Геронтолозите са категорични, че остаряването всъщност е понижаване на синтеза на белтъчините в организма
Учените стигнаха дo извода, че хората биха могли да живеят доста по-дълго време, ако организмът им не се износваше бързо.
Истината е, че в по-голямата си част хората умират не от старост, а от болести. Средно човек започва да старее след 25 години, разказват учените. Затова следва да поддържаме здравето си от ранна възраст.
При провеждане на експерименти учените използвали три групи животни – млади, на средна възраст и стари. Вливали им пептидни препарати. Плъховете, на които много по-рано вкарали тези препарати, преживели по-дълго време – с 30% повече. Геронтолозите поясняват, че стареенето е понижаване синтеза на белтъчините в-организма. Затова всички методи и лекарства, които потискат този процес, се явяват херопротектори.
Това са веществата, които забавят стареенето. Пептидите, които влизат в състава на редица херопротектори, ги има в организма на човека, но с възрастта тяхната концентрация намалява.
СПОРЕД УЧЕНИТЕ СТАРЕЕНЕТО ДО ГОЛЯМА СТЕПЕН ЗАВИСИ И ОТ НАЧИНА НА ЖИВОТ
„Никакви препарати няма да ви спасят. ако не притежавате набор от знания и правилно поведение – това е спазване на биоритмите, правилното хранене, физкултурата и приемът на едни или други биорегулатори“ – твърдят учените.
Що се отнася до генетичната предразположеност към стареенето,
НИЕ ЗАВИСИМ САМО НА 25% ОТ ГЕНИТЕ
„Същинското стареене – например са 90-100 години, а ние сме свидетели на повсеместно преждевременно стареене – казват още учените. – Задачата на геронтолозите е да разработват такива препарати, които да са безопасни и да запазват колкото може по-дълго качеството на живот“.
За Po-krasivi.net– в-к „Доктор”
Add comment