Кои са най-често допусканите грешки, както и защо е толкова важно да ги избегнеш…
Далеч по-лесно би било, ако кърменето стартира добре от самото начало, за да не се налага в последствие да полагаш огромни усилия за запазването на лактацията.
Не изчаквай кърмата да слезе
Непосредствено след раждането не изчаквай да дойде кърмата, за да предложиш на бебето да суче. Много майки пропускат този важен момент на ранно поставяне на новороденото на гърда, защото смятат, че е безсмислено да го правят, преди гърдите им да са се напълнили с кърма. Не мисли, че капките коластра, които изтичат, са несъществени или недостатъчни като храна за бебето в първите часове след раждането.
Важно е да знаеш, че след отделянето на плацентата гърдите получават зелена светлина за започване на производството на мляко, но това далеч не е достатъчно. Ключови за механизма на лактация са и хормоните окситоцин и пролактин, които се отделят при самото сукане на бебчето. За да могат гърдите да получат нужната стимулация за производството на кърма, е важно детето да бъде поставено на гърда при първа възможност след раждането.
Съвет: В случай, че се налага с бебето да сте разделени, помоли акушерките да ти покажат как да изцеждаш гърдите на ръка или с помпа и го прави на всеки 3 часа (и двете гърди), включително поне веднъж нощем. Стимулирай всяка гърда поне 10-15 минути.
Не се обезсърчавай от количествата!
В никакъв случай не подценявай капчиците коластра – те са достатъчни за първа храна на бебето. Не забравяй, че в този момент стомахчето му е с размер на череша, а в следващите дни „пораства“ до големината на кайсия. Коластрата, от своя страна, е с много висока хранителна стойност, концентрирана в малък обем – точно това, от което мъничето ти се нуждае. В следващите дни, в резултат на редовното сукане и изпразването на гърдите, количествата кърма ще растат – първо ще се появи преходното мляко, а след това – зрялото.
Важно е да знаеш, че изцеденото количество не е показател за това колко мляко има в гърдите или колко би изсукало бебето от тях. Във всички случаи то може да изсуче повече, отколкото ти можеш да изцедиш, защото контактът майка-бебе отключва прилив на окситоцин и потичане на млякото, освен това съществена част от „порцията“ кърма, която бебето приема, се произвежда по време на самото сукане.
И все пак, ако въпросът с количеството те вълнува силно, обърни внимание на белезите, които свидетелстват за това дали детето приема достатъчно мляко – 6-7 обилно на- пишкани пелени и 3-4 наакани за 24 часа; активно сукане с преглъщане, след което бебето само пуска гърдата или заспива. Възстановеното рожденно тегло около 10-ия ден, както и положителният тегловен прираст, който ще следите заедно с педиатъра, също свидетелстват, че детето се храни добре.
Съвет: В случай, че ти се струва, че може би не поема достатъчно кърма, не започвай дохранване на своя глава, преди да си се посъветвала с педиатъра или с консултант по кърмене.
Не оставяй бебето без кърмене повече от 2,5-3 часа, считани от началото на храненето
Режимът на хранене „при поискване“, особено в първия месец, месец и половина след раждането, е приемлив ако бебето има желание да се храни на по-малко от 3 часа. В противен случай, ако паузите са по-големи, има сериозна опасност то да не поема достатъчно мляко, което пък от своя страна означава, че гърдите няма да получат необходимата стимулация и могат да не успяват да произвеждат нужното количество кърма. Въпреки че може да ти се струва изтощително, не бързай да премахнеш нощното хранене – то е важно както за детето, така и за стимулацията на гърдите, тъй като тъкмо през нощта пролактинът достига най-високите си стойности. Важно е да запомниш, че по отношение на кърменето нещата са сходни с Мечо-Пуховския принцип „Колкото повече, толкова повече“ – колкото по-често бебето суче ефективно, толкова по-добра стимулация получават гърдите за произвеждане на нужното количество кърма. Валидно е и обратното – колкото по- рядко или неефективно е сукането, толкова по-малка е стимулацията, а оттам и количеството мляко.
Съвет: Без нужното количесто храна бебето бързо става сънливо и отпуснато, възможно е влошаване на жълтеницата – то по-рядко се буди за хранене и в резултат получава все по-малко храна, което може да се превърне в опасен порочен кръг. Затова е важно да следиш детето да се храни най- много през 2,5-3 часа и поне ведъж нощем (8-10 хранения за 24 часа), а ако желае и по-често.
Без вода, чайчета, залъгалки
Подготви се да преглътнеш недоумението на онези, които се чудят как така бебето няма да пие вода до средата на първата си годинка, и запази залъгалката поне за след първия месец.
Сигурно знаеш, но все пак ти напомням – бебето няма нужда от допълнителни течности, преди да започне захранването. В първите 5-6 месеца кърмата задоволява всички негови нужди и от течности. Майчиното мляко съдържа всичко необходимо за детето във всеки един момент, тя осигурява едновременно храна, вода и имунна защита. Не предлагай други течности, защото освен ненужни, те биха могли да имат и неблагоприятен ефект върху бебето. Освен това приемът на вода или чай може да намали желанието му за сукане и количеството поето мляко, което би означавало по- малко хранителни вещества и имунни фактори за него и по-малка стимулация за твоите гърди.
Въпреки умората от честите кърмения, не се изкушавай да предлагаш залъгалка на детето в първите 4-6 седмици след раждането, особено като заместител на нощното кърмене. В този период, когато лактацията все още не е регулирана, е по-добре желанието за сукане да бъде в полза на стимулацията на гърдите и производството на достатъчно кърма.
Съвет: Ако се чувстваш изтощена, опитай да кърмиш легнала – така ще си спестиш усилия и ще подремваш, докато бебето суче.
Не се отказвай лесно!
Във всеки един период на кърменето е възможно да възникнат различни проблеми, които могат да те обезсърчат. Възможно е да имате трудно начало,
свързано с разранени зърна, препълвания или запушвания, може бебето да има по-тежка жълтеница, да се щ налага допълнителна стимулация чрез изцеждане или дори за кратко да е нужно У дохранване с мляко за кърмачета. Важно е в тези моменти да имаш силна подкрепа от близките си и най- вече от таткото, да запазиш спокойствие и увереност в действията си и за миг да не се съмняваш, че правиш най-доброто за бебето и за себе си. Трябва да знаеш и че с компетентна помощ всички тези проблеми могат да бъдат решени, за да се наслаждаваш на успешно кърмене.
Кърменето не е трудно, неприятно, неудобно или болезнено, не са нужни огромни познания или нечовешки усилия, то е преди всичко абсолютно естествено! Най-често е достатъчно просто да не пречим на Майката природа и да следваме инстинктите си.
Съвет: И все пак, ако имаш затруднения, консултантите по кърмене могат да ти помогнат в почти всяка ситуация, особено когато проблемът е хванат навреме. От твоя страна е нужно единствено да следваш съветите и да имаш желание да кърмиш:).
Ето какво най-често саботира успешния старт на кърменето при някои жени, потърсили консултация:
1. Отокът на гърдите и блокажът на млякото в първите дни след раждането. Причина за това не са изобилната кърма или запушените канали, а задръжката на течности, особено когато има сериозни вливания по време на раждането. За увеличаване на дискомфорта роля имат и късният старт на кърменето, ограничаването продължителността на сукането, както и некачественото изпразване на гърдите. Допускат се грешки и в мерките за справяне с тези ситуации – доста жени взимат медикаменти с цел ограничаване на количествата. Добре е да се знае, че това носи риск от спиране на млякото в идващите дни и може да доведе до окончателно приключване на кърменето.
2. Недоброто засукване, а също и неправилната поза, „дупките“ в организацията, големите интервали между кърменията са най-обичайните грешки. Те водят до проблеми като: болезнени или разранени зърна и неефективно изпразване на гърдите, задръжка на мляко, недостатъчни количества кърма.
3. Често жените допускат в обкръжението си иначе доброжелателни съветници, които обаче нямат положителен опит с кърменето и чиито „препоръки“ имат отрицателен ефект. Затова и най-леко с проблемите се справят тези, които успяват да се вслушат във вътрешния си глас и които си създават подкрепяща среда, а когато се чувстват объркани – звънят на консултант.
Още за кърменето и ползите от него
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment