Захарта е навсякъде. Тя е включена в редица преработени храни като кетчупа, готовите супи и подправки.
Всички харесваме захарта, която е прост въглехидрат, но често злоупотребяваме с нея. Чрез захарта приемаме празни калории, без витамини и минерали. Сладките храни повишават нивото на триглицеридите и другите мазнини в кръвта, което увеличава риска от сърдечносъдови заболявания.
Захарта сама по себе си не може да предизвика диабет, но редовната консумация на много рафинирана захар и бял хляб без достатъчно богати на влакнини пълнозърнести храни може да увеличи риска от диабет тип 2. И разбира се, захарта води до възникване на зъбен кариес. Сладките храни и допълнителните калории, които внасят в организма, са голяма пречка за успеха на диетите за редуциране на теглото.
Необходими са съзнателни усилия, за да се намали приемът й. Започнете със следното:
- Ограничете недиетичните безалкохолни напитки.
- Прочетете на етикета на пакетираните храни дали не съдържат т. нар. скрита захар: кафява захар, царевични подсладители и сиропи, фруктоза, плодов концентрат, глюкоза (декстроза), високофруктозен царевичен сироп, мед, инвертна захар, лактоза, малтоза, меласа, сурова захар, сукроза (трапезна захар), сироп и др. Ако една от тези съставки е посочена на първо или второ място в съдържанието на продукта или са изброени няколко от тях, концентрацията на добавена захар е голяма. Така че се старайте да избягвате тези продукти.
- Разреждайте подсладените плодови сокове с вода или сода. За разлика от плодовите сокове плодовете съдържат влакнини, намаляващи усвояването на обикновената захар, и резултатът е, че кръвната захар не се покачва.
- Внимавайте и с храните с ниско съдържание на мазнини, които обаче често са с високо съдържание на захар и калории.
- Слагайте по-малко захар в кафето и чая.
Add comment