Всеки десети човек, когото срещаме на улицата, на работното ни място или в магазина, е подложен на стрес. Учените смятат, че стресът предизвиква необратими химически изменения в мозъка, които влияят върху здравето.
Какво представлява?
Всяко отклонение от нормалното състояние на здравето. Стресът възниква в ситуация на силно огорчение, както и в случай на голяма радост. Очакването, че ще се случи нещо лошо, става причина за стреса не по-рядко от реалните неприятности. Притеснявате се дали ще ви поканят на събеседване? Това е стрес. Радвате се, че най-накрая сте намерили добра работа? Отново стрес.
Кои са причините?
Жените са особено силно подложени на стрес поради хормоналните изменения в организма им. Те са в периода на половото съзряване, менструалния цикъл, бременностите и климакса. Емоционалните и физическите промени, болестите, влиянието на околната среда (например силен студ или непоносима жега, голяма височина над морското равнище и токсините) са най-разпространените причини за него. Прекаленото физическо напрежение и натоварване бързо довежда до изтощаване на организма. За да се възстанови, трябва да си дадете почивка, но и в този случай преживявате стрес.
Какви болести може да ни причини?
Разпространено е мнението, че той може да отключи вратата за всяка болест – от болките в кръста и безсънието до рака и астеничния синдром (забавяне работата на сърцето). Често именно с него се обяснява отсъствието на менструация или обилната менструация. Предизвиканият от стреса хормонален дисбаланс може да провокира ръст на фибро- идни образувания (доброкачествени тумори в маточната стена) и ендометриоза. Може да затрудни зачеването. Сред причините е и за хипертония, сърдечни пристъпи, учестено сърцебиене и инсулт. В резултат на преживян стрес някои жени се сблъскват с нарушения в сексуалното поведение и проблеми в леглото (например загуба на сексуално желание и сухота на влагалището).
Често последствията от него се проявяват в умора, бърза загуба на енергия, болки (главоболие), емоционални разстройства от типа на тревога без видима причина, депресии и нарушения на съня. Предизвиква и заболявания на стомашно-чревния тракт като язва, спазми в долната част на корема, колит и т. н. Може също така да стане причина за кожни болести.
Освен това хората, които често преживяват стрес, са по-податливи на простудни и инфекциозни заболявания, което се обяснява с отслабения имунитет.
Как да го намалим и да съхраним здравето си?
Невъзможно е да изгоним стреса от живота си. Въпреки това прилагането на определени техники позволява той да бъде намален и да се отстранят някои отделни негативни последствия от него. Управляването на стреса включва здравословно хранене, постоянни физически упражнения и релаксация в спокойна отпускаща атмосфера.
Ако не можем да се справим сами?
Ако симптомите на стреса не преминат за няколко седмици трябва да се направи диагностично изследване.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment