Тези почасови указания ще ви помогнат да запазите острия си ум и добрата си памет, независимо от възрастта. Всички знаем какво трябва да правим, за да са телата ни здрави и гъвкави. Но как да се грижите по-добре за мозъка си, така че той да работи на пълни обороти както днес, така и утре? Трябва да знаете, че това, което правите или не правите сега, може да промени всичко и да ви помогне да запазите мозъка си във възможно най-добра форма. Следвайте тези стъпки за лесно ободряване и настройване.
06: 00 Събудете се и помиришете кафето
Според откритията на факултета по медицина на Университета Киорин в Япония една от най-стимулиращите миризми за мозъка е тази на кафето. Така че дори “ да не планирате да го пиете, сварете си малко кафе и го помиришете. А още по-добре ще е, ако изпиете една чаша. Едно френско проучване показва, че за жените над 65-годишна възраст, които пият повече от три 100-милилитрови чаши кафе на ден, има 33% по-малка вероятност да изпитват затруднения със словесното изразяване от тези, които пият само по една чаша.
07: 00 Насладете се на добра закуска
Богата на полезни за мозъка храни, например боровинки с корнфлейкс или нискомаслено кисело мляко. Антиоксидантните свойства на боровинките са страхотни, те също така увеличават притока на кръв към мозъка, което пък от своя страна подобрява невронните ви функции.
08: 00 Докато закусвате играйте някоя игра
Засечете си времето, за което решавате кръстословица или Судоку, докато хапвате яйцата си с бекон. Това е великолепен начин да повишите вниманието си и скоростта на анализиране и да се настроите на позитивна интелектуална вълна.
09: 00 Изключете навигационната система в колата си
Това модерно изобретение всъщност ви пречи да използвате частите от мозъка си, свързани с пространствената навигация, както и хипокампуса, който контролира паметта и ориентацията. Стимулирането на мозъка ви достига Връхната си точка в 9:00 сутринта, затова оставете навигационната система за когато наистина се изгубите.
10: 00 Размърдайте се
Във фитнеса се съсредоточете върху кардио упражненията, : които ще увеличат обема на хипокампуса ви. Ако не можете да отидете на фитнес, тогава паркирайте на половин километър от офиса си. Защо? Защото един от най-сигурните начини да се движите достатъчно, за да запазите здравето на мозъка си, е да вървите поне по един километър всеки ден.
11: 00 Осветете стаята си
Уверете се, че осветлението ви е съставено от крушки с пълен спектър, за да стимулирате Вниманието си и да подобрите паметта и настроението си. Експертите твърдят, че този вид светлина всъщност наподобява тази, към която хората са били привикнали преди електрическото осветление.
12: 00 Идете на контролен преглед на ушите и очите си
Когато станете на 45, е време да започнете редовно да проверявате и зрението, и слуха си – правете го веднъж годишно, за да сте сигурни, че входящата информация към мозъка е оптимално добра.
13: 00 Направете си хрупкав обяд
Морковите, целината и зелените чушки са едни от най-добрите източници на лутеолин, който може да намали риска от получаване на деменция. Също така гответе по-често със зехтин или пийте чай от мента или лайка, които съдържат лутеолин.
14:00Време за следобедна дрямка
Докато всички сме чували за ползите от 30-минутната следобедна дрямка, Матю Уолкър, доктор по медицина наскоро публикува своето изследване, по време на което участниците дремвали за около час и половина, за да тестват една по-радикална стратегия за спане, наречена двуфазна сънна програма. Хората, които спели по-дълго, увеличили способността си да запомнят и учат, което според д-р Уолтър се дължи на факта, че по време на 2- рата фаза сън без БОД (бързи очни движения) мозъкът се отървава от краткотрайните спомени и така оставя повече място за нови и свежи познания.
15:00 Сърфирайте из интернет
Колкото повече опит имат хората в търсенето на информация в интернет, толкова повече части В мозъка им работят, твърди Гари Смол от Центъра за дълголетие към Университета В Калифорния, Лос Анджелис. Така че спокойно сърфирайте из Гугъл, както и с други търсачки на информация.
16:00 Откажете пушенето веднъж завинаги
Френски учени от Националния институт по здравеопазване и медицински изследвания наскоро доказаха, че за мъжете и жените на средна възраст, които пушат, рискът от загуба на паметта и спад в мисловните способности е почти двойно по-голям.
17:00 Прибирайте се вкъщи по различен маршрут
Да не попадате В клопката на рутината е ключово за здравето на мозъка Ви. Малките промени В рутинните Ви процедури тренират ума Ви. Така че довечера на Вечеря се уверете, че не седите на обичайното си място на масата.
18:00 Пригответе Вечеря, Богата на Омега-3
Увеличеният прием на Омега- 3 мастни киселини, които се съдържат в сьомгата, рибата тон, сардините и херингата подобрява мисловните процеси
19:00 Яжте с приятелите и семейството си
Едни от факторите, които най-много предпазват мозъка в по-късните стадии на живота, са социалните взаимоотношения, показа проучване от 2008 г. „Активният начин на живот може да намали генетичния риск от деменция“, коментира главният автор на американското проучване Мишел Карлсон.
20:00 Оставете дистанционното настрана
Излиза, че всеки час, прекаран в гледане на телевизия, когато сте на възраст между 40 и 59, увеличава риска да развиете деменция с 1.3%. Всеки час, прекаран, извършвайки вид интелектуална дейност, намалява риска от Алцхаймер с 16%, докато час общуване води до 18% спад в риска.
21:00 Кажете го на испански
Хората, говорещи два езика, са по-добри в правенето на няколко неща едновременно, твърди Джудит Крол, директор на Центъра по езикова наука в Държавния университет в Пенсилвания. Може да постигнете същия ефект, като научите някоя нова песен на инструмент, на който вече можете да свирите.
22:00 Възбуждайте се възможно най-често
Сексът не само кара мозъка да работи, но при опитните мишки в лабораториите също така спомага за произвеждането на чисто нови мозъчни неврони. Когато въпросните мишки правели секс повече от веднъж – и то 14 дни подред – те не само извлекли ползва от този изграждащ мозъка ефект, но били и по-спокойни.
23:00 Изключете светлините, преди да заспите
Количеството и качеството светлина, на което сте изложени точно преди да си легнете, оказват влияние на това, колко добре спите, фриска Ян-Го, директор на Центъра за нарушения на съня към Университета в Калифорния, наскоро заяви, че екраните с фоново осветление – като тези на лаптопите, iPad-ume и др. – ви бомбардират със стимулира- | щата синя светлина точно когато искате мозъкът Ви да се успокои.
И на следващия ден, започнете всичко от начало!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment