Край на настинките, зъзненето и сухата кожа! Може и по друг начин! С нашите 31 съвета ще преминете през студения сезон здрави и пълни с енергия.
- Пийте повече течности
При температура е особено важно да възстановим течностите, които сме загубили от изпотяване. Правилото е да се пие по 0,7 до 1 л повече от обичайното за всеки градус температура над нормалната.
- С чорапки в леглото
Не е много секси, но има ефект, ако усетим дразнене в гърлото. При студени крака кръвоносните съдове на лигавиците се стесняват, те се преохлаждат и вирусите лесно ги нападат.
- Не се поддавайте на апетита си
През зимата ни се иска непрекъснато да дъвчем нещо. Ще издържим благодарение на акупресурата на точката между носа и горната устна – натискаме в продължение на 15-20 секунди, действа директно на центъра на апетита в мозъка.
- Издухвайте носа си внимателно
При по-високо налягане част от бактериалния секрет може да попадне в синусите и да ги възпали. Синузитът се познава по болките в областта на лицето при навеждане надолу. Секретът става жълтозелен.
- Храна за имунната система
Тя се нуждае преди всичко от витамин C, цинк и белтъчини – това значи да хапваме плодове, ядки и месо.
- Почивката е важна
При тежка простуда или грип се откажете от спорта – в противен случай е възможно вирусът да се загнезди в сърцето и да го увреди. Ако имате температура, си почивайте у дома, не ходете на работа. Можете да започнете да спортувате след три дни без температура – и то при положение че не се чувствате отпаднали.
- Грижи за устните
На студа нежната им кожа е особено чувствителна. Добре е два пъти седмично внимателно да ги масажираме с четката за зъби и след това да ги намажем с мед. Не ги облизвайте непрекъснато – това ги изсушава още повече.
- Плодов сок за душата u тялото
ЕДНО КИВИ покрива дневната нужда от витамин С. Бананите с техния триптофан ни създават добро настроение дори през мрачни зимни дни. Пасираме и двата плода със сока на един лимон – това е перфектното питие за лошото време.
- Не се старайте непременно и във всички случаи да сваляте температурата
Високата температура е средството на организма да се бори с инфекциите. Едва над 39,5 градуса трябва да взимате лекарства срещу висока температура – аспирин например, ако кръвообращението ви е добро.
- При кашлица
При хронична кашлица можете да предотвратите бързо следващите един след друг пристъпи със сироп, съдържащ амброксол.
- Да успокоим стомаха
При стомашно-чревни инфекции всичко изядено трябва да напусне организма ни. След това има добра „черна“ комбинация срещу разстройство – дъбилните вещества в черния чай (препоръчват се големи количества течности) успокояват червата; флавоноидите в тъмния шоколад регулират загубата на течности; таблетките въглен абсорбират отровите и бактериите и ги изхвърлят от тялото ни.
- При кашлица
При хронична кашлица можете да предотвратите бързо следващите един след друг пристъпи със сироп, съдържащ амброксол.
- Лук като първа помощ
При болки в ушите е задължително да ви преледа лекар. Като първо средство за облекчаване обаче можете да нарежете на ситно една-две глави кромид лук, да го сложите в марля или найлонов чорап, да го завържете. Леко го притиснете и го сложете в болното ухо. Фиксирайте го с шапка или барета и го оставете за около час да действа.
- Събуждане с добро настроение
Естествено, иска ни се да по-лежим още малко. Но има на-чин да направим събуждането приятно – с новите светлинни будилници. Те симулират изгрева на слънцето и връщат лятното настроение. Можете да добавите по радиото или по iPOd и любимата си музика.
- Бързо охлаждане
При изкълчване или натъртване бързото охлаждане е много важно – всяка минута закъснение забавя оздравяването с един ден. Ако навън има сняг, е лесно. Иначе натрошете малко лед, сложете го в найлонова торбичка и след това на болното място.
Здрави и бодри през зимата – 2
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment