Част 1, част 2, част 3, част 4, част 5, част 6
Компотът обикновено се сервира в специална купичка или чаша.
Ако лъжичката за десерт не е сложена на масата предварително, то тя се донася заедно с компота, в чинийката. Костилките от плодовете се подхващат с лъжичката, а от нея се прехвърлят в чинийката. По време на ядене чинийката или купичката може да се придържа с лявата ръка. Те не се накланят като чинията за супа.
Тортите, пирогът и кренделите се сервират на масата нарязани. Парчетата се слагат в своята чиния с лопатката, щипците или с голяма вилица. Пастите се ядат със специална виличка или с чаена лъжичка. Твърдите пасти, които се трошат лесно, могат да се ядат с ръка. Паста, която е в хартиена розетка, се слага в чинията заедно с обвивката и се яде от нея. Парчета от крендели, козунак и други изделия, които могат да се натрошат, се отчупват с ръка на малки парченца. Кифлите с пълнеж от крем или сладко и т. н. се отхапват, като се държат в ръка.
Сухите сладкиши (бисквити) се отчупват по парченца и се ядат. Много мазна и малка бифтек питка се яде с вилица за пасти.
Бонбоните се вземат с пръсти. На празнична трапеза бонбонът се поставя в чинията (не направо в устата). В чинията се обелва и тогава се слага в устата.
Мармелад, сладко или мед се вземат с дадената към тях лъжичка и се слагат в своята чиния или розетка. Оттам се вземат със своя нож и се намазват на хляба или кифлата или се слагат със своята лъжичка в чая.
Захарта на бучки се взема с щипци или просто с пръсти, но при това не трябва да се докосват другите бучки.
Add comment