Да спазвате ограниченията в яденето по време на пости и да сте на диета за отслабване не е едно и също – понякога може дори да качите някое килце, докато постите. Как да избегнете този нежелан ефект?
Великденските пости са най-дългите в православния календар – 40 дни ограничено хранене е голямо изпитание за мнозина. В списъка на забранените храни наред с месото са и рибата, птичето, яйцата, млякото и всички млечни продукти. Доста строг режим и затова някои хора си мислят, че периодът е подходящ да стопят излишните си килца. Истината обаче е, че постното меню не е предназначено за отслабване, а за пречистване на организма. По-скоро дори може да напълнеете леко. Хапването само на нискокалорични зеленчуци и плодове в продължение на седем седмици не е безопасно за здравето, затова се налага да включите повече богати на въглехидрати храни като бобови растения, паста, картофи, хляб…
Какво още трябва да знаете ?
- Строгият пост разрешава употребата на растителни масла в храната само в събота и неделя, но според диетолозите е добре да си позволявате по-често различни видове олио и особено зехтин.
- Важно е да приемате хранителни добавки с комплекс от витамини и минерали, защото липсата на продукти от животински произход ви лишава за дълго време от ценни хранителни елементи като желязо, витамин D, витамини от група В и други.
- На определени дати се разрешават някои от забранените храни – на Лазаровден рибен хайвер, на Цветница – риба. За да не ви стане тежко след дългия период на постене, позволете си 700 г нетлъста риба, приготвена на пара и разделена на 5-6 порции за деня.
Кои са основните правила ?
- Диетолозите съветват да следвате пет стъпки в храненето по време на пости, за да не навредите на здравето и красотата си.
- Хапвайте 5 пъти на ден.
- Разделете менюто си според часовете на деня: в първата половина до обяд изяжте богатите на въглехидрати храни, за да можете да изгорите енергията, която ви доставят, докато сте в активната фаза на денонощието.
- За вечеря хапвайте възможно най- лека храна.
- Пийте по 2 литра течност на ден, като редувате различни минерални води и добавяте зеленчукови сокове, фрешове от несладки плодове, компоти от сухи плодове (ошаф), билкови чайове.
- Не прекалявайте с кафето (то е извън препоръчаните 2 литра течности) и трябва да е черно – без мляко или сметана, по възможност и без захар.
Примерни храни,които да разнообразят менюто ви
- Закуска в 8 часа: 200 г сварени макарони, разбъркани с обезкостени и нарязани 3-4 маслини, резен лук и 1 домат, 4 сушени кайсии; 250 г варени картофи, поръсени с 1 ч. л. растително масло, 2 кивита; 250 г каша от елда, сварена с вода и подправена с 1 червена чушка, мандарини; 200 г запеканка от кафяв ориз със сухи плодове, приготвена на пара, 1 ябълка.
- Закуска в 10 часа: 200 мл соево мляко, 2 пълнозърнести бисквити; 1 голям портокал; 1-2 круши; 1 печена ябълка с мед; 2 мандарини.
- Обяд: 150 г салата от моркови с 1 ч. л. зехтин и лимонов сок, 300 г крем супа от тиква; 300 г салата от краставици, домати и лук със соев сос и 300 г зеленчукова супа (моркови, лук, карфиол, грах); 150 г салата от червено цвекло, подправена с чесън, листа целина и 1 ч. л. зехтин, 300 г вегетариански гювеч; 200 г салата от настъргани моркови, зеле и кисела ябълка с лимонов сок и 250 г задушен грах със соеви кубчета; 200 г салата от краставици с копър и соев сос, 250 г гъби яхния или крем супа от гъби.
- Закуска в 16 часа: 1 печена ябълка (круша) с 1 ч. л. мед; 6 сушени сини сливи; 3 сушени кайсии; 6-8 орехови ядки; 4-5 бадема.
- Вечеря: 100 г соево тофу, запечено с 1 ч. л. олио; 200 г овесени ядки, натопени във вода с лимонов сок; 300 г задушен зелен фасул; 300 г запечен патладжан, пълнен със зеленчуци – домат, чесън, морков; 200 г салата от репички със соево сирене; 200 г пълнени чушки със соеви кубчета.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment