Случвало ли ти се е да плеснеш шамарче още преди да си отворила уста за предупреждение? Моя позната в такива ситуации невинно се оправдава с думите: „Просто ръцете ми са по-бързи от устата“…
Ефектът от подобно изпускане на нервите обикновено е нулев, та дори и отрицателен… Хем ти се чувстваш зле и си гузна, хем малкото е стреснато и объркано – ситуация, в която със сигурност няма да запомни за какво точно е изяло боя. Как обаче да въведем правила и да научим детето да ги спазва?
Наследено от баба и дядо
Когато родителите наказват децата, малките трупат гняв. А погълнати от недоволството си, те нито могат да слушат, нито да се концентрират. Всичко, което предизвиква гняв, трябва да се избягва. И всичко, което повишава самочувствието и затвърждава позитивната самооценка и самоуважението, трябва да се стимулира, съветват психолозите. Това сигурно ти звучи странно, защото е в разрез с принципите на възпитание, с които много от нас са израснали преди повече от 20 години. Нашето детство премина в насърчаване на самокритичността, а високото самочувствие често се заклеймяваше като негативна черта.
Да се върнем обаче на „доброто старо“ пляскане при провинение. Физическите наказания са вредни най-вече заради лошия пример, който представляват. Те демонстрират на децата лош начин да се справяме с раздразнението, който те копират и най-вероятно ще възпроизведат при първата подобна ситуация на гняв, бил той към играчка, малкото братче или дете в градинката. Физическите наказания оскърбяват и озлобяват, наплашват и унижават децата. Положителният резултат от тях е по-малък в сравнение с отрицателния. Единственият ефект е обуздаване на развилнялото се дете. Крясъците и шамаросването обаче са практически неефективни, защото никога не могат да постигнат целта си – да научат детето на подобаващо поведение. Те учат на точно обратното: да се вика, да се удря, да се страхува, да се срамува и как да предизвиква гняв у другите.
Не позволявай на яда си да излезе от контрол. Създавай и налагай ясни и прости правила, които детето да свикне да спазва. Като поставяш ограничения върху неприемливите действия и спазваш правилата, ти подготвяш детето за реда в социалния свят.
Наказанието илюстрира безсилието на родителя да се cпpaви с гнева си и затова е лош пример за малкото.
Как да има ефект от наказанието
Много родители прибягват до наказанието, защото никой не ги е учил да се справят в трудни ситуации, без да проявяват агресия към децата си. Когато децата изтърпят наказание, те разбират, че следващия път трябва да бъдат по-предпазливи, а не по-послушни или по-отговорни. За да има резултат, при наказанията трябва да се акцентира върху постъпката, а не върху целостта на детето, казват психолозите. По-често малките остават с потискащото усещане, просто тази или онази тяхна постъпка санкционирана, а че те самите не са добри хора, а това влияе негативно върху развитието им като пълноценни личности. Правилата и ограниченията трябва да се формулират с език, който да не звучи обидно за детето и който да щади достойнството му. Ограниченията се понасят и спазват много по-добре, когато са изречени сбито, стегнато и в безлична граматическа форма. „Не се драска по стената“ вместо „Как може да си толкова глупав, недей да драскаш по стената! Марш оттук!“
Ограниченията се възприемат много по-спокойно, ако се основават на предназначението на предмета. „Кубчетата са, за да се нареждат, а не да се хвърлят по децата“ е по-добре от „Не хвърляй кубчетата. Не виждаш ли, че ще нараниш Гошко!“ Когато родителят е напълно наясно с ограниченията, които иска да наложи, и правилата са формулирани по начин, който не обижда детето, то обикновено ги приема. Когато все пак се наруши дисциплината, реакцията на родителя не бива да бъде многословна и да води до спорове и истерии. Ако родителят говори твърде много, това показва слабост. Прекалената нервност пък повишава тревогата на детето и то спира да възприема адекватно ситуацията и съответно е неспособно да си направи изводи за поведението си в бъдеще. Точно в такъв момент малкото има нужда възрастният човек да му помогне да контролира емоциите си, без да загуби достойнство.
Много от проблемите в дисциплината на малчуганите произтичат от ограниченията във физическата им активност. Сигурно често сте чували виковете на майки в градинката: „Не тичай! Ще паднеш“, „Стига си подскачал, не можеш ли да седиш на едно място“ и т. н. физическата активност не бива да се ограничава твърде много. Забраната на активни двигателни занимания при малките деца може да доведе до емоционално напрежение, което да избие в агресия.
Правила за по-лесно поддържане на дисциплината
Има начини да се слагат граници, които предизвикват съпротива, и други начини, които предизвикват съдействие. Ето някои правила за по-лесно поддържане на дисциплината:
- не трябва да има прекалено много ограничения, изисквания или забрани и те трябва да са гъвкави;
- родителските изисквания не трябва да влизат в явно противоречие с най-важните потребности на детето (тичане, скачане, любопитство);
- тонът, с който съобщаваш забраната или изискването си, трябва да бъде по-скоро приятелски, разяснителен, отколкото повелителен. Не изпадай в пристъпи на ярост.
- по-добре е детето да се наказва, като се лишава от хубавото, отколкото да му се прави нещо лошо.
Най-чести изпитания за родителското търпение в ранната детска възраст:
- хленчене и тръшкане;
- агресия – блъскане на играчки и предмети;
- отказ от ядене;
- нежелание за спане;
- пипане на забранени неща;
- отказ от споделяне на играчки или вземане на чужди вещи.
сп. „Моето дете”
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment