Както в живота, така и при хляба всички сложни терзания могат да се сведат до няколко основни истини, които не са нещо кой знае колко потресаващо извънредно ново. Но пък когато ги прочете – грижливо, прегледно и кратко формулирани под формата на прости правила, човек, установява, че не е кой знае каква философия да ги следва. И понякога, ура!, се вдъхновява да го направи.
ДА – За начало приложи универсалната формула за щастие: не си го слагай на сърце твърде много. „Човешкият мозък е много интересно нещо, а женският мозък – още повече“, гласи любимата сентенция на един приятел, с когото редовно обсъждаме безумните любовни сценарии, в които ми е нещо като хоби да се вкарвам. Сигурна съм, че тази мъдрост важи освен за любовта, така и за храната, в това число и за хляба. Пържените филийки са много вкусно, но и абсолютно забранено нещо, а? Кажи си го и наблюдавай как ще ти се прияде точно пържена филийка. И колкото по-стоически си я отказваш, толкова повече ще я желаеш. Накрая дори ще я засънуваш, гарантирам ти го. Ако обаче – да кажем – прочетеш някаква статия, че пържените филийки в умерени количества не водят до пълнеене, и си ги позволиш веднъж седмично, ще видиш как още на другата седмица вече няма да ти се ядат. Смотана работа, но факт.
НЕ – Не зацикляй върху теорията. Само защото нонстоп четем мнения на специалисти по храненето и диетолози, това не означава, че трябва да вземем предвид всяко едно от тях. Много от проучванията влизат в трайно противоречие едно с друго и окончателна общоприета истина няма. Всичко е един дебат, който нонстоп си тече и нонстоп се публикуват нови открития по темата. Вместо да следваш сляпо всяко ново „за“ и „против“, на което попаднеш, просто се придържай към най-основните положения, с които се съгласяват ако не всички, то поне преобладаващото количество специалисти.
ДА – Избирай „добрите“ варианти. Избягвай бялото брашно. Ако се опитваш да се придържаш към какъвто и да било вид здравословно хранене, който предполага пълнозърнести храни, или следваш прочистващи хранителни режими, белият хляб вече автоматично е изпаднал от списъка с храните, които консумираш. Защото обикновено е пълен със захар или високофруктозен царевичен сироп и ненужно високо количество сол. Колкото повече ядеш хляб от пълнозърнеста пшеница, чиято люспа не е премахната, или от ръж, или пък похапваш домашно приготвена питка с мая, толкова по-добре.
НЕ – Не купувай нарязан хляб. Според напътствията на доста сайтове и блогове за хранене и спортуване хлябът, който не е нарязан предварително, издържа по-дълго и хлябовете с хрупкава, ронеща се коричка са правилният избор. Също така, добавят сайтове за фитнес, ако си фен на филийките с маргарин или масло, е добре да заместиш последните със студенопресован зехтин. Запази маслото (маргаринът изобщо го изключи) за закуските в ресторантите на хотелите, когато не си вкъщи.
ДА – Следвай правилото на пекарната. Доста е простичко и е причината защо французите и италианците продължават да ядат хляб. Ако смяташ да орежеш хляба, но не искаш да си даваш прекалено зор в живота, просто си дай зор да купуваш хляб от места, където се прави. Не само че вкусът е по-добър, но няма да се притесняваш, че може да има доста стабилизиращи съставки, които го правят по-дълготраен. Едно важно уточнение: това важи за всички видове хляб. Само защото има диетични сандвичи с малко калории, това не означава, че хлябът в тях не е пълен с консерванти и ненужни добавки. Така че в крайна сметка не е никак лоша идея да си купиш една машина за правене на хляб – така ще знаеш какво наистина (не) съдържа филийката ти.
НЕ – Забрави порочната практика „като няма хляб, да се ядат пасти“. Често се случва цял ден да не си сложила троха хляб в устата си, защото пазиш линия, а накрая да се изкушиш с парче торта – че и шоколадова, защото „веднъж се живее“! В това парче има в пъти повече калории (две филии пълнозърнест хляб – 120 калории, парче шоколадова торта – 500 калории), да не говорим за захарта, която ще те накара да освирепееш от глад в кратки срокове, все едно нищичко не си слагала в уста. Това са то нещата от живота на нашия пол, които невинаги са логични. Падаме си по лошите момчета и лошите калории и макар че съзнаваме, че са вредни за здравето ни, сърце не ни дава да ги откажем, докато добрите… някак все ги подценяваме. Дали пък не е време да сменим вредните навици? Ти решаваш.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Leave a reply