания, включително и с велоергометричен тест. По този начин може да се установи до колко и каква физическа активност е подходяща за конкретния човек.
Здравословно хранене
Полезна е консумацията на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, ниско-маслени млечни продукти, риба и месо без мазнини. Омега-3-мастните киселини имат протективни свойства, така че дори една „мазна“ риба може да е много по-полезна отколкото приема на червено месо.
Основен принцип, кой- то е добре да се следва, е приемът на мазнини да не надвишава 30% от енергийния прием на ден.
Високата употреба на сол, захар, мазнини и тестени продукти е вредна, но за жалост характерна за нас. Страната ни е на последно място в Европа по прием на мляко и млечни продукти, като същевремено дневният прием на витамини и минерали е под стандарта за деца, бременни жени и стари хора. Небалансираното хранене увеличава т.нар. „лош“ холестерол, а с това и прогресивното развитие на атеросклеротични плаки.
Профилактични прегледи
Рутинният преглед, който се провежда от личния лекар (преслушване, измерване на кръвното налягане и измерване на холестерола), може да е много ценен за откриването на отклонения от нормата и вземане на мерки, за да не се стигне до усложнения.
Изледването на холестерол се прави сутрин на гладно. Желателно е предишният ден и последните три дни пациентът да не е консумирал алкохол и богати на холестерол храни.
Признаци на инфаркт
Някои сърдечни прис тъпи са внезапни и интензивни, но повечето започват бавно, със слаба болка или неразположение. Ето някои от признаците, които показват, че получавате сърдечен пристъп:
- дискомфорт в средата на гърдите, който продължава повече от няколко минути или е на пристъпи. Може да се чувства като натиск, болка или задушаване
- болки или дискомфорт в други части на тялото – едната или двете ръце, гърба, врата, челюстта или стомаха
- недостиг на въздух
- други признаци – студена пот, гадене, замаяност.
- Не чакайте повече от 5 минути, за да извикате помощ. Обадете се на телефон 112, ако вие или някой около вас има тези симптоми.
За повече информация посетете сайта на пациентската организация на сърдечно- болните www.sarce.bg или на Дружеството на кардиолозите в България www.cardiobg.com
Първите кабинети, които приемат пациенти за профилактични кардиологични изследвания, отвориха врати в столичната Университетска болница „Царица Йоан- на – ЖУА“, УМБАА „СВ.Георги“ В Пловдив, УМБАА „СВ. Марина“ вьв Варна и УМБАА „Д-р Георги Странски“ В Плевен,
В тях се осъществяват консултации и изследвания за сърдечносъдовия риск на всички желаещи, Пациентите могат да ползват услугите им при условия, съответстващи на политиката на болницата – с направление и заплащане от страна на НЗОК или като свободен платен прием.
Как да се предпазим от инфаркт и сърдечни заболявания – Тайните На Сърцето:
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Leave a reply