Денят е стоварил върху плещите ви всичките си проблеми, изнизал се е без да го е грижа как ще ви се отразят те и единственото, което вече ви се иска, е да попаднете в топлата прегръдка на съня. Само че той не идва и не идва… Познато ли ви е? Тогава за вас са следващите редове, в които ще ви разкрием как да си помогнете.
Днес със сигурност се знае, че добрият сън зависи от онова, което консумираме не само през деня, но и преди да се озовем в леглото. Ето кои храни и напитки ни приспиват:
Пълнозърнестите
Те са богати на фибри и съдържат голямо количество триптофан – незаменима аминокиселина, повишаваща нивото на серотонин, който успокоява нервната система, и на мелатонин — хормона, образуващ се на тъмно и предизвикващ съня. Пълнозърнестите продукти засищат бързо, а това е особено важно 3а хората, които се будят през нощта от глад. Освен това необработените зърна успокояват и действат като природни релаксанти. Така че преди да си легнете защо да не хапнете овесени ядки с малко мед?
Бобовите
Високото съдържание на витамин В в продукти като лещата например също успокояват и предразполагат към сън. Те са добър избор 3а вечеря, Защото заместват животинския протеин, който трудно се преработва през нощта. За съжаление бобовите храни не са подходящи 3а хора със стомашночревни проблеми.
Супите и задушените зеленчуци
Те също действат успокояващо. И тъй като се варят достатъчно дълго, съдържанието на скорбяла и захари в тях намалява и организмът ги усвоява по-лесно.
Пуешкото месо
Именно то е най-солидният източник на триптофан. Веществото действа най-добре на гладно и ефектът му се усилва от Въглехидратите. Затова пригответе си идеалната комбинация 3а добър сън: сандвич от пълнозърнест хляб с пуешко месо.
Марулята
Щедра порция салата с маруля е прекрасна добавка към вечерната трапеза заради съдържащите се в листния зеленчук лактони — вещества, които подлагат на нервната система да се отпусне. През XVII Век Николас Кълпепър – учен, занимаващ се с хомеопатична медицина, съветва страдащите от безсъние да натриват областта около веждите си със сок от маруля. Съвременната алтернатива на неговия метод е пиенето на този сок, смесен с ябълков и крушов. Получената напитка стимулира храносмилането и така подпомага организма да се подготви 3а сън.
Медът
Захарта в големи количества стимулира дейността на нервната система, докато глюкозата в меда заставя мозъка да блокира орексина – неврохормон, отговорен 3а възбуждането на нервните клетки.
Лененото семе
Ако на съня ви пречат неприятности и депресия, добавете във вечерната си порция обесени ядки и 2 чаени лъжички ленено семе. То е богато на омега-3 мастни киселини, които подобряват настроението.
Бадемите
Шепа от вкусните ядки също е полезна 3а добрия сън. Подобно на пълнозърнестите продукти те съдържат чудодейното вещество триптофан, а магнезият в тях отпуска мускулите.
Топлото мляко
В САЩ и Англия открай време го предпочитат преди сън. Спомнете си, че точно така постъпва Арчи Гудуин – един от главните герои на детективските романи на Рекс Стаут. Обяснението е в успокояващото въздействие на съдържащия се в млякото триптофан и на калция, който пък подлага 3а по-лесното му усвояване. Освен това млякото действа и на психиката, като потапя човек в полузабравените усещания 3а мир и покой от ранното детство.
Какво да НЕ ядем и пием пpeди да cи легнем
Сладкиши
Те ни зареждат с бързи въглехидрати, които предизвикват прилив на енергия. Тя обаче и бързо пресъхва и може въпреки засищащото хапване да се събудите през нощта гладни.
Мазни протеинови ястия
Знаем колко важно 3а сърцето е да намалим употребата на животински мазнини, но, оказва се, това е важно също и 3а добрия сън. Червеното месо например съдържа голямо количество тирозин – хормон, който вдига нивото на адреналина, възбужда и повишава тонуса, а това никак не помага да заспим бързо.
Кофеин.
Кофеинът влияе на цялата нервна система и подобно на червеното месо мобилизира организма. Той силно повишава нивото на адреналина, което не ни позволява да почувстваме умора. Ако все пак не можете да се откажете от своята чашка ароматно кафе, пийте го с нещо питателно или добавете в него мляко, за да наддалите действието на кофеина.
Студени продукти.
Дори да е разгарът на лятото, когато много ви се иска да се освежите с нещо наистина студено като сладолед, салати или шейкове, не бива да забравяте, че това не е най-добрият избор преди сън. Когато хапвате студена храна, 3а да повиши нейната температура до тази на тялото, организмът изразходва допълнителна енергия. Това не го успокоява, а напротив — възбужда го и пречи на заспиването. Вместо студена салата например, по-добре задушете зеленчуци, охладете ги до стайна температура и ги хапнете, полети с малко зехтин. Гарантираме ви, че няма да се налага да броите до безкрай овце или слонове, 3а да се унесете и да заспите.
ПО ПИЖАМА
- Бананова напитка „Антистрес“. Пасирайте 1 банан, 1 /2 с. л. смлени лешници и 1 ч. л. пшеничени кълнове и добавете 1 ч. л. лимонов сок и 3/4 ч. ч. прясно мляко. Пийте на малки глътки преди сън.
- Лимон, мед и орехи. Смесете 2 с. л. мед с 1 ч. ч. лимонов сок и разбийте до еднородна смес. Прибавете окълцаните орехови ядки. Вземайте по 1 с. л. преди сън.
- Настойка от семена копър. 50 г семена от копър варете 15-20 минути на тих огън в 500 мл вино или портвайн. Оставете да престои 1 ч и прецедете. Приемайте по 50-60 мл преди сън.
- Мед и ябълков оцет. Смесете 3 ч. л. мед с 1 к. ч. мед. Вземайте по 2 ч. л. от тази смес преди сън. Ще заспите най-късно 2 ч след като си легнете.
- Шишарки от хмел. Залейте 2 ч. л. скълцани шишарки от хмел с 1 ч. ч. вряла вода. Оставете да престои 4 ч. Вземайте по 1 ч. ч. преди сън. Втори вариант: 1 част смлени шишарки от хмел натопете в 4 части водка или 50-градусов спирт. Оставете 2 седмици на тъмно и прецедете. Вземайте два пъти дневно по 5 капки, разредени с 1 с. л. вода, на гладно – на обяд и преди сън.
Какво да направим, ако страдаме от хронично безсъние?
Ако имате проблеми със съня, стреса, умората и главоболието – НИЕ МОЖЕМ ДА ВИ ПОМОГНЕМ!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Leave a reply