Част 1, част 2, част 3, част 4, част 5, част 6, част 7, част 8
Портокалът се взема в лявата ръка и се нарязва на длъж коричката на резенчета до мекото (6—8 резенчета).
Ивиците от коричката се отделят така, че те образуват ззезда. С помощта на ножа се отделя бялата сърцевина, а след това се разделя с ножа на резенчета. Портокалът може да се предлага само когато резенчетата не са повредени.
Коричката на мандарина се сваля лесно без помощта на ножа.
Бананът се взема с лявата ръка отдолу и горната част се отрязва с ножа, за да бъде удобно да се свали кожичката му. Тъй като дългият банан може да се счупи без кожичката, то отначало се обелва до половината. Бананът се яде, държейки го с ръка. А в Англия има обичай да се яде обелен банан с вилица от чинията, в която той се разчленява. Кожичката на банана, както и на другите плодове се поставя в чинията.
Гроздето. Зърната се откъсват от чепката с пръсти. Зърната се слагат в устата по едно. Семената и твърдата кожичка се поставят внимателно в чинията, като прикриваме устата си.
Вишните и другите плодове с малки костилки се ядат като гроздето. Впрочем вишните украсяват масата, когато са с опашчиците и даже с листенцата.
Дините и пъпешите се сервират нарязани на парчета с кората. Взетият от блюдото дебел резен се слага в чинията с кората надолу, тънкият — легнал. При желание може да се посипе със захар и мекото до кората да се яде с плодов нож-вилица (или чаена лъжичка).
Ананасът се очиства и разрязва на резени на самата маса, за да се разпространи ароматът в стаята. Ананасът се нарязва на шир на тънки филиики и се нарежда в стъклена чиния в кръг. От блюдото се взема резенче в чинията с поставената там вилица. По желание може да се посипе със захар. Яде се с нож за плодове и вилица или чаена лъжичка.
Как да научим децата да бъдат учтиви?
Add comment