Обичате безкрайно децата си, но ви се случва понякога да си спомняте с носталгия годините преди тяхното появяване. Спокойно – не сте единствените…
Малките плавници обръщат наопаки живота ни и може би на първо място се променят отношенията между новите мама и татко, внезапно сдобили се със съвършено нови приоритети и отговорности. Ти си уморена и недоспала, фиксирала си цялото си внимание върху малкия човек. Таткото пък – пренебрегнат и объркан, защото още по-трудно от теб влиза в образа си на родител, който замечтано сте рисуваш през деветте месеца очакване на бебето.
Кога идва първата семейна криза?
Още с изписването от родилния дом или най-късно до първата безсънна нощ около малкото. Истината е, че каквито и конфликти да сте имали във взаимоотношенията си преди детето, те неизбежно ще се задълбочат с появата му. Най-често темите, около които се разпалват скандалите, са парите, домашните ангажименти, намесата на роднините и сексът. Във всички тези проблеми детето вече заема ключова роля, като се използва като оправдание, причина или средство за постигане на определени цели.
Какво се променя при теб?
Да бъдеш майка е нещо доста различно от това да бъдеш любима. Не казвам, че е несъвместимо, но за да го постигнеш, се искат усилия (да превъзмогнеш умората и да успееш да посрещнеш мъжа си с усмивка), подготовка (за да може поне да се срешиш или да си вземеш душ), артистичност (за да завоалираш силното си желание за сън) и готовност за компромиси (все по-рядко ще имате единомислие). Ако приложиш тази тактика в поведението си, много е вероятно да се приближиш до идеята за семейна хармония.
Какво се променя при таткото?
Изместен е на второ място от малкото ревливо човече, и то дотолкова безцеремонно, че вече се оглежда, ако случайно го попиташ: „Ти гладен ли си?“ или „Какво искаш да ти сготвя?“ Не смее да споменава думата „секс“, защото сякаш моментът никога не е подходящ. Забравил е (като теб) какво е да заспиш и да се събудиш чак на сутринта, защото дори да си го жалила в първите седмици, вече отдавна не се свениш да го разбудиш в три през нощта с думите „Как можеш да спиш, когато детето плаче от един час!“
И така – равносметката…
И двамата с партньора ти сте изправени пред едни и същи фактори на стрес, макар понякога да ви се струва, че човекът до вас е основният източник за вашите несгоди. Новият член в семейството води до съвсем различна конфигурация на вниманието и това рефлектира най- вече в интимните ви отношения. Няма как да не е така, след като все по-често се озоваваш заспала до малкото, а не в прегръдките на съпруга си. Ако твоето сексуално влечение или това на партньора ти сякаш е изчезнало без следа, спокойно… случва се с повечето двойки. Истината е, че не съществуват машини, които да те върнат назад във времето, ефикасни афродизиаци или гаранции за неугасваща страст. Шансовете да възвърнеш интимността си с любимия – вече баща на твоето дете, са в собствените ти ръце.
Откъде да започнеш?
От теб самата. Застани срещу огледалото и бъди откровена: „Колко пъти този месец си посрещнала мъжа си облечена в нещо секси?“ А прическата? Май не си била на фризьор, откакто се е родило бебето… Това обаче е най-малкото и решава проблема само на повърхността. Съществената промяна трябва да се случи в общуването. Ето няколко съвета:
► отделяй повече време за разговори със съпруга ти;
► бъди откровена и ясна в желанията си – това е много важно, освен това ще го стимулира и той да отговори със същото;
► избягвай негативното поведение;
► не давай крайни оценките за действията му, особено когато са отрицателни;
► не се налагай, а помоли или обясни това, от което имаш нужда;
► бъди съпричастен слушател;
► бъди готова на споразумение и компромис;
► бъди умерена и знай кога трябва да спреш.
Повечето улегнали родители възприемат философски факта, че е трудно да се поддържа висок градус на сексуалната страст всекидневно, когато в дома има малко дете (и очаквано всеки момент може да нахлуе в леглото ). В този ред на мисли недей да сравняваш по никакъв начин еротичните си изживявания, преди да станеш майка (не че няма шанс да ти се случат отново :). Причините, които мотивират всеки от нас за секс, са различни: физическо отпускане, чувствена близост, емоционално общуване… Когато помислиш за всички тези неща и се опиташ да ти се случват по-често (поне едно от тях) независимо от обстоятелствата в дома, тогава и отношенията ти със съпруга ще придобият нов облик, а детето няма да е непрекъснато оправдание, за поизстиналите ви отношения.
Съветите на психолога Димитрина Проданова:
- Дръж любимия си наоколо, ангажирай го емоционално и физически както с бебето, така и с теб самата.
- Покажи организаторски талант. Научи се, ако до този момент не си, да разпределяш задачи. Включи в гледането на детето не само тати, а бабите, дядовците, приятели, лели, чичовци… Предлагат ли ти съдействие, не отказвай.
- Мисли позитивно. Раждането на едно дете не е затъпяващ и зациклящ процес. То е придобиване на нов вид интелигентност.
- Почивай си във всяка възможна минута.
- Не се изолирайте с таткото от нормалната ви социална среда и контакти. Театрите и кината не са забранена зона за вас, просто купи билети. Покани любимия си. Той ще е щастлив. А на бебчето дай шанс да види и други хора.
- Говорете с любимия си за трудностите, които ви предстоят след раждането, още преди да се е появило бебето. Така шокът от новата ситуация ще бъде по-приемлив.
- Добрата новина е, че идва ново поколение Бащи! Таткото е все по-от- даден в отглеждането на бебето и много по-съпричастен към чувствата на майката.
- Ако кризата се задълбочи, потърсете си психотерапевт.
Сп. „Моето дете“
Здраве и жизненост за мама и бебе
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment