Вчера бях на гинеколог, но за пореден път останаха доста въпроси, които не са ми ясни. Мислите ли, че има връзка между гъбичните заболявания на половата система и храненето, и ако има такава, можете ли да ми дадете някакви насоки за промяна в хранителния режим?
Галя Атанасова – Русе
Кандида албиканс представлява гъбичен организъм, който обитава червата. Когато е в малки количества, бактерията е полезна за организма. В големи количества обаче кандида албиканс може да доведе до усещания за дискомфорт, които варират по сила и степен. Като начало е важно да знаете, че за да възстановите успешно бактериалния баланс на своя организъм, е необходимо да спазвате специална диета и да приемате пробиотици.
КАКВО НЕ ТРЯБВА ДА СЕ КОНСУМИРА ПРИ КАНДИДА (ГЪБИЧКИ)?
За да намалите количеството на кандида бактериите в организма си, е необходимо да изключите въглехидратите от диетата си. Добра идея е да ограничите приема на хляб, макарони, пресни и сушени плодове до 20-60 г дневно. По този начин ще намалите и размножителните способности на гъбичките.
Сведете до минимум консумацията на захар и захарни изделия. Захарта се среща под много и различни форми, затова четете внимателно етикетите на хранителните продукти.
Старайте се да сведете до минимум и консумацията на мед, меласа, кленов сироп, захар, шоколад, алкохол, царевичен и оризов сироп. Необходимо е да преустановите консумацията на храни, които съдържат мая и глутен.
Оцетът и храните с високо оцетно съдържание допринасят за повишаване на киселинността на стомашно-чревния тракт, което ги прави много неподходящи за хора, страдащи от гъбични инфекции.
Ограничете и консумацията на всички млечни продукти. От тях само киселото мляко няма да ви навреди и не е нужно да го изключвате от диетата си.
КАКВО МОЖЕ ДА СЕ КОНСУМИРА ОТ БОЛНИТЕ С КАНДИДА?
При откриване на кандида гъбички вашето тяло ще се нуждае от определен вид хранителни вещества. В специалния списък с полезни храни в борбата с кандида албиканс участват чесънът и лукът, бета-каротинът и витамин С, които най-лесно се набавят от зеленчуците с тъмнозелени листа. Също така, много полезен помощник е и витамин Е, който се съдържа основно в ядките и семената. Позволява се и консумацията на кафяв ориз и просо.
ВНИМАНИЕ!
- Препоръчителната продължителност на диетата с ограничена консумация на изброените по-горе храни eoml до 3 месеца. След този период можете постепенно да върнете в менюто си забранените продукти. За предпочитане е да започнете повторното включване на „забранените“ храни в менюто си една по една.
- Важно е да наблюдавате как реагира организмът ви, в случай че старите симптоми се появят отново. Тогава избягвайте храната, която според вас е станала причина за дискомфорта. С повторен кандида тест засечете количеството на гъбичките бактерии, за да се уверите, че то е в допустимите граници.
ЛЕЧЕНИЕ С НАРОДНИ РЕЦЕПТИ
При лечение на кандидозата с успех се използват смеси от лекарствени растения, съдържащи фитонциди и притежаващи активни противогъбични Свойства.
Като спомагателна терапия при кандидозата фитотерапевтите препоръчват следната смес – по 10 г хвойнови и елови пъпки; 15 г брезови пъпки; 20 а градински чай и по 5 г бял равнец и листа от евкалипт. За приготвяне на отварата се вземат 1-2 супени лъжици от сместа и се заливат с една чаша вода. Ври на водна баня 5-10 минути, престоява 30 минути и тогава се прецежда.
Приема се редовно по една четвърт чаша, 3 пъти на ден след ядене в продължение на2-3 месеца.
За да се подобри цялостното състояние на организма, се препоръчва балансирано хранене с добавка на витамини и минерали. Това ще помогне за увеличаване на имунното действие и за овладяване на продължителните инфекции,свързани с кандида. Те не трябва да съдържат дрожди, а да бъдат естествени препарати, в чийто състав да влизат цинк, магнезий, витамин А и витамин В6, фолиева киселина, желязо незаменими мастни киселини и микроелементи.
Създаването на добри хигиенни навици е много важно за предпазване от гъбични инфекции. Общият стрес трябва да бъде сведен до минимум, тъй като той може да доведе до увреждане на имунната система. Други страни от начина на живот, които въздействат положително или отрицателно върху вагиналните инфекции, са:
Достъп на въздух до гениталиите, като се облича памучно бельо и се избягва носенето на колан или стегнато бельо.
Предотвратяване достъпа на анални бактерии към вагината, като се изтрива отпред назад и се избягва ползването на спрей и на пудра, които предизвикват възпаление. Трябва да се знае, че дамският душ не е необходим, когато вагината е здрава и естествено чиста.
Add comment