В днешно време почти всичко се предлага в свръхопаковки. Търговците много добре осъзнават, че чрез по-големите разфасовки ще продадат повече храна. Изследванията сочат, че хората ядат повече, когато вземат по-голяма порция. Може и да спестите пари от икономичните пакети, но няма да си спестите излишните килограми.
Ако искаме да намалим отрицателните последици от хитрия план на търговците, подчинен на максимата „колкото повече, толкова по-добре“, трябва да променим начина си на мислене. Проучванията показват, че подценяваме броя калории, които приемаме дневно, с около 25 до 50%.
Оказва се, че дори студенти от американски колеж по хранително-вкусови технологии могат да се заблудят. За едно от упражненията си те трябвало да донесат геврек, печен картоф или кифла със среден размер по тяхна преценка. След това студентите сравнили донесените от тях продукти с определените от Министерството на земеделието на САЩ размери на средна порция от същите продукти. Резултатите се оказали следните: един средно голям картоф според студентите тежал 200 г, а според нормите на министерството 115 г. Един средно голям геврек бил с тегло 115 г, което се равнявало на две стандартни порции. Една средно голяма кифла се оказала 175 г или три порции.
Когато четете етикетите със съдържанието на хранителните продукти, проверявайте какъв е точният брой на порциите в една опаковка. Много често се заблуждаваме, че даден продукт съдържа една порция, а на опаковката всъщност са отбелязани две.
Ресторантите злоупотребяват най- много със свръхголемите порции. Например една средно голяма порция спагети може да надвишава до седем пъти количеството на препоръчваната дневна порция от продукти от тази хранителна група (хляб, ориз, пълнозърнести храни и макарони). Не позволявайте на свръхголемите порции да ви примамват така, че да консумирате повече от необходимото.
Add comment