Децата прохождат между 9-ия и 15-ия месец. Най-често правят първи самостоятелни крачки на около година
Това обаче не е правило и няма място за притеснения, ако бебето не се чувства готово. Не бива да го насилвате, защото ще се уплаши и ще забавите прохождането. То трябва да се научи да балансира тежестта и да координира движенията си, за да тръгне.
Физическото развитие е процес, в който не се прескачат етапи. Специалистите посочват 6 фази в двигателната активност. Първата е седене без опора, което обикновено се случва между 4-ия и 9-ия месец. Пълзенето започва някъде от 5-ия месец. Бебето може да стои с помощ между 5-ия до 11 -ия месец, а на крачетата си успява да се държи само от 7-ия до 17-ия месец. Най-бързите пристъпват с помощ още от 6-ия, но може това да продължи чак до 14-ия. Следва истинското ходене. За него освен физическа трябва и
психическа готовност.
Можете още от по-ранна възраст да помагате с упражнения, които укрепват мускулите
• Кара, кара колело. Правете това упражнение от 2 месеца. След като изкъпете детето, хванете крачетата му и ги движете, сякаш кара велосипед. Свивайте краката му към корема и го оставете само да ги разтегне. Развива мускулите на краката и е забавно за детето.
• Насърчавайте го да пълзи. Поставете го по корем на пода върху одеяло. Привлечете вниманието му с играчка, която да достигне. Ще се опита да пълзи, но в началото ще среща затруднения. Подпрете с длани стъпалата, за да може по-лесно да се избута напред. Постепенно ще схване как да прави това и ще започне да пълзи като стрела из цялото жилище. Упражнението е полезно за ръцете, краката и гръбнака.
• Играйте във водата. Ритането с крака във ваната, докато
го къпете, много добре укрепва краката.
• Танцувайте. След 7-ия месец допирайте стъпалата на детето до земята, като го държите под мишниците, без да отпускате тежестта му напълно върху крачетата. Пуснете музика и го движете в ритъма й.
• Провокирайте го да се изправя. То е любопитно и може да го насърчите, като му помогнете да се’ хване за рамката на леглото или кошарата и привлечете вниманието му с предмети, които го карат да се протяга нагоре.
• Сложете детето да седне близо до стабилен стол. Вие застанете до стола, като държите ярка играчка, за да привлечете вниманието на бебето. То ще се облегне на стола, за да си помогне в изправянето, и ще се опита да хване играчката. Така научава техниката да се изправя и задържа на краката си.
• Тренировка с краката на мама. Когато е придобило вече сила, хванете ръцете на детето и
го накарайте да стъпи на краката ви. Предложете ръцете си като опора, за да се издърпа нагоре. След това направете няколко крачки заедно. Така то свиква как да управлява по-детайлните движения при ходене.
Чудесно упражнение вкъщи е да оставите детето да ходи без обувки, като се държи за мебелите и стените
Това му позволява да подобри баланса, контакта с пода, възприемането на заобикалящата среда.
Различни приспособления помагат при прохождането и първите стъпки – проходилка или количка, която бута пред себе си, като се подпре с ръце.
Ако детето вече е готово да ходи, заставайте откъм гърба му, хващайте го за ръцете и нека върви. Натоварващо е за възрастните, които трябва да се навеждат, но така то постепенно свиква и мускулите на краката му още повече укрепват.
Като стане по-уверено, нека се държи само за единия ви пръст
Това ще му вдъхне спокойствие и в същото време ще му помогне да запази равновесие, ако залитне. По този начин ще го предпазите от стресиращи падания.
Когато то се почувства достатъчно сигурно, само ще се освободи от ръцете ви и ще опитва да крачи. Няколко пъти ще тупне по дупе, може и да се разплаче. Нищо страшно, бързо го разсейте.
Като видите, че стои и се колебае дали да направи първи самостоятелни стъпки, застанете срещу него, разтворете ръце и го извикайте да дойде към вас. Похвалете го щедро – прохождането е голямо събитие.
Източник: woman.ru
Add comment