Как да помните по-лесно и по какъв начин да тренирате паметта, така че да ви е от полза още дълго време? Ето няколко прости упражнения
Свивайте юмруци и по-лесно ще си спомняте. Специалисти по експериментална психология твърдят, че е нужно да държите юмрука си стиснат около 45 секунди, за да активирате съответните зони от мозъка. Те съветват да свивате в юмрук водещата си ръка (за повечето хора – дясната), за да складирате информация в паметта си, и да свивате другата, за да си спомните.
Драскайте на хартия, когато искате да вкарате в ума си много от това, което чувате на съвещание например. Десетки проучвания показват, че драскани-ците помагат на хората да останат съсредоточени и да задържат информация.
Като четете писмо или документ на компютъра, ще ви е много по-лесно да запомните същественото в него, като използвайте различни шрифтове, за да си подчертавате.
Изследвания показват, че позата, в която работите, може чувствително да засегне състоянието на паметта. Ако седите отпуснати и с постоянно вперени надолу очи, ще запомняте ло-зле. Седете с изправен гръб и вдигната брадичка. Тази поза подобрява кръвообращението с 40%.
Тъкмо на кръвообращението помага и медитацията. Ако всеки ден я практувате, ще усилите паметта си след около 8 седмици. Опити на изследователи от медицинското училище в Харвард откриват, че хората, които медитират, имат повече контрол върху т.нар. алфа ритъм – мозъчна вълна, която филтрира разсейванията и дава възможност паметта да складира важната информация.
Когато установите, че нещо сте забравили, не се паникьосвайте, а се разсмейте. Смехът подобрява краткорсочната памет, показват проучванията. Той повишава нивата на кортизол а, а този хормон действа срещу стреса, който пък влошава краткосрочната памет.
Add comment