За да може, когато порасне, вашето дете да има доверие в себе си и в бъдещето, да преодолява провалите и да върви напред, му трябва солидна доза оптимизъм. Родителите могат да възпитат у наследниците си ведро отношение към живота. И това би бил най-хубавият родителски подарък.
Да си оптимист означава да приемаш живота от добрата страна и да гледаш към бъдещето с доверие. Но как се появява у човека това безценно качество? Бебето, което не може да направи нищо без родителите си, долавя тяхната любов и това го кара да се чувства в пълна сигурност. Тази сигурност му е необходима, за да може да се приспособи към околния свят, включително при падане или нараняване. По-късно, когато конфронтацията със средата се превърне в ежедневие, детето трябва да премине от комфорта на родителския вакуум към реалността, която е източник на безпокойство. Най-важното е да му бъдат поставени рамки на поведение, които биха му позволили по-лесно да преодолее разочарованията си.
Формулирайте всичко по положителен начин, дори забраните
На детето, което недоволства, че са му забранили да яде бонбони вечер преди лягане, трябва да се отговори така: „Имаш късмет, че родителите ти се грижат за здравето на твоите зъби!“ Забраната върви ръка за ръка с внушаването на сигурност. Показваме на детето, че го обичаме, но не го лишаваме от отговорност. Така се изгражда доверието в собствените сили, което е базата на оптимизма. Важно е да оценим неговите способности да се справя само и да го насърчаваме да поема премерени рискове.
Възпитавайте у него вяра в бъдещето чрез проекти
Проектът означава да се организират действията така, че по-късно да се насладим на резултатите от усилията. Това изисква търпение – нещо, което по принцип е чуждо на децата, но може да бъде постигнато под формата на игра. Обсъждайте заедно с детето планове за следващата ваканция на море или на планина, направете шоколадов сладкиш, но с намерението да го опитате чак вечерта, когато всички се приберат вкъщи. Тези приятни занимания учат малките да развиват фантазията си, насърчават ги да определят по-ясно желанията си.
Говорете с тях, изслушвайте ги внимателно и приемайте на сериозно мечтите им.
Създайте му вкус към удоволствието, като дадете личен пример
Детето вижда живота първо през очите на родителите си. По-добре избягвайте да се оплаквате… Рискувате детето да възприеме същата позиция, далеч преди да си е създало собствен житейски опит. Апетитът за живот е заразителен, липсата му – също. Понякога преминаваме през трудни периоди. Тогава е по-добре детето да е в контакт и с други хора, които да поддържат у него радостно настроение.
Споделяйте с децата си дейности, които ви доставят удоволствие. Не бъдете пестеливи, когато изразявате възхищение и благодарност – тези благородни изживявания създават солидна база за оптимистично отношение към действителността. Радвайте се заедно на хубавата храна, на приятното време, на природата. Тези мигове се запечатват в съзнанието на децата и ден след ден ги превръщат в оптимисти.
Как да отговорите на сложните детски въпроси?
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment