Съвсем скоро настъпи астрономическата пролет. За някои този сезон обаче, освен слънце, птички и цветя, носи и алергии.
- Консултант: акад. д-р Богдан Петрунов, алерголог-имунолог в Национален център по заразни и паразитни болести
Пролет моя, моя бяла пролет
Цветя, треви, романтика… За много от нас обаче пролетта освен леки дрехи е и кашлица и течащ нос — симптомите на поленовата алергия, известна повече като сенната хрема. Тя се провокира от цветния прашец (полен), който се отделя във въздуха, когато започнат да цъфтят растенията и дърветата. Тогава концентрацията му в атмосферата е много голяма, но ти не можеш да го видиш, защото размерът на полена е много малък.
Според акад. д-р Богдан Петрунов има два периода на цъфтеж на растенията – ранен и късен.
Полените на дърветата започват да цъфтят най-рано – през февруари, март – следователно хората, които имат оплаквания тогава, са алергични към този вид полен. Специалистът обаче ни обясни, че дърветата не са толкова големи алергени 3а нашата страна, колкото тревите. „За Европа и специално 3а България от по-голямо значение е поленът на тревните видове. Те започват да цъфтят обикновено в края на април и началото на май и продължават до юли, като през този период в атмосферата се отделя огромно количество от този цветен прашец“, казва той. След това има втори период на цъфтеж – през септември и октомври, когато цъфтят така наречените къснолетни растения – лапад, киселец, лобода, които също отделят полен, предизвикващ алергии.
Интересното е, че поленовата алергия няма нищо общо с онези бели пухчета, които се отделят във въздуха, когато цъфтят тополите. Те представляват семенцата на цъфтящите дървета и дразнят не само хората с алергии, но и тези без. Защо тогава през то зи период започваш оплакванията на болните? „Периодът, когато се отделят пухчетата на тополите и всичко навън побелява, съвпада с цъфтежа на тревите, който е напълно невидим, тъй като размерът на поленовите зърна, които се отделят в атмосферата е нищожен – от 20 до 100 микрона. Те се разпространяват в този период, ние ги дишаме и свързваме тези прояви с тополите“, обяснява експертът.
За България поленовата алергия представлява сериозен проблем, защото тук имаме много благоприятен климат и благоприятни условия 3а развитието й в периода април, май, юни и дори септември и октомври. Затова е добре да знаеш какви са симптомите, 3а да ги разпознаеш, в случай че се окаже, че ти или твоя приятелка сте алергични към полените. Защото това, че не си била алергична до момента, не означава, че алергията ти няма да се „отключи“ и изненадващо да се окажеш с тази диагноза.
Как да разпознаеш алергията
Като цяло симптомите на сенната хрема много приличат на тези на обикновена настинка: кихане, обилен носен секрет, а понякога – дори главоболие, отпадналост, повишена температура. Все пак има някои специфични оплаквания, които ще ти помогнат да различиш алергията от настинката. Според акад. д-р Петрунов, първият признак, подсказващ, че не става въпрос 3а настинка, е когато симптомите се проявяват в определен сезон – в началото или в средата на пролетта и есента. Освен това симптоми като сърбеж и зачервяване на очите, обилно сълзене, дразнене на носа и воднист (а не гъст и жълт) носен секрет също сигнализират, че става въпрос 3а алергично, а не простудно заболяване. „Тези оплаквания може да ти се сторят безобидни, но не бива да ги подценяваш, защото, освен че водят до пълна неработоспособност, те могат да прераснат в сериозни усложнения“, предупреждава д-р Петрунов. И допълва: „Поленовата алергия е сериозно заболяване, не толкова поради симптомите, които се появяват по време на цъфтежа на растенията и разпространението на полена, а поради факта, че ако не се диагностицира, не се лекува и не се вземат съответните профилактични мерки, тя може да доведе до тежки усложнения. В алергологията съществува понятието „единен дихателен път“ – т.е. това, което става в носната лигавица и в гърлото по време на поленовата алергия продължава надолу през трахеята, до белите дробове и така на пръв поглед невинната сенна хрема може да се превърне в сериозно заболяване и да доведе до развитието на поленова бронхиална астма“.
В търсене на лек
Има много лекарства и алтернативни методи, които могат да ти помогнат да облекчиш досадните симптоми. Тук влизат всички видове симптоматични лекарства – таблетки, капки 3а нос, капки и спрейове 3а очи, които можеш да си купиш от аптеката. Д-р Петрунов съветва да не чакаш да се появят оплакванията, а да започнеш отрано приема на съответните лекарства: „Още преди началото на сезона – в края на април или началото на май – е добре да започнеш подготовка с медикаменти, 3а да могат да бъдат потиснати симптомите на заболяването, които се появяват през втората половина на май, когато е най-обилният цъфтеж на тревите“, казва специалистът. Важно е да знаеш, че тези лекарства, както личи от името им, само облекчават симптомите на алергията, а не я лекуват.
Основният и най-ефективен метод на лечение е алергенната имунотерапия. Какво представлява? С помощта на алергенни препарати (специфични биологични продукти, получени от съответните поленови зърна) се открива точният причинител за алергията ти (т.е. към кой точно полен си алергична) и след това започва имунизацията на организма ти със съответния алерген, което постепенно премахва алергията ти към полена.
Какви са предимствата? „Методът на алергенна имунотерапия ти осигурява имунизация против полена, към който си алергична, до 10 години. И още по- важното – тя не позволява на заболяването да прогресира и да доведе до бронхиална астма, както и намалява риска от алергизация към друг алерген“, обяснява д-р Петрунов. Единственият недостатък е, че се провежда за по-дълъг период от време – пълният курс продължава три години, но за сметка на това пък ти осигурява не по-малко от 90% намаляване на симптомите и клинично подобрение. При това цената на една шестмесечна терапия е 30 лв.
Ако си решила да се лекуваш с имунотерапия, трябва да знаеш, че е добре тя се проведе преди сезона. Според д-р Петрунов трябва да я започнеш през октомври-ноември на предишната година, за да може, когато дойде сезонът на алергиите – април, май, юни, имунитетът ти да се справи с действието на полените.
И още нещо, което е важно да знаеш: у нас има много добре развита алергологична мрежа и добри специалисти. „В страната ни има около 100 души сертифицирани алерголози и около 60 алергологични кабинети, където можеш да намериш компетентна помощ“, казва експертът. Така че вземи най-после мерки срещу кашлицата, течащия нос и сълзящите очи, които те мъчат през онези няколко месеца в годината.
Не подценявай начина си на хранене
Тревните полени имат общи съставки с някои храни, особено с плодовете. Много често хората, които са алергични към даден полен, са алергични и към определен вид плодове, например крушите или ябълките, защото имат специфични съставки (така наречените антигени), които ги има и в полените, и в плодовете. Затова е важно да разбереш от лекаря си кой вид полен е отговорен 3а твоята алергия и с кои плодове има общи съставки, 3а да избягваш консумацията им. Това, което не е препоръчително 3а всички страдащи от този вид алергия, е консумацията на въглехидрати. Тук влизат медът и домашните конфитюри.
Трябва да внимаваш и с количеството ядки, които похапваш, особено с бадемите, фъстъците и лешниците.
Ако страдаш от поленова алергия, е добре да ограничиш и броя на коктейлите. Акад. д-р Петрунов казва: „Алкохолът засилва алергичната реакция през този период, защото разширява кръвоносните съдове в носната лигавица и в гърлото, което позволява много повече поленови зърна да проникнат в кръвоносните съдове и оттам да се получи по-силна реакция“.
Без проблеми
Профилактиката на тази алергия включва няколко на пръв поглед незначителни, но много важни неща, които, ако страдаш от нея, е добре да станат част от ежедневието ти по време на активния цъфтеж на растенията.
Излизай колкото се може по-малко навън и избягвай разходките из парковете и градините, защото там концентрацията на полен е много по-голяма.
Мий лицето си колкото се може по-често през деня, защото така ще отмиеш поленовите зрънца, които са полепнали по него.
Когато се прибереш вкъщи, веднага съблечи дрехите, с които си била облечена през деня и ги изтърси навън.
Носи шапка и всяка вечер си взимай душ и изплаквай косата си, защото по нея също полепват полени.
Направи промивка на носа си. Поленовите зърна полепват по косъмчетата в носа и остават да действат продължително време. Ако го промиеш обаче, ще намалиш значително тяхното действие.
Носи тъмни очила, защото очите ти са много чувствителни през този период. Така ще намалиш риска от зачервяване и сълзене.
Проветрявай стаята си, когато навън вали, защото дъждът сваля полените на земята и намалява разпръскването им от растенията. Можеш да го правиш и вечер, защото тогава цикълът на отделяне на полена е много по-слаб. Ако навън е сухо и ветровито, през деня задължително дръж прозорците затворени, защото тогава навън наситеността на полени във въздуха е най-голяма.
Ако страдаш от поленова алергия, тогава по-добре прекарай лятната си почивка на морето, а не в планината. Заради влажния морски въздух, концентрацията на полени през юни там е по- малка, за разлика от планините, където тревите започват да цъфтят по-късно.
Намали или най-добре спри цигарите. „Категорично е доказано, че цигарите рязко увеличават риска от алергизация. Те стимулират образуването на специфичните алергични антитела, които създават условия 3а алергичната реакция“, предупреждава д-р Петрунов.
Алергии на червения килим
Известните личности също страдат от алергии, при това те са принудени да се справят със симптомите им пред погледите на всички.
Бритни Спиърс – Алергична е към жилото на осите, а според злите езици – и към бельото….
Дрю Баримор – Тя може да е нарекла продуцентската си компания ивете, но целта и определено не е да привлича пчелите – алергична е към жилото им.
Кейт Мидълтън – Тя е алергична към конете. Може би затова Уилям не я взе на бял кон.
Тайгър Уудс – Той страда от поленова алергия. Като имаме предвид, че е състезател по голф и прекарва по-голямата част от живота си на тревни поляни, това си е сериозен проблем.
Никол Ричи, Тайра Банкс, Аланис Морисет – Всички те са алергични към котките.
- Cosmopolitan
Всичко за алергиите в 16 важни въпроса
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment