Глобалните екологични промени поставят теб и твоето бебе в изключително сложна ситуация. Задача № 1 сега е да осигуриш възможно най-здравословния старт за рожбата си.
Възможно ли е въпреки сериозния срив в нашата екосистема да родим и отгледаме здрави своите деца? Какво трябва да направим, за да се случи това, разказа в Училище за родители „Моето дете“ сг. н. с. II ст. д-р Мария Папазова, доктор по медицина и холистичен лекар.
Причината за всяко едно заболяване не е там, където се вижда симптомът. Болестта започва най-напред на клетъчно ниво.
Ядем… химия
Замисляме ли се за начина си на живот, докато хапваме химия, пием вода от пластмасови шишета, обличаме се в найлон и ликра, строим и обзавеждаме с изкуствени материали и потискаме болежките си с химически вещества, които погрешно наричаме лекарства? Едно от най-тревожните последствия на екологичния срив е растящият дефицит на хранителни и биоактивни вещества в храната ни, който води до хронично клетъчно гладуване. Това е първостепенният общ здравословен проблем, който бременната неизбежно предава на своето дете. Симптом за гладуване на клетката е фактът, че все по-често боледуваме и все по-трудно и бавно се възстановяваме.
За здравословен старт
От теб зависи каква енергия от околния свят ще получи детето ти и това започва още през 9-те месеца на бременността. За да се зареди клетката с нужните вещества, трябва да се храниш с природна храна, в която има възможно по-малко консерванти и други химически вещества. За 50-60 години обаче храната ни е обедняла на полезни минерали и микроелементи стотици пъти. Същата наглед храна като тази, която са яли бабите ни, вече е изпразнена от съдържание. Промените в околната среда и начина на живот водят до още редица проблеми, които поставят в риск здравето на майката и бебето й. Те все по-често са застрашени от т.нар. екодиагнози на нашето време. Кои са те?
Формиране в организма на ксеноестрогени
Всички продукти, получени от преработката на петрол, всички хранителни хормонални добавки и цялата битова химия и медикаменти с хормонален характер допринасят за формиране в тялото ни на т.нар. ксеноестрогени, които са виновник за много проблеми, свързани със забременяването, спонтанните аборти или неспособността на жената да износи детето си.
Хронична дисбактериоза (при майката и бебето)
Майката е застрашена от нея, ако е приемала антибиотици или други медикаменти, увреждащи чревната флора, която е основна преграда пред навлизащите в тялото инфекции. Ако бременната страда от дисбактериоза, тя не може да предаде нужните на детето си „добри“ бактерии. При раждането на бебето със секцио то е лишено от възможността да приеме важни вещества от околоплодните води, които да спомогнат за формиране на бактериална флора. А няма ли кърмачето нормална чревна флора, не може да изгради и здрав имунитет.
Дехидратация
Всяка една болка е свързана с обезводняване. Хроничният недостиг на животворната течност кара клетките да страдат, те не се захранват чрез водата с нужните минерали и витамини и това води до редица проблеми.
Храна за размисъл
Бременността е физиологично състояние, което поставя по-големи изисквания към организма на жената и по-специално към вноса на хранителни вещества, които захранват развиващата се система: „майка-плацента-плод“. През този период преобладават процесите на синтез и изграждане, които са невъзможни без ежедневно набавяне на градивни вещества и енергия. Режимът на хранене оказва голямо влияние върху състоянието ти като бременна, върху способността организмът ти да се справи с повишените изисквания и да се възстанови след стреса от износването и раждането. Храната, която консумираш, и начинът, по който я приемаш, от момента на зачеването до раждането и кърменето, ще повлияе на много аспекти от живота ти. От научна гледна точка, храната на съвременния човек е химично бедна и енергетично „мъртва“, превърната в нискокачествена баластра. Ето кои са причините за това:
✓Почвите са изтощени, с подчертан хранителен дефицит, предизвикан от многогодишното прекомерно използване на изкуствени торове, пестициди, хербициди, ксенохормони и други деривати на петроло-химическата промишленост. Проведените агрономически изследвания показват, че в резултат на необмисленото стопанисване на почвения ресурс преобладаващата част от обработваемите почви са без необходимата хранителна стойност, те са „изпразнени“ от органично- свързани минерали поради изчезване на естествените микроорганизми в тях. Изтощаването на почвите се намира на етап, в който нямаме никаква реална представа за биологичната стойност на храната, която консумираме. Този факт не е достатъчно популярен и хората не подозират, че съществената част от съвременните здравословни проблеми и понижения жизнен тонус представляват дълбока, натрупана в продължение на десетилетия хранителна недостатъчност.
✓Храната ни все по-често е нискокачествена – рафинирана, изпразнена от естественото си химическо и енергийно съдържание, раздробена, консервирана, замразявана, изкуствено ароматизирана, оцветена, подсладена с отровния аспартам или овкусена с не по-малко вредния глутамат. Всичко това прави храната ни „балсамирана“, която „не помни откъде идва“, и съвършено лишена от енергийно съдържание. Или в аналогично съзвучие с популярната медийна реклама: Храна – „трепач“ за човешкия организъм!
✓ Увреденото храносмилане е друга причина човешкият организъм да обеднее на хранителни вещества. Съвременни изследвания на Националния здравен институт на САЩ показват, че 93.2% от американската популация страда от т.нар. „синдром на раздразнените черва“, включващ хронична дисбактериоза и разнообразни храносмилателни проблеми, които ограничават достъпа на усвоените хранителни вещества до кръвта и клетките.
Какво да избереш по време на бременността
Съвременната научна стратегия на правилно хранене включва редовното приемане на биоактивни хранителни добавки от разнообразни природни източници за ликвидиране на клетъчния дефицит от минерали, витамини и други биоактивни вещества в организма на майката. Това е задължително условие, за да се осигури правилното развитие и растеж на плода през 9-те месеца.
✓ Храни със силна виталност, пораждащи живот: семената и техните кълнове, зърнените храни с обвивката и зеленчуците. Те трябва да бъдат ежедневно в менюто ти.
✓ Биоактивни храни – активиращи клетъчните процеси: плодовете без семки, семена, сурови маслодайни ядки (без фъстъците).
✓ Биостатични храни: риба и морски дарове; продукти от козе мляко; кисело мляко; прясно бяло сирене; млечни продукти (без прясно краве мляко!); яйца; птици; бели меса; червени меса. Изключително важно е включването в менюто на кълнове, мед и други биогенични храни, както и подходящи хранителни добавки за набавяне на необходимите минерали, витамини, ензими и др.
Как да си осигуриш здраве и жизненост
✓ Свикни да „общуваш“ със слънцето, за да се заредиш с неговата енергия. Излагай се на слънце на изгрев и залез.
✓ Избирай храната си с голяма отговорност. Придържай се към природните храни, които са обработвани в най- малка степен.
✓ Приемай химически медикаменти през бременността само в краен случай.
✓ Поддържай добра чревна флора преди раждането. Тя се влияе от приема на медикаменти, стрес и др. фактори и затова е добре месец преди да родиш, да взимаш пробиотици.
✓ Пий достатъчно вода – поне 2-3 литра на ден. 4 Движи се! Редовните разходки помагат да не наддаваш прекомерно и да бъдеш жизнена до края на бременността си. Нормалното наддаване е 12+2/-2 кг.
✓ Не се стресирай! Има стресови фактори, които трябва да изолираш в периода на бременността. Стресът ускорява дегенеративните процеси и нарушава адаптацията в съединителната тъкан.
Сп. „Моето дете“
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment