Спести си излишните тревоги през бременността, като научиш кои изследвания са наистина важни за теб и бебето, което носиш, и кои можеш да пропуснеш.
Майка ми ме е родила жива и здрава без всички тези скрининги и безумни процедури! И аз ще се справя… Случайно дочувам тази реплика в автобуса преди седмица. И това ме накара да се замисля: през деветте месеца от бременността си жената трябва да мине през какви ли не изследвания. А всяка процедура е придружена с тревога и нервничене, докато изчаква резултатите. Нужно ли е да си причинява това, се питат в последния брой на сп. „Моето дете”?
Бременността не е болест, но е предизвикателство за женския организъм. Истината е, че в този прекрасен период от живота могат да се проявят болести, за чието съществуване дори не си подозирала. И макар организмът ти да е в състояние дълго да компенсира скритите отклонения, при срив на имунитета, те могат да се проявят с ураганни реакции (например зад внезапната остра бъбречна криза може да се крие продължителна безсимптомна инфекция на пикочния мехур).
Ето защо причините за навременните изследвания през бременността не са една и две. В никакъв случай не се отнасяй пренебрежително към тях.
ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР (1-12 г. с.)
Започваш първите седмици от бременността с поредица изследвания. Те ще установят здравословното ти състояние и това на бебето. Ако страдаш от някакви сериозни придружаващи заболявания (сърдечно-съдови, хипертония или диабет), ще се наложат допълнителни консултации със съответните специалисти. Ето какво трябва да се провери още в началото на бременността:
Бета – ЧХГ (β-хорионгонадотропин). Пренатален скрининг, или изследване за хромозомни патологии на плода (синдром на Даун, Едуардс, Патау). За целта се използва венозна кръв, взета чрез венепункция. Скринингьт дава до95% вероятност за изключване на възможни заболявания на детето.
Определяне на кръвната група и Резус фактор. Данните от това изследване са необходими за отхвърляне вероятността за Резус конфликт, а също и за информация в здравния картон на бременната (в случай, че се наложи спешно кръвопреливане).
Биохимичен анализ на кръвта. Изследването позволява изучаването функцията на черния дроб и бъбреците, служи за проверка на обмяната на веществата, а също и на нивата на желязо, магнезий и калций в кръвта. С негова помощ се идентифицира т. нар. „гестационен диабет„, който често протича в безсимптомна форма.
Клиничен анализ на кръвта. Позволява изключването на различния заболявания на кръвта.
Изследване факторите на кръвосъсирване. Някои вродени нарушения в съсирваемостта на кръвта могат да протичат напълно безсимптомно и да се проявят само по време на бременността.
Изследване хормоните на щитовидната жлеза (TSH, ТЗ и Т4). Ниските нива на хормоните могат да доведат до сериозни нарушения на плода.
Изследване за сифилис, СПИН и хепатит В (HBsAg).
Изследване за вътреутробни инфекции (рубеола, херпес, токсоплазмоза, цитомегаловирус). Това не е сред рутинните задължителни изследвания, но е необходимо за установяване наличието или отсъствието на антитела в организма на бременната. В зависимост от резултата наблюдаващият гинеколог ще даде съответните напътствия на пациентката си.
Микробиологично изследване на влагалищен секрет. Понякога заради сложните процеси, протичащи в организма на бременната, влагалищната флора може да се промени. По-киселата среда може да доведе до влагалищна дисбактериоза или развитието на гъбична инфекция. Освен в първия триместьр, това изследване задължително се прави и в 32-рата г. с.
Ултразвуково изследване. Ако няма явни усложнения, първият преглед се прави в 6-7 г. с. за определяне срока на бременността и установяване на сърдечната дейност на ембриона. Наблюдението с ехограф през първия триместър се повтаря и в 11-14 г.с. В този период почти на 100% могат да се изключат големите нарушения в развитието на главния мозък и вътрешните органи на плода.
Нашият съвет:
Към края на третия месец е подходящ момент да се запишеш на курс за бъдещи родители. Той- ще ти даде възможност да общуваш с други бременни, а също и да получаваш съвети от специалисти за бременността, поведението по време на раждане, както и за първите грижи за новороденото.
Незабавно се обади на гинеколога си при:
- Слаба кървава секреция от влагалището;
- Болки в долната част на корема, съпроводени от кръвотечение, гадене или повръщане;
- Обилно влагалищно кръвотечение (особено в съчетание с болки в кръста и корема);
- Изтичане на течност от влагалището;
- Отоци на ръцете, лицето и клепачите (придружени от главоболие или проблеми със зрението);
- Тежко главоболие, съпроводено от подуване на очите и лицето;
- Болки и парене по време на уриниране, втрисане, болки в гърба, температура над 38 С.
Здраве и жизненост за мама и бебе
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment