Част 1, част 2, част 3, част 4, част 5, част 6, част 7
Пресните плодове трябва да бъдат добре измити, преди да се сервират.
На празнична трапеза плодовете се сервират с прибори за плодове и хартиени салфетки, тъй като плодовете оставят петна по салфетките от тъкан. При липса на специален нож и вилица може да се използват неръждаеми десертни нож и вилица. Плодовете трябва да се поставят във фруктиерата така, че да изглеждат красиво.
Лимонът се сервира като подправка към яденетата и напитките. Резенче лимон се слага в чаша с чай, с лъжичката се изстисква сокът, остатъците се изваждат и се поставят на края на чинийката. Ако лимонът е сервиран на масата разрязан на парченца, сокът се изстисква над чашата с палеца и показалеца на дясната ръка. В някои блюда (например риба, шницел и други) сокът от резенчето лимон се изстисква с изпъкналата страна на вилицата.
Когато се яде лимон със захар, то резенчето лимон се свива на две с палеца и показалеца на дясната ръка (като се докосва само коричката), след това се притиска към захарта в своята чиния и се изяжда сърцевината до коричката, която се слага в левия край на чинията.
Ябълката и крушата се разрязват в чинията надлъж на четири или на осем части. След това се почистват и се маха сърцевината. Тези парченца повече не се режат, а се отгризват на части.
Сливите (големите) се разкъсват с пръсти по средата и се изважда костилката. Малката слива се стиска от краищата така, че да се спука, и костилката се маха с ножа.
Праскови и зарзали. Голямата праскова се взема в лявата ръка и се обрязва в кръг до костилката, след това се разчупва. Коричката се маха с ножа. При ядене се отрязва от половината парче. Зарзалата е много по-малка от прасковата, затова не се разтваря на парчета, а половинките се слагат направо в устата.
Add comment