Цялото парче месо, изпечено на фурна, е невероятно вкусно. Много са начините за приготвянето му и всеки от тях придава уникални аромати
Печенето изисква време, затова в повечето национални кухни това е ястие за специални поводи. Прясно изпеченото месо се поднася горещо, но и студено е идеално за предястия, за приготвяне на сандвичи и салати.
Три са условията за постигане на отличен резултат
Това са избор на качествено парче месо; подходящ съд за печене; правилен температурен режим и време за топлинна обработка. Всичко останало – подправки, билки, маринати, плънки, сосове, е въпрос на вкус.
За печене във фурна са подходящи меките части на животното, но не плоски, а обемни
Плоските е по-добре да се запекат на тиган или на скара във вид на пържоли. Големите късове месо с неголямо количество вътрешна мазнина се изпичат цели най-добре.
Препоръчително е да изберете месо от теле до 3-годишна възраст. Идеалното парче е от поясната част – рибица, контрафиле, но може и вратно. От свинското за предпочитане е филе от бута, от неговата вътрешна и най-крехка част, леко прошарена с тънки ивици мазнина. Парче от овнешки бут също е добро за празнично печено. Важно е в парчето да няма жили, ципи и излишна мазнина.
Най-подходящи за печене са чугунените тави заради отличната им топлопроводимост и равномерно загряване
Предимство е незалепващо покритие, дебело дъно и стени с височина 3-5 см. Съдът не бива да е малък, защото врящите сокове от месото ще се изливат навън. Твърде голям ли е, сосът може да се изпари напълно.
Първо измийте и отцедете месото, после го подсушете с кухненска хартия. Натрийте го с едра сол и подправки, намажете със зехтин или олио. Ако е постно, особено телешкото, трябва да му добавите мазнина, за да стане крехко при печенето и да не изсъхне. Увийте го в тънки резени сланина или бекон, или го шпиковайте с късчета сланина. Постно месо може да се пече и увито във фолио, хартия за печене, плик, тесто, лозови листа, т.е. в среда, в която ще се задушава в собствен сос.
Предварителното мариноване е въпрос на вкус
Мит е, че благодарение на маринатата месото става по-крехко. То ще е меко и сочно, ако сте избрали правилното парче и сте спазили оптималния температурен режим на готвене. Струва си да мариновате, ако искате да придадете определен вкус и аромат. Измитото, подсушено, натрито със сол, сухи подправки и шпиковано месо се слага в марината по избор за едно денонощие примерно (времето зависи от рецептата). След това се изважда и пече.
Трябва да решите дали искате готовото печено да е с хрупкава коричка или без. В зависимост от това топлинната обработка е или високотемпературна и относително бърза, или е нискотемпературна и продължителна.
Add comment