Без значение дали е по-кратък начин за приготвяне, или пък готвите храна в големи количества, винаги има много начини да спестите време в кухнята.
Нарязване на зелените подправки и зеленчуци с ножица
Много по-бързо ще нарежете пресните зелени подправки с ножица, отколкото с нож върху дъска. Поставете подправките в голяма чаша или кана и ги нарежете с остра ножица (над тенджерата или смесителната купа, или върху готовото ястие). Дръжте връзката здраво и режете от върха надолу, като включите и по-крехките дръжки на подправки като кориандър, див лук, мента и магданоз. Пресният босилек е най-добре да се накъса.
Кухненските ножици са удобни и за рязане на зелен лук, подрязване на грубите стъбла на листни зеленчуци или върховете на пресен грах, зелен фасул, цариградско грозде, френско грозде и касис.
Приготвяне на бекона и шунката
Ножиците са много удобни и за нарязване и обрязване на бекон, шунка и колбаси. Повечето видове бекон се продават без кожата, но с помощта на остър чифт ножици излишната мазнина се отстранява много бързо, а месото се нарязва на малки парчета. Сготвеният бекон също може да се нареже с ножици, като за целта топлите резени се държат с щипка.
Счукване на чесъна
За да си спестите почистването на пресата за чесън, опитайте начина, по който главните готвачи го счукват. Поставете необелената скилидка с плоската страна надолу върху дъска за рязане и я смачкайте, като я притиснете с плоската част на острието на голям нож. Отстранете люспите, нарежете чесъна на ситно и посолете.
Ако предпочитате, може да оставите чесъна частично счукан и да го добавите към храната по време на готвене, като го извадите в края на готвенето.
Малко значи красиво
Колкото по-ситно са нарязани продуктите, толкова по-малко време отнема готвенето им. Ако добавяте зеленчуците към супи или бързи печени ястия, ги нарежете на дребно.
Крехките меса като филе от пилешки гърди или обезкостена агнешка плешка и бут, нарязани на хапки, са чудесни за шишчета. В горещ грил приготвянето на пилешкото отнема 10-12 минути, а на агнешкото – около 20.
Цяла тиква във фурната
Ако използвате фурната, заедно с останалите ястия може да поставите вътре да се пече цяла тиква. Печенето подобрява вкуса и спестява време, тъй като не е необходимо да белите тиквата предварително. Първо набодете кората с вилица, след това печете на 180 °С (160 °С във фурна с вентилатор) или на средна температура според вида фурна за 1 час или докато месестата част е мека при пробождане. Когато тиквата е готова, разполовете я и отстранете семената. Извадете месестата част с лъжица и използвайте в супа или за гарнитура – само овкусете и поръсете с малко олио или направете пюре с малко масло.
Пюре за нула време
Най-лесният и бърз начин да се намачкат картофите, така че пюрето да е гладко и кремообразно, е с миксер. Добавете малко топло мляко или сметана, смлян черен пипер и масло. За да остане леко и пухкаво до сервирането, го покрийте с чиста кърпа за съдове, а не с капак – тя абсорбира парата и не й позволява да се кондензира и да капе обратно. Може да сервирате картофите и грубо намачкани с масло и магданоз.
Add comment