Как и кога се проявява и с какво родителите могат да помогнат на детето да преодолее това свое затруднение?
Нe съществува единно схващане за проблема със заекването. Най-разпространеното за появата му е нарушен темп, ритъм, плавност на речта. Причините се делят на предразполагащи към заекване (органично поражение на централната нервна система, пол, левичарство, прекалено бърза и неразбираема реч на хората около детето, холерици и меланхолици също са предразположени и т.н.) и предизвикващи го.
Препъникамъчета на гладката реч
Заекването се появява между 2 и 4-5-годишна възраст. В този период активно се развива фразовата реч на детето и тя става уязвима под влиянието на различни неблагоприятни фактори. Симптомите се проявяват неравномерно през целия живот. Например във важни ситуации за детето – изява пред публика в детската градина или при проблем по време на игра на двора, заекването ще е по-изявено, а при общуване с близки – слабо или изобщо може да липсва. Според лекарите, ако заекването се е проявило в ранна възраст, на по-късен етап също може да се върне, макар и детето да е говорило гладко години наред.
Първи признаци
Основен симптом на заекването е потреперването на лицевите мускули, на тези на езика, устните и на дихателния апарат на детето. По характер заекването е:
- клонично – когато детето повтаря един звук или сричка „о-о-отивам“;
- тонично – мъникът просто не може да започне да говори;
- и смесено – прявяват се и двете гореизброени.
Ти ще забележиш и други признаци на заекването. Например, преди да започне да разказва някоя случка, детето извършва определено действие – почесва се по ухото или почуква с ръка.
Личностни промени
Заекващото дете осъзнава и преживява болезнено този свой недостатък. То дори може да откаже да комуникира с близките си, а в бъдеще да има трудности при избора на професия. Самооценката на малкото също е понижена, въпреки че преживяванията му не винаги са адекватни на тежестта на проблема. Не случайно логопедите са на мнение, че при заекването страда не толкова речта, колкото личността на човека. Още един признак на заекването е така наречената логофобия – страх и притеснение от речта в напечени ситуации.
Бъди внимателна!
Колкото по-рано забележиш отклонения в говора на детето и се обърнеш към специалист, толкова по- големи шансове има корекцията да е успешна и заекването да бъде преодоляно. А и самата ти можеш да съдействаш за отстраняването на проблема. Според честотата заекването е ранно (свежо), което се проявява в рамките на две седмици, и такова, което се повява на повече от две.
● При първото е много важно да организираш специален режим за „ограничаване на речта“. В течение на няколко дни предпазвай детето от силни впечатления и емоции – както отрицателни, така и положителни.
● Промени дневния ви режим. По-добре е да не го събираш с буйни, лесновъзбудими и активни деца. Гостите в този период също не са добре дошли. Ако имаш възможност, заведи мъника сред природата, прекарайте известно време на вилата или при баба на село.
● Задължително следи за собствения си говор. Той трябва да е спокоен, бавен и отчетлив, тих и леко напевен.
● Лекарите препоръчват да удължиш дневния и нощния сън на детето. А телевизорът, компютърът и подобни развлечения са абсолютно забранени.
● Внимавай за здравословното хранене на малкото – супи, плодове, зеленчуци и т. н.
● Играйте на игри, които не изискват речева активност – рисувайте, апликирайте, редете домино и др. В този период е добре детето да играе със стари, и познати играчки, разказвай му вече четени книжки. Новите впечатления остави за бъдещ период. Логопедите също препоръчват да играете заедно на „мълчанка“, на подводни пътешествия, въображаеми екскурзии по картинки и т.н. При такъв режим, съчетан с медицинско лечение, „свежото“ заекване може да бъде преодоляно. При затвърдилото се обаче подобни мерки едва ли ще са ефективни. В този случай е задължително специалист да проведе комплексно корекционно лечение с детето.
Великите пелтеци
Можем да те утешим с напомнянето, че човечеството е събрало доста звездна компания от заекващи. Като започнем от Демостен и Езоп и продължим с автора на безсмъртната Алиса – Луис Карол. Уилям Съмърсет Моъм, който в едно от своите произведения се описва като недъгав, вместо заекващ, също е пелтечил. Явно обаче приписаният недъг му се е сторил по- малко унизителен от този, от който е страдал. Мерилин Монро пък превръща дефекта в ефект. На екрана тя крие заекването с тежко дишане, вик или с друга емоция и може би точно това я прави звездата, която всички познават. А Жерар Депардийо дори
не се опитва да го прикрива – както се получи, така :). Е, кой ще отрече, че на него му се получава великолепно. Списъкът може да бъде продължен с Чърчил, Дарвин, Нютон…
Рецептата на Демостен
Демостен заеквал от детството си и произнасял неправилно звуците, но имал огромно желание да стане известен оратор. За да постигне целта си, той пълнил устата си с камъчета или орехчета, като по този начин тренирал мускулите на речевия апарат. А за да превъзмогне притеснението си да излиза пред публика, отивал на брега на шумното море и си представял, че това е недоброжелателна аудитория, пред която трябва да декламира текстовете си отчетливо и внимателно, без да обръща внимание на шума. После тичал из полетата, рецитирайки дълги стихотворения.
Не те съветваме да следваш неговата рецепта :), а само да обърнеш внимание навреме на речевите проблеми на детето и да вземеш необходимите мерки.
сп. „Моето дете”
Съвети за профилактика в детската възраст
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment