Има ключови техники, от които често зависи доколко успешно ще кърмиш, и такива, които биха ти помогнали в някои критични ситуации.
Кога се прилага?
✓ Техниката се прилага в моментите, когато бебето суче вяло, прави големи паузи или извършва сукателни движения, без да се вижда и чува преглъщане.
✓ Можеш да прилагаш компресията и винаги когато струята на млякото е прекалено слаба и това дразни мъничето или прави сукането му твърде бавно или неефективно.
Изцеждане на ръка
Майките често се страхуват от изцеждането на ръка. Факт е обаче, че то може да бъде много по- ефективно от изцеждане с помпа, като същевременно е максимално щадящо за гърдата. В особени случаи, като например при много препълнени или травмирани гърди, както и ако налице е болезнено запушване, изцеждането на ръка може да бъде единственият начин за изпразване на гърдата. (Какво да правим ако имаме мастит?)
Как да я прилагаш?
✓ Четирите пръста са прибрани един до друг, ръката е леко отворена и заедно с палеца е под формата на буквата „С“. Пръстите се разполагат върху гърдата в позиция 12 и 6 часа на разстояние 2-3 см от зърното.
✓ От тази позиция притисни в посока към гръдния кош, а след това – леко напред, сякаш приплъзваш самата кожа над тъканта.
✓ При това движение пръстите се плъзват заедно с кожата върху тъканта на гърдата в участъка, в който млечните канали са близо до повърхността, като избутват млякото в посока към зърното. Пръстите не трябва да се движат върху кожата, а заедно с нея над млечните канали.
✓ След това пръстите се преместват по часовниковата стрелка, докато гърдата бъде изцедена отвсякъде.
✓ Ключов за успеха на техниката е добрият ритъм на изцеждане – движението се повтаря на всяка 1-2 секунди, като по този начин се осигуряват адекватен приток на кърма и качествено изцеждане.
Кога се прилага?
✓ При особено препълнени или болезнени гърди, когато помпата не може да помогне.
✓ При запушвания или травмирани гърди, когато изцеждането трябва да бъде максимално ефективно и в същото време щадящо.
Омекотяване на ареолата чрез обратен натиск
Техниката е разработена от К. Jean Cotterman RNC-E, IBCLC. Опитай я през първите седмици, докато се учиш да кърмиш, в случай на болка, подуване и проблеми, предизвикани от препълване. Ключът е в това да направиш ареолата (тъмния кръг) много мека точно около основата на зърното непосредствено преди всяко хранене за по-добро засукване.
Как да я прилагаш?
Бебето има нужда ареолата да е мека, за да може да поеме в уста голяма част от гърдата в областта около зърното и да изсуче повече мляко, като същевременно бъде нежно към зърната ти.
✓ През по-голямата част от времето, докато прилагаш техниката, лежи по гръб. (Това е и чудесен начин с бебето да се научите да се кърмите).
✓ Виж илюстрациите по-долу и избери най-лесния за теб начин да притиснеш ареолата. ® Бъди нежна, за да избегнеш болката, но натисни ареолата силно и плътно към сърцето си, докато преброиш бавно до 50. Ако областта е много подута, брой много бавно.
✓ Ако си в болница – помоли някой да ти покаже, а вкъщи потърси помощ от роднина или приятел.
✓ Омекотявай ареолата непосредствено преди всяко кърмене или изцеждане, докато засукването започне да става лесно при всеки опит.
Вариант 1a
Използвай изпънатите пръсти на двете ръце, поставени така, че ставите на пръстите да докосват зърното. Постави пръстите от двете страни на зърното. Преброй до 50. Ако подуването е значително брой много бавно.
Вариант 16
Постави пръстите под и над зърното. Преброй до 50. Ако подуването е значително, брой много бавно.
Вариант 2
Техника с мек кръг – отрежи долната половина на изкуствено зърно, така че да поставиш получения кръг върху ареолата, и притисни с пръсти. Брой до 50. Ако подуването е значително, брой много бавно.
Вариант 3
Захват „цвете“ с една ръка – ноктите са къси, върховете на пръстите са свити и поставени там, където ще се намира езикът на бебето. Брой до 50. Ако подуването е значително, брой много бавно.
Ако се налага да изцеждаш…
Винаги омекотявай ареолата преди всяко изцеждане. Използвай само средна или ниска степен на вакуума, така че подуването да не се върне обратно към ареолата. Направи пауза, за да омекотиш ареолата, както и още веднъж или два пъти по време на изцеждането, за да успееш да изцедиш повече мляко като цяло. Направи изцежданията по-кратки, но по-чести – на 2-3 часа, докато си будна.
- Консултантите от Националната асоциация „Подкрепа за кърмене“ към Националния комитет по кърмене можеш да откриеш на тел. 0896 418 488. Ще получиш консултация по телефона или у дома. Ако е необходимо, ще те насочат към консултант, който е в близост до твоя дом.
Как да се изцеждаш и да масажираш зърната си?
Ако кърмите не пийте алкохол!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment