Зелените подправки се използват в толкова много рецепти, че е добре да разполагате с набор от сушените видове, които използвате най-често и харесвате най-много.
Това е особено полезно, когато няма пресни подправки, особено през зимата. Риганът, копърът, дафиновият лист, естрагонът, ментата и мащерката са сред най-често използваните сушени видове, макар че смес от различни подправки ще покрие почти всяка нужда. Помнете, че сушените подправки са годни за употреба само шест месеца и е най-добре да се съхраняват в тъмен шкаф без достъп на светлина. Магданозът и кориандърът губят аромата си при сушене и е най- добре да се използват пресни.
Подправките придават дълбочина и вкус и правят домашните ястия по-интересни. Най-полезните подправки в шкафа са смленият кориандър, кимионът, едрият лют червен пипер, канелата, сладкият червен пипер, куркумата, натрошеното чили и чили на прах и кардамонът. Ако обичате тайландския вкус, се запасете и със сушена лимонова трева.
Доматеното пюре е важно за овкусяване на редица ястия. Вкусът му е наситен, така че ви трябва съвсем малко. Дръжте тубата или буркана в хладилника, след като го отворите, и го добавяйте към сосове, бульони, дресинги и маринати. Доматеният кетчуп придава плодова сладост на ястията и тъй като съдържа оцет и захар, понякога е по-добър вариант от доматеното пюре, за да подсили допълнително вкуса. Пасатата, приготвена от зрели домати с отстранени семена, е подходяща за супи, макарони и дори в питиета на доматена основа. Може да закупите ситно смляна или с парченца домати.
Пестото е чудесно за овкусяване на супи, макарони и ориз, както и на пълнени зеленчуци, но също така се използва за приготвяне на брускети с песто (като се намаже върху резени запечени филийки франзела или чабата) или се добавя към цеденото кисело мляко с краставица, за да придаде необичаен вкус на млечната салата.
Горчицата особено подхожда на свинското месо и шунката, както и на всички ястия със сирене. Дижонската горчица има чист, мек вкус и е подходяща за почти всякаква употреба – марината и дресинг, за овкусяване на сос или за намазване върху месото преди печене. Пълнозърнестата горчица има по-силен вкус, едра консистенция и красив зърнист вид. Английската горчица е по-лютива от френската.
Сосът уорчестър придава отличителен вкус на тежките сосове и рецептите с червени меса. Ако обичате пикантна храна, се запасете със сос табаско и паста хариса.
Соевият сос е незаменим в азиатската кухня. Ако често готвите ястия от нея, е добре да закупите и сусамово масло.
Кърито на прах или като паста е основна съставка на къри. Пастите се намират под формата на смеси с различен състав и вкус, така че трябва да откриете най-подходящата за вас.
Рибният сос, познат и като нам пла, се използва в югоизточно азиатската кухня, подобно на употребявания в китайската кухня соев сос. Той има остър мирис и трябва да се използва внимателно, но същевременно придава деликатен вкус, характерен за истинските тайландски пържени ястия и кърита.
Плодовото чътни, приготвено от манго, кайсии или домати, ще преобрази студените меса и къритата. Купувайте наистина висококачествени видове.
Пастите от подправки вече могат да се намерят лесно в супермаркетите. Бурканче или тубичка с паста от чесън, чили или джинджифил е добро решение, когато не разполагате с пресни и се използва лесно, когато бързате. Дръжте в хладилника след отваряне.
Деликатесните добавки, като сос от червени боровинки и желе от червен касис, ментов сос или крем от хрян, са важна част от кухненските запаси. Те придават завършеност на печените меса и издържат относително дълго при съхранение в хладилник.
Други полезни продукти
- Ядки и семена – Поддържайте малък запас от ядки като кашу, орехи, филирани бадеми и кедрови ядки – те са изненадващо полезни при приготвянето на пържени ястия, салати и макаронени ястия. Освен това са добър източник на белтъчини във вегетарианската кухня. Смлените ядки имат много по-малък срок на годност, така че ако е възможно, ги мелете само преди непосредствена употреба. Дръжте запаси и от някои семена. Тиквените и слънчогледови семена придават хрупкавост на салатите, а сусамът – вкус на пържените ястия. Дръжте ядките и семената в херметически затварящи се кутии или буркани и ги използвайте в рамките на три месеца.
- Захарта и захарният сироп са незаменими при приготвянето на вкусни пудинги и десерти.
- Медът може да се използва за подслаждане на сладки и пикантни ястия, защото придава по-характерен вкус от захарта. Може да закупите специален цветен мед за мазане на филийки, но за готвене е подходящ всеки незахаросан мед. Той е подходящ за глазури, маринати, сладко-кисели рецепти, салатни дресинги или за подслаждане на сосове вместо захар.
- Кленовият сироп е подходящ за палачинки или сладолед (дръжте го в хладилник след отваряне).
- Алкохолните питиета, като шери, бренди и ром, както и бялото и червено вино, придават вкус на солените и сладки ястия и весела нотка в готвенето!
- Майонезата е подходяща за сосове, сандвичи или гарнитури. (Съхранявайте я в хладилник след отваряне.)
Add comment