Наръчник по пренареждане на приоритетите, изпиране на стрес от деликатни душевни повърхности и махане на ръждата от щастието!
Всяка сутрин се събуждаш с усещането, че животът ти вече те е изпреварил с няколко обиколки и докато се пенсионираш, няма да му насмогнеш? Излишни нерви! За да откриеш неуловимата душевна хармония, не е нужно да се оттегляш в манастир на пост и молитва. Дори не се налага да изключваш компютъра и да медитираш в поза лотус! Просто прочети тази статия!
Ежедневието ти е бездиханна центрофуга от ангажименти, предмети и бъдещи планове, където 24-те часа на денонощието отдавна не са достатъчни за нищо смислено? Живееш повече в интернет, отколкото в реалността? Вече не можеш да се зарадваш на нещата, които обичаш, и да се насладиш на забавленията, които се чувстваш по-скоро задължена да си организираш? Добре дошла в клуба. Първото нещо, което трябва да запомниш, е, че не си сама. Колкото и уверени, успели или безгрижни да изглеждат познатите и приятелите ти, бъди сигурна, че в кратките си мигове на уединение повечето от тях също панически се чудят кога и как са успели да изпаднат от седлото на живота си и да изпуснат юздите. Модерният начин на живот безмислостно ни хвърля в забързан каданс и, задъхани от тичане, започваме да се препъваме в собствените си стремежи и постижения, в битовата многотия, в задълженията, обещанията и очакванията на другите. Ако кимаш в съгласие, докато четеш това, ще се зарадваш да научиш, че никак не е трудно да намериш баланса, който смяташ за безвъзвратно загубен. Възползвай се от тези лесни и проверени трикове, които ще ти помогнат да рекалибрираш сетивата си, да се освободиш от излишните товари и да си припомниш кои са важните (и приятните!) неща в живота ти.
1. Подреди едно чекмедже
Точно така, преди да се заемеш с мащабните житейски проблеми, просто се опитай да въведеш ред в едно ограничено физическо пространство с размери 25/50 см. Когато имаш чувството, че светът те затиска с предизвикателствата си и си напълно безпомощна да промениш каквото и да е, това на пръв поглед банално упражнение ще ти припомни, че ти контролираш заобикалящата те среда. Не е трудно да въведеш ред в чекмеджето, нали? Е, представи си живота (и ума си) като скрин с определен брой чекмеджета, които бавно и методично могат да бъдат подредени без никакъв проблем. Сега си почини, защото утре започва сериозната работа.
2. Дигитално почистване
Следващата стъпка по пътя към отпушването на повече вътрешно пространство минава през харддиска ти. Разрови се в компютъра си – той представлява изненадващо точно отражение на душевното ти състояние. Ще отнеме време, но постоянствай. Прегледай съдържанието му и реши кои файлове можеш да изтиреш, кои да архивираш и как би могла да организираш „оцелелите“ от чистката по по-ефективен начин. Свали си сериозна антивирусна програма, не чакай някой „по-грамотен“ да свърши това вместо теб (AVG има приемлива безплатна версия). Мини през фейсбук и онлайн профилите си в други сайтове и виж дали не е време да смениш снимката си, да поизтриеш някои албуми и да блокираш пет-шест досадника, поне от страницата с ъпдейтите си.
Накрая вземи телефона си и безпощадно изтрий всички контакти, които не ползваш или изобщо не помниш как са се озовали там. Тази реорганизация не засяга само електронното ти Аз – за съзнанието ти телефонът и компютърът ти са нещо като пети и шести крайник. Ако те са олекотени, подредени и съответстващи на сегашната ти личност, ще се чувстваш по-уверена да продължиш с „премитането“ на по-дълбоките пластове от съзнанието си.
3. Подари ненужното
Огледай се. Има ли в дома ти купища дрехи, предмети и придобивки, които просто задръстват пространството, без да ти помагат да живееш по-добре? Лавици и лавици с книги, които не четеш, но са принадлежали на баща ти? Цяло стадо прашни плюшени играчки, които нямаш сърце да изхвърлиш, защото сякаш ще изхвърлиш с тях детството, невинността, радостта? Време е да си идат. Ти вече не си дете, а ценностите на предишното поколение заемат пространството, което трябва да запълниш със свои собствени. Всяка вещ, която е безполезна и недопринасяща за щастието ти, може спокойно да се разкара. Най-добрият начин е да помислиш кой в твоя град би се зарадвал на или употребил тези вещи по предназначение? Дрънкулките и парцалките може би ще намерят щастливи нови стопанки сред дружките ти? Има ли детска градина, общинска библиотека, заведение за деца, лишени от родителски грижи, дом за възрастни хора, които биха приели дарение? Помисли и каква част от тези материали може да бъде успешно рециклирана (стари документи, списания, книги без съвременна стойност) и потърси най-близкия пункт. Този подвиг ще ти отнеме цял уикенд, че и повече, но дръж погледа си неотклонно в целта – когато приключиш, ще се завърнеш в просторен дом, а не в бърлога, затлачена с наносите на миналото.
4. Измий прозорците
Най-добре изчакай пролетта, февруари е чудесен месец за пневмонии. Но стане ли приемлива температурата навън, не отлагай. Измиването на прозорците е символичен акт – така допускаш светлината вътре, сякаш измиваш очите си и ги префокусираш да забелязват истината и да отсяват важното от маловажното. Добре осветеният дом е място, където се събуждаш с усмивка и се връщаш охотно.
