Всички органи в тялото ти работят с повишено натоварване, за да осигурят правилното развитие на бебето. А резултатът за теб често е силен дискомфорт.
Причина – следствие
Още от 9-10-ата седмица вероятно си усетила дискомфорт в гърба и кръста. Причините за тези усещания са няколко: на първо място – бурните хормонални промени. Засилва се отделянето на прогестерон (хормона, отговорен за безпроблемното протичане на бременността). За сметка на неговото активно отделяне се подобрява кръвообращението в тялото ти, в резултат на което пък се получава малък оток в областта на корените на гръбначния канал на гръбначния мозък. Това от своя страна предизвиква болка. Освен това с напредването на бременността се усилва напрежението върху маточните връзки (еластични връзки, които придържат матката и й придават подвижност, без да позволяват да се смъкне във влагалището), а това провокира болки в гръбнака и кръста. А с нарастването на плода центърът на тежестта на тялото се променя и равновесието се нарушава. Коремчето ти наедрява, изпъчва се гордо напред, но пък под натиска му гръбнакът се извива, а мускулите в долната част на гърба се напрягат повече от обикновено, което логично води до болезнените усещания.
С мисъл за гръбнака
Тези напътствия са подходящи за жените, за които болките в гърба са актуален въпрос, както и за тези, които още не са се сблъскали с проблема.
1. Контролирай теглото си по време на бременността (не да гладуваш, разбира се, но да се съобразяваш какво слагаш в устата си) – повечето килограми натоварват гръбнака, а не правят бебето ти по-здраво.
2. Следи в организма ти да постъпва достатъчно количество калций. Можеш да си набавиш важния елемент чрез продуктите, в които той присъства солидно – извара, мляко, риба, месо, орехи, зеленчуци…
3. Добре е след 20-ата седмица на бременността да носиш бандаж, който намалява натоварването върху гръбнака и придържа коремчето.
4. Старай се да седиш правилно! Сядай на стол, чиято облегалка е добра опора за гръбнака. Докато си почиваш на дивана, подпирай кръста си с възглавница, а в спалнята най-добре е матракът да е ортопедичен.
5. Не кръстосвай крак върху крак. Това не само нарушава кръвообращението, но и предизвиква голямо натоварване върху гръбнака.
6. Не се заседявай. Прекалено дългото седене също може да бъде вредно. Препоръчително е да седиш не повече от час, а след това е хубаво да се раздвижиш.
7. Избягвай също да стоиш дълго време права. Ако все пак това се налага, сгъни за известно време единия крак в коляното, а при възможност дори го подпри на ниска табуретка.
8. Плувай! Това ще осигури на мускулите ти необходимото натоварване и в същото време ще помогне на организма да се отпусне.
9. Прекарвай повече време на чист въздух.
Внимавай за…
Ако болките в гърба са прекалено силни, задължително уведоми наблюдаващия те лекар. Причина за неприятните усещания може да бъде не само прекомерното натоварване на гръбначния стълб, но и патология на бъбреците или на други вътрешни органи.
Нужно е да знаеш…
Проблеми с опорно-двигателния апарат (сколиоза – изкривяване на гръбначния стълб остеохондроза – разрушаване на междупрешленните дискове, най-често в шиината и кръстната част на гръбначния стълб, и др.) усилват болката в гърба на бременната.
Най-добрите начини за заспиване по време на бременност
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment