Кои са най-широко разпространените клопки на глада, както и сравнително лесните начини да ги избегнеш?
Не си се наспала добре през нощта
Липсата на достатъчно сън пробужда фалшиви сигнали за глад, заради недостига на енергия и настъпилия временен хормонален дисбаланс. Когато тялото ти е изтощено, се понижават нивата на лептин – хормонът, който играе ключова роля в регулирането на приема и разхода на енергия в организма. Грелинът пък повишава стойностите си – това е хормонът, който те кара да изпитваш глад. Тези два хормона започват да работят срещу тялото ти, когато си недоспала. Осем часа сън на денонощие е най-лесният и естествен начин да ликвидираш този проблем. Ако все пак се е случило така, че не си много отпочинала, гледай, когато неминуемо се почувстваш гладна, да се заситиш с плодове и зеленчуци.
Приемаш медикаменти, чиито страничен ефект е изостряне на чувството за глад
Ако последният път, когато си пила антибиотици или противоалергични лекарства, си се чувствала необичайно гладна, нищо чудно вината да е в медикаментите. Понякога подобни ефекти предизвикват и лекарствата против настинка, и дори тези, с които се бориш с акнето. Причината е в стероидите, които съдържат те – най-често преднизолон и кортикостероиди. Ако вече си се нахранила добре, просто трябва да пренебрегнеш глада, предизвикан от медикаментите. В случая ще ти помогне дъвка, чаша кафе или просто да отидеш в банята и да си измиеш зъбите. Ако си на по-дългосрочна стероидна терапия, консултирай се с диетолог, който да ти помогне да пренастроиш режима си на хранене по време на лечението, така че то да не се отрази на килограмите ти.
Почти половината от населението на страната е с наднормено тегло. В САЩ например съотношението е още по-тревожно – цели 63 % от хората имат проблеми с килограмите. Най-честата причина? Защото поглъщат повече храна, отколкото им е нужна.
Организмът ти е дехидратиран
Или пък просто си жадна. Симптомите на обезводняване (сънливост, липса на енергия) могат да накарат организма ти да се заблуди, че си преуморена и че имаш нужда от храна, за да преодолееш изтощението. Когато си жадна, устата ти става суха, а това е симптом, който поне временно ще бъде облекчен от приемането на някаква храна. Разбира се, ти най-добре знаеш кога си жадна. Но изпиташ ли остър глад, опитай да изпиеш поне една чаша вода или билков чай и да изчакаш около десет минути, преди да посегнеш към храната. Сама ще се убедиш, че в много случаи този трик ще ти спести поемането на стотици излишни калории.
Просто е „време за ядене“
Яденето често се превръща в навик. Хората са свикнали да се хранят „на автопилот“. Ако си си изградила режим, в който часовете на хранене са общо взето нормални и не се колебаят в широки граници, ще започнеш да изпитваш глад по едно и също време на денонощието. Това не е лошо, но все пак, внимавай да не поемаш храна автоматично. Когато седнеш за обяд в определения час, задай си въпроса „Гладна ли съм наистина в момента?“. Ако отговорът е отрицателен, хапни по-малко количество или отложи обяда с час (но не повече). Това правило се отнася и за ситуации, които свързваш с ядене, например полета със самолет. В такива случаи, реагирай според продължителността му. Ако полетът е по-кратък от 3 часа и не е във времето ти за обяд или вечеря, спокойно можеш да пропуснеш предложената храна.
Претоварила си се с работа
Човек е устроен така, че да огладнява след физическа активност. Може би си забелязала, че ти се случва да усетиш силен глад не само след физическо, но и след умствено натоварване. Това обаче не означава задължително, че тялото ти има нужда от калории точно в този момент. То просто има нужда от определени калории. Най-добре е след такива натоварвания да хапнеш печено пилешко или друго бяло месо, кафяв ориз, пълнозърнеста закуска. Така ще заситиш глада си по правилния начин и калориите, които поемеш, ще отидат по предназначение.
Не е минало достатъчно време от последното хранене
Няма как да не ти се е случвало – натъпкваш се набързо с обяда, приключваш, и започваш да се чудиш защо продължаваш да си гладна. Най-често причината е много проста – яла си прекалено бързо и не е минало достатъчно време, за да „разбере“ организмът ти, че няма нужда от повече храна. Хормоните, които отговарят за това, имат нужда от малко време, за да съобщят на мозъка ти, че вече си сита. Обикновено това време е около 20-30 минути. Ако от началото до края на обяда ти са изминали само десет, нормално е все още да изпитваш глад. Решението – яж бавно, дъвчи добре. Комбинирай мазнини, протеини и въглехидрати при всяко хранене. Ако все още си гладна, изяж ментов бонбон или подъвчи дъвка.
Виждаш храна или усещаш аромата й
Хората ядат повече със сетивата си, отколкото със стомаха. Когато усещаш аромата на храна, или видиш апетитна порция, дори и на снимка или по телевизията, в устата ти се отделя слюнка, която стимулира апетита. Много силно е изкушението от аромата на прясно изпечен хляб – „Далече от очите, далече от ума”. Спри телевизора, излез от стаята, прибери кутията с шоколадови бонбони в шкафа.
Жените около теб ядат
Нормален човешки навик е, когато някой около теб прави нещо, ти да го последваш. Когато седнеш на следобедно кафе с приятелки и всички си поръчат торта, най-вероятно ще го направиш и ти. „Ето – всички ядат торта, защо да не хапна и аз“, ще си кажеш и дори няма да изпиташ чувство на вина. Просто преди да поръчаш, задай си въпроса – наистина ли ти се яде точно този сладкиш, или можеш да го заместиш с плодова салата.
Консумираш алкохол
Отдавна е ясно, че употребата на алкохол повишава апетита. И въпреки че връзката все още не е напълно разгадана, най-разпространената теза е, че алкохолът (особено т.нар. аперитиви), подчертава вкуса на храната, прави я по-апетитна. Решението? Хапни преди да си поръчаш вино, бира или коктейл. В случаите, когато си на ракия и водка, бъди умерена с мезетата. Още по-силен глад предизвиква алкохолът на следващия ден, в случай, че предишната вечер си злоупотребила. Когато имаш махмурлук, винаги започвай първо с водата. След като осигуриш на организма си достатъчно количество от нея, тогава ще успееш по-добре да прецениш и колко си гладна.
Стресирана си
Едно изследване показва, че когато човек е стресиран, той е по-склонен да посегне към храни с високо съдържание на мазнини, сол или захар. Повечето от тях са вкусни и създават приятно чувство на небцето. Но нещата не опират само до приятната емоция. Химическите процеси, които стресът предизвиква в тялото ти, също играят роля за появата на чувство на глад. Повишените нива на хормоните на стреса кортизол и инсулин предизвикват усещането за нужда от храна. В такива случаи понякога е ефикасно просто да се отпуснеш за няколко минути със затворени очи, да се опиташ да се успокоиш и да изчакаш гладът да отмине.
Отслабване без строг режим? Възможно е!
Ако се чудите как да се отървете от излишните килограми – НИЕ ЗНАЕМ КАК! Харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате най-актуалните новини, диети, съвети и предложения за отслабването.
Add comment