За различните диети можем да намерим всякаква информация – и в специализирани книги, и в интернет. Не всички от тях обаче са достоверни, а някои дори отдавна са отречени. Предлагаме ви 5 от най-честите заблуди на тема „наднормени килограми“, които често не просто забавят процеса на отслабване, а и вредят на здравето.
1. От алкохола се пълнее
И да, и не. Всички навярно знаят, че алкохолът е много калоричен. В 50 мл водка например се съдържат около 140 ккал., а в бутилка бяло вино
380 ккал. Не всеки обаче пълнее от алкохола. Досега учените не успяват да докажат, че спиртните калории повишават телесната маса, но повечето специалисти наблюдават, че слабите хора слабеят при консумация на алкохол, а склонните към напълняване
пълнеят още повече. Защо? Най-вероятно вина за това има инсулинът, чието ниво значително се понижава под влияние на алкохола. Спиртът доставя на организма т.нар. празни калории, а енергията, която получаваме от него, временно затруднява получаването й от други източници. Според нови изследвания, публикувани в American Journal of Clinical Research, приемането на 24 мл чист етилов алкохол забавя изгарянето на липидите със 73%. Същото се случва и с въглехидратите. Затова всичко, което хапнем, докато пием алкохол, далеч по-лесно ще се натрупа под формата на мазнини.
Французите пият много вино, но Нямат особени проблеми!; килограмите – това може да се обясни с начина им на хранене. Т.нар. бирени коремчета са приоритет най-вече на хората, които прекаляват с бирата, храната и заседналия начин на живот. Редовната консумация на алкохол обаче може да доведе до затлъстяване на черния дроб и блокиране на функциите му, което оказва влияние не само на здравето ни, а и на теглото ни – когато черният дроб не функционира добре, далеч по-трудно е да се свалят килограми.
2. Горим мазнини след 20 минутинепрекъснат фитнес
Не е задължително. При интервални тренировки можем да изгорим два пъти повече калории за два пъти по-кратко време. Този вид физическо натоварване се базира на променливо изпълняване на упражнения – първо много интензивно, а после бавно. Най-простият пример за това е редуването на бягане за здраве със спринт. Започваме с 5-минутни сесии, в които 10 секунди спринтираме, а 20 – бягаме бавно. Когато свикнем с натоварването, постепенно увеличаваме продължителността на тренировката до 20 минути. Защо това е по-подходящо от обичайните, изпълнявани в еднакво темпо упражнения? Промяната в темпото действа по-добре на метаболизма и горенето на калории продължава дори след края на тренировката. Освен това подобрява издръжливостта и дишането. Не забравяйте обаче за добрата предварителна загрявка, за да се предпазите от евентуални контузии. За аматьорска тренировка е достатъчно да се качите за 10 минути на колелото (обикновено или стационарно) и да въртите педалите, редувайки по една минута бързо и с много бавно темпо.
3. Колкото по-малко ядеш,толкова повече отслабваш
Откровена лъжа. Организмът ни много бързо се научава да трупа запаси. Биологично ни е заложено да оцеляваме при трудни условия, а липсата на храна е сигнал за тялото ни, че условията са изключително тежки. Когато не доставяме на организма достатъчно енергия, се повишава нивото на невропептид Y – невротрансмитера, който информира тялото за появата на глад. Увеличаването на количеството невропептид Y повишава апетита, мотивирайки гладния човек да потърси храна, забавя метаболизма и термоге- незата, повишава нивото на инсулина и минимализира изразходването .на енергия, докато не приемем ново „гориво“. Този механизъм работи еднакво и при хората, и при животните, предпазвайки ги от гладна смърт. Затова най-успешният метод за отслабване е да ограничите калоричността на храната, а не на количеството й.
4. Колкото повече целулоза,толкова по-добре
За съжаление, с нея също може да се прекали. Възрастен човек трябва да поема по около 40 г целулоза дневно. Как е възможно да се прекали с тази толкова здравословна и горещо препоръчвана съставка в диетите? Оказва се, че приемането на прекомерно количество целулоза затруднява усвояването на витамините A, D, Е и тези от групата В. Освен това може да раздразни червата, да доведе до подуване на корема и нарушено храносмилане, както и да затрудни правилното отделяне, когато отново ограничим количеството й в диетата.
5. Пий колкото може повече течности
Както във всичко, така и при пиенето на вода и други течности по време н отслабване трябва да има мярка. Изпивайки много големи количества, можем да залъжем глада, но и да „измием“ важни микро- и макроеле-елементи от организма, чиято доставка по време на диета е ограничена. Два литра течност напълно задоволяват нуждата на организма.
Не е необходимо да пиете вода по временна физически упражнения, а по-скоро след приключването им. Какво ни грози, когато пием преди аеробика, влизане в басейн или по време на бягане? Усещане за тежест, неприятно чувство в пълния с вода стомах, оригване, колики. Както не трябва да се тренира веднага след хранене, така не бива да тренирате и непосредствено след приемане на голямо количество течности.
Add comment