Картофите и зеленчуците, както и всяка друга мека храна не се режат с нож, а се разчленяват на парченца с вилицата, която се намира в лявата ръка, ножът само придържа картофите.
Подрязва се само препечената кожичка на картофа, тъй като тя е много твърда за вилица. Картофът, сварен небелен, се взема на вилицата и се чисти с ножа, който е в дясната ръка. Обеленият картоф се поставя в чинията, сервирана за тази цел. Обикновено на гости не се сервират варени небелени картофи.
Сосът не се налива върху картофите или зеленчуците, тъй като той е предназначен за месото и видът на картофите или зеленчуците става неапетитен. Трябва да се стараем соса да ядем заедно с другата храна така, че той да не остава в чинията. Некрасиво е да се събират остатъците от соса с парче хляб.
Салатите, които са предназначени като допълнение към печеното и сервирани на малки чинийки, се ядат направо от тях, без да се пресилват в голямата чиния. Течността от салатите не се дояжда с лъжицата, а се оставя в чинийката. Зелената салата не се реже, тя трябва да е нарязана в кухнята. От голямата чиния всеки си сипва в своята с лъжицата и вилицата, приложени към салатата. Репичките и кервизьт, сервирани като „розички“, се вземат с ръка и като се посоляват в своята чиния, се отхапват. Остатъкът се поставя в своята чиния или в предварително предназначена за това чашка.
Салата от солена селда, картофи, домати и крабове и т. н. не се слага върху хляба, а се яде от своята чиния. За ядене се използва вилица, която се държи с дясната ръка. С парченце франзелка или хляб можем да си помогнем при слагането на салата на вилицата си.
Add comment