Ако месеци наред не сте спортували – за да достигнете предишното си ниво, ще Ви трябва два пъти повече време, отколкото сте почивали. То е необходимо, за да възвърнете издръжливостта, силата, но и гъвкавостта си отпреди. При липса на време правете по-кратки тренировки, за да можете поне да поддържате сегашната си форма.
Ако тренирате нередовно – явно паузите между тренировките са прекалено дълги. Тялото ви има нужда от нови предизвикателства, за да влезе в по-добра форма. След един ден със спортни занимания можете да направите почивка от един до два дни, през които протичат необходимите процеси на изграждане на мускулна маса.
Ако спортувате всеки ден – не давате на тялото си възможността за компенсация. За времето на възстановяване важи правилото: колкото по-интензивна е тренировката и по-нетренирано е тялото, толкова по-дълга пауза трябва да направите. Тренираните спортисти имат нужда от 12 часа пауза след бягане, 24 часа след лека тренировка за сила, 36 часа след сериозна тренировка за сила. Според златното правило начинаещите се нуждаят от двойно повече време за почивка.
При една и съща програма на тренировките – постиженията ви ще останат на едно ниво, защото натоварвате постоянно по един и същи начин сърцето, кръвообращението, обмяната на веществата и мускулите. Напредналите трябва да направят една седмица с по-интензивни тренировки. Най-добре преди отпуската, а след това си позволяват по- дълга почивка.
Ако правите бавно упражненията за сила – няма да се преуморите, но няма и да постигнете целта си. Начинаещите обикновено правят големи паузи между упражненията на различните уреди, защото надценяват натоварвания- та. Така тренировките нямат ефект. Сменяйте уредите, без да правите почивка поне два-три пъти. Няма да се натоварите прекалено, защото тренирате различни групи мускули.
Ако при бягане посядате на пейките в парка – после ще ви е по-леко, но тренировката губи смисъла си. Той е да постигнете издръжливост и да не се уморявате лесно. Трябва да отлагате почивката колкото е възможно повече. По-добре продължете в по-бавно темпо, вместо да спирате.
Ако накрая давате повече газ – добре, значи сте амбициозни. Никой треньор обаче няма да ви препоръча това, тъй като при високото темпо се образува повече млечна киселина, увреждаща мускулите. Най-добре е в края на тренировката да се тича бавно. Още тогава тялото ще започне да се възстановява и ще поеме допълнителна порция кислород.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment