- Знаете ли защо слабите хора живеят по-дълго? Ами защото ако прекараш живота си на кисели ябълки и твърдо сварени яйца, неминуемо той ще ти се види безкраен.
Това, разбира се, е шега, но в нея има немалка доза истина. Милиони хора по целия свят са на диета или планират да започнат диета от утре, от понеделник, от 1-во число. Милиони хора гладуват, спазвайки поредната „окончателна“ модна диета – грейпфрутова, белтъчна, средиземноморска, оризова, на зелевата супа, на Лидия Ковачева или д-р Емилова, революционната диета на Аткинс,„Саутбийч“и т.н. – само изброяването им би отнело страници. В момента в списъка на най- продаваните книги на българския пазар виждаме: „Как да отслабнем завинаги“ и „Преобразете тялото си за б дни“, а неотдавна бе издадена и книгата„77 най-ефикасни диети в света“.
Защо тогава числото на хората със свръхтегло не само не намалява, а нараства главоломно? В наши дни се говори вече за глобална епидемия. Ако се изключат някои полинезийски племена, американците – най-богатата и технологично напреднала нация – са най-дебелите хора в света. Но и някои европейци – гърци, германци, чехи, словаци, румънци & бързо ги настигат и дори задминават. В България се изчислява, че около 35% от жените и 25% от мъжете също са с наднормено тегло; особено тревожни са стойностите при децата.
Отслабването е многомилиарден бизнес, свързан с нови и нови храни, продукти, програми, литература, телевизионни предавания, санаториуми/дебелариуми, чак до хигургическа намеса. В същото време статистиката сочи, че между 90-95% от хората, успели да свалят теглото си, го възстановява ват още през следващата година, а мнозина и го надвишават, за да започнат отново да се наказват с диета – печалния йо-йо ефект.
Защо диетите не работят? И ако са толкова ефикасни, защо са цели 77?
Наглед изглежда елементарно: тъй като напълняването е резултат от приемането на повече храна от енергийните нужди на организма и натрупване на мастна тъкан, тогава трябва само да се намали поеманото количество храна под необходимото. Или ако един здрав човек се нуждае примерно от 2000 калории дневно, достатъчно е да се ограничи до 1000-1500, за да започне да гори от запасите си. Едновременно от другата страна на уравнението той трябва да повиши разхода на енергия, като засили физическата си дейност.
На практика обаче отслабването съвсем не е така просто. То не е въпрос на пресмятане на калориите, нито дори на воля и постоянство. Нашето тяло е умно. В хода на историческата си еволюция то се е научило да оцелява при всякакви обстоятелства. И тъй като храненето е пряко свързано с оцеляването на организма, то се регулира от сложни механизми, за които ние дори не подозираме.
Самата дума „диета“ е загубила първоначалното си значение на хранителен режим и се е превърнала в синоним на глад, ограничаване, лишение. Диетата си е стрес – тя се свързва с потиснатост, главоболие, липса на енергия, чувство на лишаване от прелестите на живота. Приятелите ти отиват на ресторант или семейството нагъва палачинки, докато ти, мрачен и самотен, тъжно се дъвчеш салата от зеле.
Оттук в чисто психологически план лишаването от храна води до сериозни проблеми, които се връщат неочаквано. Когато диетата свърши, споменът за лишенията ни кара да ядем неистово и то точно забранените неща. Загубваме усещането за апетит или глад – естествените регулатори на здравия организъм, постепенно изграждаме едно неестествено отношение към храната. Тя вече не е гориво, източник на енергия и красота, здраве и наслада. Вече ядем, за да компенсираме, за да потиснем чувството на скука, яд, мъка, за да запълним някаква празнина.
Но и на биологическо равнище в организма на гладуващия стават промени. Когато намалим калориите от 2000 калории на 1000, тялото започва по-ефективно да използва полученото, включва на по-ниска обмяна и постепенно се приучва да живее с по-малко, като много добре оползотворява всяка калория. Работата е там, че нашето тяло има склонността да съхранява запасите си. В пещерите, при трудни условия на набавяне на храна, кой мислите е оживял – този, който е можел да складира запаси до новото хранене. Проблемът се засилва още повече, когато се върнем към обичайните си 2000 калории: тогава ще има излишък, който организмът ни ще превръща в мазнини и активно ще складира за следващата диета.
Всеки от дългогодишните постоянни „диетици“ знае от опит – всяка следваща диета води до свалянето на по-малко килограми. Бедното ни тяло включва на по-ниска предавка и така някои шишковци си докарват една наистина минимална обмяна, когато, като помиришат банан, напълняват. Ето защо, макар гладът да е могъщо средство за лечение и пречистване, той не е диета за отслабване.
И така от една невинна пухкавост, излишните 5 килограма стават 10, 15, или 20 – от закръгленост, от козметичен дефект се стига до напълняване и затлъстяване – истинско болестно състояние.
Ако диетите не работят, тогава какво?
- Преди всичко не работи диетата, разбирана като краткотрайно неприятно преживяване. Работи изработването на хранителен режим и трайни навици за спортуване и здравословен живот за дълго, за цял живот и те съвсем не трябва да са неприятни.
- Ето три най-прости съвета, чието спазване ще активизира обмяната ви и със сигурност ви гарантира по-добри резултати, отколкото поредната модна „ударна“ диета:
- разделете храната за деня на 5 хранения – 3 основни и 2 закуски;
- пийте 6 чаши вода на ден;
- хранете се бавно и дъвчете дълго.
Тази статия е само за ваше сведение и най-обща ориентация. Тя в никакъв случай не замества необходимостта от това да се обърнете към лекар, особено при наднормено тегло, надвишаващо 10-15 % от нормалното ви.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Leave a reply