Функциите на човешкия мозък започват да отслабват не около 60-годишна възраст, а с цели 15 години по-рано. Бъди готова и започни битка с остаряването още сега!
Проблемите с паметта могат да започнат на всяка възраст. При по-млади хора обаче те се проявяват по-скоро като нарушения в концентрацията. Основните виновници за тази състояния са депресията, стресът и недоспиването, които водят до поражения в нервната система. Ето как да подобриш паметта си:
Помагай си да се концентрираш
Съсредоточавай усилията си в една дейност, без да се разсейваш с други. Старай се да ликвидираш всички външни фактори, които ти пречат да се концентрираш.
Тренирай логическата си мисъл
Отделяй време да решаваш судоку, кръстословици и всякакви логически задачи.
Асоциирай
Дори наглед най-незначителните събития могат да бъдат от полза, когато успееш да ги свържеш с други, по начина, който ти е нужен. В свободното си време използвай този трик – опитвай се да назовеш възможно най-много дейности, които могат да се правят с даден предмет (обувка, лъжица, кърпа и др.)
Тренирай краткосрочната си памет
Как да го направиш? Например търси синоними, омоними и антоними на определена дума; играй на анаграми – съставяне на нови думи с помощта на разместване на буквите във вече избрана и зададена дума.
ВСИЧКО Е В ГЛАВАТА ТИ
Способността да се съсредоточаваш, възприемаш, складираш и обработваш информацията е резултат от много сложен процес, в който участват мозъка, сетивата ти и нервната ти система. Важна роля играят и емоциите ти – винаги помниш по-лесно и детайлно събития и образи, свързани с интензивни емоции – без значение дали са положителни или отрицателни.
След като импулсите достигнат до мозъка, детайлите, които предизвикват интереса ти, се складират в краткосрочната памет. Те обаче остават там за наистина кратко време. Добър пример за ползване на краткосрочната памет е когато поглеждаш телефонен номер от визитка пред себе си и го запомняш за няколко секунди, колкото да го набереш. Само тази памет обаче съвсем не е достатъчна. Средносрочната памет складира информацията за период от няколко минути до няколко часа. Употребяваш я, когато запомняш готварска рецепта например. Дългосрочната памет включва информацията, за която полагаш усилие да запомниш (съзнателно или несъзнателно), защото има личен смисъл за теб.
Здравен въпрос
В: Все по-често се усещам, че забравям. имам ли повод за притеснение?
О: Забравянето е част от процеса на разделяне на информацията на важна и маловажна. Естествено е силата на паметта да отслабва с напредването на възрастта, но тя е и строго индивидуална и зависи от редица фактори като заболявания, социална среда, стрес, натовареност, умора и др. Забравянето е необходимо на всеки човек, защото по този начин мозъкът се освобождава от ненужната му информация. Ако се случва рядко и за наистина незначителни събития – повод за притеснения няма!
Куриозни митове и факти за работата на човешкия мозък
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment