Оказа се, че ти трябват само 5 крачки, за да се измъкнеш от черната яма на отчаянието, независимо от източника. Ключът към крайния успех е в това да вникнеш какво се иска във всяка една от фазите, преди да се втурнеш да я прилагаш на практика
1. Разрови се
Homo sapiens много обичаме да се правим на щрауси. Забиваме глава в пясъка и се правим, че няма проблем. Каквото и да се е случило, то не ни е наранило. Често допускана грешка при дадено разочарование според психолозите е, че позволяваме твърде бързо да бъдем убедени (от околните или нас самите), че сме ОК, преди реално да сме, а така емоционалната ни рана не заздравява правилно. Или се съсредоточаваме върху издирването на причините за случилото се, вместо да се концентрираме върху това как се чувстваме в момента. Първата стъпка в процеса към емоционално оздравяване е именно да се изправим лице в лице с болката и да си я признаем – за да можем по-късно да я изтрием веднъж завинаги.
2. Пострадай и физически
Заблуда е да смятаме, че чувствата ни „са заключени“ само в главата и сърцето. Какво е тогава езикът на тялото, който безпогрешно ги издава? Когато изживяваме криза, тялото ни не изпълнява обичайната, си работа „по поддръжката“ (което обяснява защо много често имаме проблеми със съня и апетита, докато страдаме) или започва да подава предупредителни физиологични сигнали: неприятна топка в стомаха, ускорено дишане, главоболие и т.н. Ако игнорираш тези сигнали, има опасност реакцията да се появи отново в бъдеще и при най-малката емоционална провокация. Ето защо е много важно на втората фаза към оздравяването да се съсредоточиш върху негативните телесни реакции. За целта се върни мислено на сцената на месторазочарованието: любимата кръчма на бившето ти гадже, апартамента, който сте делили с бившата ти най-добра приятелка… Пусни си песента, която ти извиква разстройващия спомен, или се насили да гледаш филм, който ти напомня твоя кофти сюжет. Тоест, бръкни смело в раната.
3. Успокой се
А сега си представи дете, което е паднало, ударило се е и е заплакало, защото го боли. Ако го гушнеш и приласкаеш, след 5 минути ще е забравило цялата случка, нали? Същата схема ще проработи и при теб. Когато се намираме под силен стрес, всяка успокояваща емоция ни помага да се почувстваме защитени и вън от опасност, категорични са психолозите. В първите две фази не си емоционално подготвена да си доставиш въпросното усещане за задоволство и комфорт, така че то е ефикасно едва в този момент. Източникът му може да бъде всякакъв – от любима храна през шопинг и дискотека до хоби. Единственото ограничение е да не се престараваш. Само защото обичаш да ходиш на клуб и се опитваш да забравиш бившия, това не означава, че задължително трябва да си на дансинга до 5 сутринта през вечер!
4. Компенсирай
На този етап голямата ти драма по оздравяването вече е приключила, но раната е все още прясна и друг емоционален удар може лесно да я отвори отново. Фаза 4 представлява презастраховане срещу това, нещо като пряка компенсация за изпитаната болка. Да, дискотеката, козметичката и шопингът на обувки са решение отчасти, но е далеч по-добре, ако избереш контрамярка, директно свързана с изживяната болка. Отмъщението не било добра идея? Напротив! Ако се потопиш в детайлна фантазия как си го връщаш на бившия/продавачката в магазина/приятелка (фантазия, повтаряме!), това ще има терапевтичен ефект! Представяш си как натриваш носа на бившия или на приятелката с перфектен външен вид, когато се засечете някъде? Чудесно, започни да спортуваш. Искаш да си го върнеш на колежка, която несправедливо е взела твоето работно място? Бреме е да се запишеш на квалификационен курс. Ето че имаш перфектното оправдание да направиш всичко (за себе си), за което си си мечтала от доста време насам, но все не са ти стигали време, кураж, финанси или настройка.
5. Погледни в перспектива
Както знаеш, за да поставиш край на нещо, трябва да си си го изяснила… докрай. Когато си емоционално засегната, не си в състояние да мислиш обективно, но на етапа на фаза 5 вече можеш да го направиш рационално и аналитично – като използваш ума, а не сърцето си. Така виждаш станалото от различен ъгъл и можеш да си вземеш поука от него, което ти позволява емоционално да продължиш напред. Анализирай защо се е стигнало до въпросната ситуация, след което си вземи не „довиждане“, а „сбогом“ със „скъпия“ спомен.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Leave a reply