С появата на новия член на семейството бързо става ясно, че сънят на бебето е от първостепенно значение за доброто емоционално и физическо състояние на всички у дома.
Ако не помниш кога за последно си спала 6 часа без прекъсване, знай, че те разбирам прекрасно! Затова в следващите редове ще се опитам да ти бъда максимално полезна с информация за съня на детето и с хитри идеи как да успяваш и ти да си почиваш повече :).
1 годинка и след това
След първата годинка режимът за сън на детето все повече наподобява този на възрастните като структура, само че с по-голяма продължителност. Сънят през деня намалява до веднъж на ден, но въпреки това остава много важен, включително и за добрия нощен сън. физическата и емоционалната активност на детето лесно преминават в превъзбуда, която може да бъде причина за трудно заспиване или неспокоен сън.
Защо е така?
След първата годинка причините за проблеми със съня при детето са по-често от емоционално естество – последствие от израстването и активното му взаимодействие със заобикалящия го свят. Резултат от това могат да бъдат кошмари или различни страхове, които да притесняват малкото – въображаеми чудовища, странни предмети, които в детските очи са заплашителни, страх от тъмнина, страх на детето да бъде само в стаята.
Как да действаш?
• Не подценявай следобедния сън. Не мисли, че ако детето го пропусне, ще бъде по-уморено и ще спи по- дълбоко през нощта. Това предположение е вярно само отчасти. Най-често обаче колкото по-уморено и превъзбудено е детето, толкова по-трудно заспива и е по-неспокоен сънят му.
• Осигури му пълноценен дневен режим с възможност за физическа активност на открито винаги когато времето го позволява – това е основа за пълноценна почивка след това!
• Ако малкото се страхува от тъмнината, остави светната съвсем слаба нощна лампа – нека да вижда, че през нощта всичко е наред и няма от какво да се бои.
• Продължавай с ритуалите, които неизменно се променят с порастването на детето. Вместо къпане и масажче – тоалет, миене на зъбките и приказка. Важно е рожбата ти да знае, че след ритуала идва време за сън.
• Заедно с таткото му засвидетелствайте обичта си преди лягане. Целувка и пожелание за сладки сънища са достатъчни – така детето ще заспива уверено и спокойно, че вие ще сте винаги до него.
И за теб, мамо
• След появата на детето в живота ви е време и ти да промениш навиците си – лягай винаги когато детето спи, използвай това време единствено и само за почивка и сън!
• Ако се бориш с дилемата дали да изчистиш, докато бебето спи, или да легнеш с него, винаги избирай второто – без угризения на съвестта.
• Ако кърмиш, научи се да го правиш легнала – така ще си почиваш и ще поспиваш, докато бебето се храни.
• Ако храниш бебето с шише, приготви си предварително всичко необходимо за храненето, включително термос с топла преварена вода върху нощното шкафче, за да не се налага да ставаш и да обикаляш къщата при всяко нощно хранене.
• Не се притеснявай да искаш и да приемаш помощ винаги когато почувстваш нужда от почивка и сън. Нека таткото, баба или дядо прекарат един-два часа с бебчето, за да можеш да подремнеш и да събереш сили.
• Когато си безкрайно уморена от поредната безсънна нощ, не забравяй, че и това ще мине… Няма да повярваш колко бързо ще порасне твоето малко съкровище!
Нели Стефанова, консултант по кърмене към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment