Този въпрос ни вълнува особено сега, когато сме в разгара на поредната грипна епидемия.
Как да се предпазим от грип?
Заразяването става най-често, когато сме в близост до болен човек – при говорене, кихане или кашляне той разпръсква около себе си микроскопични частици слюнка, „пълни“ с вируси. Затова най-сигурният начин да се предпазим е, като избягваме посещенията на места, където се събират много хора, особено по време на епидемия. Ако все пак е неизбежно, добре е да използваме предпазни маски за устата и носа, когато сме в контакт с болен от грип.
Много хора имат навика да докосват неволно устата и очите си, а това крие сериозен риск от заразяване, защото може преди това да са пипали предмети, по които са попаднали грипни вируси. Затова трябва да се постараем да не го правим, както и често да си мием ръцете, особено когато сме на обществени места. Добрата хигиена ще ; предпази и нас, и околните.
Как да укрепим организма срещи инфекции?
Профилактиката включва разнообразни мерки, които можем да предприемем, за да повишим общото ниво на имунната си защита. Ето някои от тях:
✓ Пълноценното и разнообразно хранене осигурява на организма необходимите вещества, които му дават сили и възможност да се пребори с инфекциите. Ежедневният прием на плодове и зеленчуци доставя на тялото витамини, флавоноиди, минерали и антиоксиданти, които усилват имунната защита. Много полезни цитрусовите плодове (особено грейпфрут), зелето, броколи, чесън, люти чушки, сурови ядки и др., съдържащи естествени антимикробни вещества, които унищожават болестотворните микроорганизми.
✓ При непълноценен хранителен режим набавянето на тези вещества може да стане и чрез приема на хранителни добавки, както и на пробиотици. Редовната употреба на пробиотици подпомага усилването на имунната защита.
✓ Честото проветряване на помещенията, които обитаваме, както и поддържането на умерена температура в тях намаляват жизнеспособността на вирусите.
✓ Избягвайте стресовите ситуации и преумората, защото понижават защитните сили на организма.
✓ Спортът е полезен за укрепване на имунитета. Колкото повече се движим, толкова по-малко ще боледуваме. Важното е всичко да е с мярка, без да се прекалява, защото физическото претоварване стресира тялото, а стресът отслабва имунната система.
✓ Ваксинация – препоръчва се при хора в рискова група (с хронично заболяване, имуносупресирани пациенти, деца под 5 години, бременни).
Какво да предприемем, ако все пак се разболеем?
Обикновено лечението на настинка и грип се провежда у дома. В болница се приемат само пациенти с тежки форми на грип и от рисковите групи: кърмачета и хора с хронични сърдечни и белодробни заболявания.
Останете си вкъщи и почивайте. Не ходете на работа или училище поне 3-4 дни. Пийте много течности – вода и билков чай. Приемайте лекарствени средства, които понижават температурата, отпушват носа и спират хремата – можете да си ги купите от аптеката без рецепта.
Кога да потърсите лекар?
В случай че имате температура по-висока от 38,8 градуса. Ако липсва подобрение след 5-ия ден, грипът продължава повече от 10 дни или сте от рискова група потърсете медицинска помощ, защото може да получите усложнения. Когато се разболее дете, не отлагайте консултацията с лекар.
Спрете настинката още в началото
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment