Портокаловата кожа, бичът на жените… Наричай го както си искаш, но едно е сигурно: ненавистта ни към целулита е тема, която обединява всички жени.
Защо имаш целулит?
Той е резултат от задържането на токсини и вода В тялото, което причинява образуването на мастни депа на определени зони по него. Гените имат особена заслуга за образуването на целулит, така че не се чуди, че дори и по-слабите жени го имат. Но колкото повече мазнини има между тъканните фибри, толкова по-видим ще е целулитът. Той обикновено се натрупва около бедрата, ханша и дупето, а степента му на задълбочаване зависи от фактори като микроциркулация, хормонални промени, диети, тютюнопушене и движение.
Четири фази на развитие на целулита
ФАЗА 0 Кожата на бедрата и дупето е видимо гладка, когато си в изправено или легнало положение. Когато обаче прищипеш с пръсти, кожата се нагъва, но без 90 се образуват вдлъбнатини.
ФАЗА 1 Побърхността на кожата е гладка, когато си изправена или легнала, но при теста с прищипването се виждат хлътвания, бучици и деформации на засегнатите части. Това е нормално за повечето жени.
ФАЗА 2 Повърхността на кожата е гладка, когато си легнала, но когато си изправена, се забелязват хлътвания, бучици и деформации по кожата в проблемните зони.
ФАЗА 3 Ясно се виждат хлътвания, бучици и деформации по повръхността на кожата и когато си легнала, и когато си изправена.
Докато фаза 0 и фаза 1 са по-лесно контролируеми с подходящи упражнения и продукти, то при фаза 2 и 3 се изисква повече време и усилия, за да постигнеш напредък.
Как да го преодолееш?
Досега няма открит начин, който да се справи на 100% с проблема. Но комбинацията от подходящи храни, упражнения и козметични продукти може значително да го намали.
Хранене: Поддържането на добра хидратация в организма е важно за правилното функциониране на клетките. Затова е важно да пиеш по 1,5- 2 литра Вода на ден. Избягвай високо калоричните и пържените храни и полуфабрикатите и заложи на повече пресни плодове и зеленчуци, богати на фибри и важни мастни киселини, Витамини и антиоксиданти, които бързо се разграждат и подпомагат укрепването на клетките.
Гимнастика: Не е нужно да се потиш всекидневно във фитнес залата, за да изгаряш натрупалите се мазнини. Вместо това заложи на движения с по-слабо натоварване, но за сметка на това – по-продължителни. Ходенето пеш, карането на колело, умереното бягане или плуването са много подходящи за изгаряне на калории и топенето на мазнини. Най- Важното е редовното им практикуване – три до четири пъти седмично, което ще поддържа добра микроциркулация в целия ти организъм, а тя е враг на целулита.
- Cosmopolitan
200-минутна защита от целулита
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment