Как лесно и бързо може да се справите с досадния проблем, който не е така невинен, както може би ви се струва?
Имате важна делова среща, която започва след точно 5 минути, а сте все още у дома, пред отворения гардероб, чудейки се какво точно да облечете, за да направите добро впечатление. Или сте в офиса, пред компютъра, чаткайки устремно по клавиатурата, довършвайки важно писмо до някой от партньорите, което не търпи отлагане. Така както не търпи отлагане и деловата ви среща, до която вече остават 3 минути. Позната ли ви е тази ситуация?
В търсене на проблема
Независимо дали закъснението е инцидентно, или ви се случва редовно, трябва да мислите за него като за сериозен проблем, а не да го отминавате със свиване на раменете или да го неглижирате. Защото закъснението – без значение дали е служебно, или в личния живот, може да провокира куп неприятности, най-малката и непретенциозна от които е лошото впечатление. Затова е важно да решите този проблем веднъж завинаги, а не да го подминавате. Основният момент и причина за всяко едно закъснение е лошата организация на времето, заради която не ви достигат ценни минути да стигнете от точка А до точка Б в уговорения час.
Стратегии за преодоляване
Ето ги изпитаните подхода – превърнете ги в свои правила и лесно може да се научите да разпределяте времето си така, че да спрете да закъснявате.
- Никога не подценявайте уговорената среща, независимо от нейното естество. Когато свикнете да приемате личната среща като изключително важна и нетърпяща оправдание за закъснението, тогава ще спрете да закъснявате и за деловата, от която зависят работата и кариерата ви.
- Купете си истински часовник, а не разчитайте на този в телефона ви. Според канадски учени около 40% от хората закъсняват, защото нямат часовник на ръката. Настройването на телефона да напомня за срещите понякога не е достатъчно. Но когато човек носи на ръката си часовник, то той подсъзнателно му напомня да внимава и следи времето.
- Тренирайте. Всъщност става дума за нещо много лесно, което може да ви помогне да спазвате английска точност. В продължение на една седмица планирайте всяка ваша среща с 5 минути по-рано. Така със сигурност ще пристигате навреме. От друга страна, за една седмица ще се научите да следите часа на тръгване и след 7 дни вече ще имате навика да тръгвате в точния час.
- Пишете. Създаването на строен план за деня ще ви помогне да разпределите правилно задачите си и съответно да не закъснявате. Но го правете с мисъл, преценявайки точно колко време ви е необходимо за всяка задача, а не го пишете механично само заради идеята.
- Оценете щетите. В началото на деня, когато изготвяте своя план, срещу всяка точка напишете евентуалната щета, която би предизвикало вашето закъснение. Ако например деловият разговор е важен за бъдещата ви сделка, то реално бихте загубили пари. Когато напишете това черно на бяло, то ще ви подейства като сигнална лампа и ще ви напомня да не закъснявате за съответната среща.
Add comment