Супите, задушените и печените ястия понасят добре замразяване, така че ако рецептата го позволява, е добре просто да удвоите продуктите, след което да замразите половината.
Така ще имате бързо ястие, което се нуждае само от претопляне. Остатъците от макарони са подходящи за употреба в салати или запечени; останалият ориз може да се запържи със зеленчуци на следващия ден; а от варените картофи или зеленчуци може да направите вкусна яхния. Ето още практични кулинарни съвети:
Начукване на месото
Стековете и месните филета за печене на грил или пържене се приготвят по-бързо и равномерно, ако са еднакво тънки навсякъде. Поставете месото между два листа найлоново фолио или пергаментова хартия и обработвайте с чукче за месо или точилка. (Шницелите обикновено се продават начукани и са отличен избор за бързо ястие.) Домашните бургери също трябва да са относително тънки (в най-добрия случай с диаметър 10 см и дебелина 2 см), за да не останат сурови отвътре и да не изгорят отвън.
Обелване на кожата
Ако сте закупили пилешки гърди с кожа и искате да я отстраните бързо, хванете кожата, докато държите пилето здраво с кухненска хартия, и дръпнете силно – тя ще се отдели лесно. Понякога отстраняването на кожата от бутчето може да се улесни, като използвате остър нож, за да я срежете първо около „глезена“ на птицата.
Използване на чайника при готвене
Веднага щом започнете приготовленията за дадено ястие, сложете чайник с вода да заври. Така ще имате готова вода за варене на зеленчуци, макарони, яйца или за накисване.
Макарони
Макароните трябва да се варят в много вода, за да не залепнат. Много по-бързо е да загреете водата в електрическа кана и след това да я сипете в тенджерата, отколкото на котлона. Оставете малко вода в тенджерата, когато отцеждате макароните – това ще им попречи да изсъхнат и ще спомогне за равномерното им покриване със соса.
За лазанята използвайте прясна лазаня или вид, който не изисква предварително варене. Ускорете още повече приготвянето на лазанята без предварително варене, като потопите листата в купа с гореща вода. Слагайте ги един по един, за да не залепнат. Оставете за 2 минути, докато нареждате слоевете в тавичката. Листата ще се навлажнят достатъчно, за да омекнат и да се изпекат равномерно.
Далекоизточни спагети, кускус и булгур
Нуждаят се само от накисване в гореща вода или бульон, за да омекнат, преди да се смесят с другите продукти. Необходими са ви около 400 мл вряла вода или бульон за 250 г кускус или булгур за 4 порции. Покрийте и оставете за 5 минути или докато зърната попият напълно цялата течност.
Спанак
Спанакът се готви много бързо и се нуждае от минимално количество вода. Първо го измийте добре в купа. Отцедете в метален гевгир. Ако спанакът е крехък или млад, сложете гевгира в мивката и го залейте с вряла вода. Отгоре поставете чиния и натиснете плътно, за да се отцеди добре – спанакът е готов за консумация. По-големите листа с по-твърди дръжки поставете в тенджера без вода. Похлупете и задушете за 1-2 минути или докато омекне. Ако спанакът е в плик, почистен и измит, пробийте плика на няколко места с нож и го поставете в микровълновата печка. Затоплете за 3 минути или докато омекне, след което изведете от плика и отцедете в гевгира.
http://po-krasivi.net/49805/tri-mnogo-efikasni-i-barzi-nachini-na-gotvene.html
Leave a reply