Може и да е било брак по сметка, но ако водородът не се беше „оженил“ за кислорода, светът, такъв, какъвто го познаваме, нямаше да съществува. Така че напълни си чашата догоре и научи как да се възползваш максимално от облагите на най-чудодейната напитка в природата.
Прохладен дъжд, пропукващ следобедната жега. Поточе, криволичещо в раззеленената планина. Коктейл на плажа, в който се полюшват кубчета лед. С настъпването на лятото мислите ни се насочват към водата – този жизненоважен елемент, който съставлява 70% от повърхността на Земята и 60% от твоето тяло. Как да не й се наслаждаваш до безкрай? Водата има 0 калории и е по-важна за оцеляването ни от храната. Но знаем ли достатъчно за нея? За да утолим жаждата ти за информация, съставихме този наръчник от А до Я за Н20. На следващите страници ще откриеш всичко, с което трябва да си наясно, за да пиеш по-чиста и вкусна вода, плюс много начини за опазването на най-ценния ресурс на нашата зелена (и синя) планета.
Да пием за твое здраве – защо точно Вода? Защото тя може..
Да те освежи. Дехидратацията те кара да се чувстваш уморена и отпаднала. Освен това тя предизвиква мозъка ти да работи на по- високи обороти от обичайното за изпълнението на едни и същи задачи. Клетките се нуждаят от вода, за да функционират. Ако не получават достатъчно, те не биха могли да си вършат работата, както трябва. Да укрепи костната ти система. Макар че остеопорозата е проблем предимно на жените над 50-годишна възраст, колкото по-рано J3 вземаш превантивни мерки срещу нея, толкова по-добре. Ако не си s голям почитател на млечните храни, можеш просто да пиеш минерална вода, тъй като тя ще ти помогне да си набавиш нужното количество калций и ще противодейства на загубата на костна маса. В един литър се съдържат около 200 мг от това вещество, а препоръчителената дневна доза за младите жени е 800 мг на ден. Тоест два литра минерална вода и половин кофичка кисело мляко са достатъчни за набавянето й.
Да ти помогне в борбата с килограмите. Пиенето на вода от хладилника (охладена до 4 градуса) може да накара тялото ти да гори повече калории в продължение на цял час, след като си я поела. Това се случва, тъй като хладната течност го предизвиква да работи на по-високи обороти, за да поддържа вътрешната си температура. А една чаша преди хранене – дори и да не е студена – потиска леко апетита и ти помага да не налиташ на храната.
И вероятно дори да предпази сърцето ти. Изследване на Националния институт за здраве в САЩ, проследяващо 34 000 души в продължение на 14 години, установило, че мъжете, които пиели по 5-6 чаши вода всеки ден, имали с цели 70 % по-нисък риск от смърт вследствие на инфаркт. При жените не се проявила чак толкова ясно обособена зависимост, но все пак резултатите били достатъчно интригуващи, за да сложат началото на ново, по-мащабно проучване, в което ще участват 96 000 души.
Анализирай това
Нещо те притеснява във вида миризмата или вкуса на чешмяната вода? Специалистите обясняват.
„Когато най-напред я налея в чашата, е белезникава и мътна и чак след това се избистря.”
Това са просто мехурчета. Понякога в помпите, които движат водата в тръбите, попада въздух. Когато той се разтваря във водата се получава ефектът на „облака“, после се освобождава кислородът и течността се избистря.
„Водата ми изглежда ръждивокафява.”
Понякога във водоизточника попадат разлагащи се растения, които пускат цвета си, подобно на чаена торбичка. Другият вариант е по-високо съдържание на желязо. То е безцветно в подпочвените води, но когато се свърже с въздуха, добива червеникавокафяв оттенък. Не е токсично, но може да промени вкуса на питейната вода.
„Мирише на развалени яйца.”
Главният заподозрян в случая е безвредният въглероден сулфид. Този миризлив газ се освобождава, когато бактерии разграждат естествено образуваните серни съединения във водата, филтър с активен въглен може да реши проблема, но също така понякога той е сигнал за присъствие на опасни бактерии във водоизточника и вероятно е добре да се поиска проверка.
Заложи на студеното
Използвай топлата вода за миене на съдове, но за пиене и готвене избери студения кран. Топлината разгражда по-бързо замърсителите, но също така е и по-добър разтворител за стоманата по старите и корозирали тръби, която в един момент може да се озове в твоята чаша.
Бутилирана или чешмяна?
Многобройни изследвания отдавна са опровергали мита, че водата в бутилка е по-чиста и полезна от тази, която тече от чешмата. Всъщност истината е, че бутилировъчните фирми подлежат на много по-ниска степен на контрол от централните водопроводи. Като добавим към това и високата цена на бутилираните води, най-добре е да се сприятелиш с крана у дома. Когато ще си за по-дълго навън, носи си вода в алуминиево шише (пластмасовите не трябва да се употребяват повторно, нали знаеш?). Въобще добре е да се научим да възприемаме купуването на вода по-скоро като удобство в дадена ситуация, а не като ежедневна практика.
Тук идва и основният въпрос: достатъчно чиста ли е чешмяната вода? Краткият отговор е „да“. Но винаги би могла да е по-чиста, така че нищо не ти пречи да използваш филтър. Макар че в повечето населени места у нас той не е задължителен, винаги е добра предпазна мярка.
Ето какво трябва да знаеш при избора му:
Кой е най-подходящият филтър за твоето домакинство?
ЗА ПОВЕЧЕТО ВОДИ
РЕШЕНИЕТО – В по-голяма част от домовете филтър с активен въглен е напълно достатъчен. Можеш да избираш между кана за пречистване на бода, приставка за крана или устройство, което се монтира под мивката.
КАК ДЕЙСТВА – Активният въглен, който е зареден с положителен заряд, привлича отрицателно заредените замърсяващи частици и ги абсорбира, като така намалява количеството на пестициди, бактерии и химикали във водата.
ЗА ВИСОКОРИСКОВИ ВОДИ
РЕШЕНИЕТО – Ако живееш в район, където има проблеми с водата и тя съдържа вещества, които не могат да бъдат пречистени с активен въглен (като олово и арсен), добре е да инвестираш във филтър с обратна осмоза.
КАК ДЕЙСТВА – Тези устройства се инсталират под мивката и прекарват водата през полупропускателна мембрана, която изолира по-сериозните замърсители.
ЗА ТВЪРДИ ВОДИ
РЕШЕНИЕТО – Заложи на омекотител или филтър за душа, ако водата у вас е с повече калций и магнезий. Твърдата вода не е вредна, но може да има по-особен вкус и когато се къпеш, минералите запушват порите ти и правят косата ти непокорна.
КАК ДЕЙСТВА – Омекотителите премахват минералите във водата на принципа на йонната обмяна, филтрите за душ съдържат частици, които абсорбират хлора.
Как да хидратираш тялото си
(Бирата също е позволена!)
Хидратацията е жизненоважна за поддържането на всички функции на организма. Но точно колко бода трябва да пием дневно, е обект на много спорове. Проблемът с прочутото правило на 8-те чаши е, че прилагайки го, ние не вземаме предвид водното съдържание, което поемаме чрез храната. Плодовете и зеленчуците например са съставени от 80-90% вода. И така, 2 л на ден си остава добра цел, но в това количеството трябва да влизат и супите, соковете, плодовете и зеленчуците, чаят и кафето. Дори алкохолни напитки като бира в умерени количества се броят като част от здравословния ни прием на течности, твърдят учените (а ние харесваме техния научен подход!). Когато предозираме с алкохол, той става диуретик и на практика ни обезводнява, но един коктейл или малка бира са приемливи източници на хидратация. Същото е положението и с кафето – от втората чаша нататък се натрупват диуретичните му свойства и трябва да компенсираме консумацията му с допълнително вода. Като цяло бледата урина показва, че си добре хидратирана, а потъмняването или недостатъчното й количество е сигнал, че трябва да започнеш да пиеш повече вода. Увеличи приема и когато спортуваш или навън е горещо. Учените са изчислили, че жените трябва да поемат между 250 и 500 мл допълнително за всеки час, в който се потят, в резултат на физическо натоварване или жега.
Внимавай да не замърсяваш водата
Боклуците в тоалетната. Топчета памук, кърпички за разгримиране, тампони и презервативи – всички те не се разграждат и могат да попаднат в източниците на питейна вода. А колкото повече боклуци има там, толкова повече химикали ще са необходими за пречистването й.
Старата техника. Мобилни телефони, МРЗ устройства, компютри – дори най-дребните джаджи са пълни с токсични химикали. Ако не ги рециклираш, а ги изхвърлиш и те се озоват на сметището, вредните вещества от тях могат да проник-нат в почвата и оттам – във водата.
Антибактериалните препарати. Не си купувай антибактериален сапун, той не е кой знае колко по-добър от обикновения. За сметка на това повечето марки съдържат триклозан, химикал, който изменя хормоналния баланс. Когато се оттича в мивката, той може да попадне в питейната ни вода. Лекарствата. Не изхвърляй хапчета в мивката или тоалетната. Изследванията на питейна вода показват, че в голям процент от нея се съдържат следи от фармацевтични продукти. Бъди внимателна – никой не би искал да ти пие л
Add comment