5. Клада за лошите мисли
И така, вече си се справила с битовите замърсявания и се чувстваш разгрята и мотивирана да се разчистиш отвътре. Време е да нахлузиш противорадиационния скафандър и да се справиш с най-токсичните отпадъци от мощната ядрена централа на ума си. Точно така, лошите мисли – малките зрънца омраза към самата себе си, с които отравяш най-хубавите си моменти и се самосаботираш. Нарежи лист хартия на 10-12 парчета и седни на масата с няколко флумастера. Поеми си дъх и без да се цензурираш и щадиш напиши на всяко листче по едно разяждащо съмнение, по един смазващ страх, една болезнено самокритична мисъл. Най-парещите и гадни мисли напиши с червено, а всяка следваща, която е негативна, но не чак толкова раняваща – в по-нежен цвят, докато стигнеш до хладното синьо, с което най-вероятно ще изпишеш някой свой реален недостатък, който не ти дава мира. Разгледай червените мисли за последен път и ще се увериш колко преувеличени и неприемливи са всъщност. Запали свещ и една по една ги превърни в пепел. След тях подбери и разноцветните мисли, които можеш да елиминираш като безпочвени. Ще ти останат може би 2-3 зелени или сини „диагнози“, които ще можеш да оцениш реалистично – всеки има недостатъци, но когато те са ясно назовани и сведени до обозрим брой, вече е много по-лесно да вземеш мерки. Повтори този ритуал колкото пъти е необходимо – понякога човек не може да се отърве от всички „вредители“ от раз, пък и за да започнеш да се доверяваш на собствената си преценка е нужно постоянство.
6. Препрограмирай сетивата си
Спри солта, подправките и кофеина. Не завинаги, но да речем за една седмица. Сетивата ти, досущ като ума ти, понякога се претоварват от многотията на вкусове и химически реакции. Опитай се да прекараш 2-3 дни, хапвайки само сурова храна – плодове и зеленчуци. Не гладувай, просто не яж изкуствени неща. Езикът ти, свикнал на агресивни вкусови подобрители, чипс и кока-кола, ще скучае ужасно в началото, но постепенно ще започне да усеща присъщия вкус на домата, на чушката, на хляба. Почивката от сол и кофеин ще помогне на нервната ти система да се отърси от постоянния натиск да е нащрек, а водният баланс, важен за мозъка и всички телесни тъкани, ще се възстанови и като резултат ще се чувстваш по-спокойна и не така уморена. В същата тази прочистваща седмица не си слагай парфюм, не слушай музика със слушалки, не стой до късно пред телевизора и като цяло сведи консумацията си до необходимия минимум – колкото се може по-малко козметика, шум и динамична стимулация. Този своеобразен детокс се прави между другото, без амбиция и изпадане в крайности. Спестявай си само онези излишества, които наистина смяташ, че можеш да пренебрегнеш за 7 дни. П.П. Сексът не е сред тях. Както вече споменахме, не сме привърженици на режима „Пост и молитва“.
7. Слез от токчетата
Комфортът на стъпалата ти не е незначителна подробност. Той определя стойката ти, а тя – чувството за стабилност и контрол над движенията и решенията ти. Да се усещаш стъпила здраво на земята е блаженство, което не бива да жертваш в името на градското понятие за елегантност. Инвестирай в балетни пантофки, кецове и здрави равни ботуши и се наслаждавай на свободата от движението – върви пеша до работа, скачай, подтичвай.
8. Петминутка за смях и песни
Смееш се като хиена? Разполагаш с певческия талант на пожарна сирена? Пука ли ти? Смехът и песента са най-непосредствените изяви на радостта от живота, които са ни дадени. Да ги потискаш в себе си, защото не звучат по „правилния начин“, е чисто и просто жестоко. Възможно е да попаднеш в период, когато нямаш много спонтанни поводи да се засмееш, но точно тогава трябва да се стремиш да го правиш най-често. Смехът имунизира срещу тъгата, тревожността и отчаянието. След тежък ден се прибери вкъщи и целенасочено потърси вицове и комедийни клипчета онлайн – колкото по-абсурдни и „попика- ващи“, толкова по-добре (Роуън Аткинсън в превъплъщението си Мистър Бийн винаги работи!). После си пусни любимата музика, изправи се гордо насред стаята и пей заедно с изпълнителя – гръмогласно, от цялото си сърце, с гордост от всяка фалшива нотка. Съседите да му мислят. Ти се грижиш за себе си.
9. Аналогов полуден
Колко дълго можеш да издържиш, без да си провериш имейла или фейсбука? Няма значение. Това не е въпрос за 10 000 лева. Независимо колко си привързана към виртуалния си живот, животинската, чисто биологична част от теб е привързана към тишината, блещукането на звездите, миризмата на гора и птичата песен. За тялото ти тези неща означават едновременно „дом“ и „свобода“. Дори да не си даваш съзнателна сметка за това, ти имаш нужда от поне една сутрин седмично, прекарана в безцелно бродене сред природата. Ако изобщо не те влекат приключения, тип „Дивото зове“, опитай някоя събота да седнеш на пейка в парка, далеч от всички шумове, генерирани от цивилизацията, и да погледаш врабците, гълъбите и свраките. Те са добър пример за здравословен живот (когато не кълват от кошчетата за боклук) – изследват всичко, което привлече вниманието им, но бързо решават кога нещо не си струва. Всеки път, когато усетиш, че е време да отсечеш„Не мога“ или „Не искам“, спомни си колко е лесно да размахаш криле и просто да се преместиш на другия клон.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Leave a reply