При бавното печене първичното запържване на повечето меса и зеленчуците не е необходимо
Изключение прави само цяло парче червено месо. При него ще получите по-добър резултат, ако първоначално го запържите за около минута от всички страни в силно загрята мазнина и чак след това пристъпите към бавното печене.
То е идеалната готварска техника за здравословни и вкусни манджи, единственият й минус е, че иска много време. За да приготвите например пиле по класическия начин, го слагате в загрята до 220 градуса фурна за около 45 минути. При бавното го печете при температура от 150 градуса в продължение на 5 часа. Но тогава ще поднесете пиле с изключителен вкус, чието месо се отделя от костите с докосване на вилицата, с нежна консистенция и невероятно сочно.
Единствената тайна, освен дългото печене на относително ниска температура, е да не добавяте никаква мазнина и ястието да е непременно покрито
Техниката е подходяща за печене на патица и на всякакви по-едри птици като пуйка, петел, токачка.
Посолете и поръсете с черен пипер отвътре и отвън почистената птица. Във вътрешността й сложете градински подправки по избор, вързани на стегната китка. Добавете 2 скилидки чесън. Може да сложите и малка глава лук или няколко арпаджика. Затворете птицата в плик за печене или покрийте тавата с фолио. Пъхнете в загрята до 150 градуса фурна за 3 часа. После извадете птицата от плика или махнете фолиото. Сложете наоколо в тавата предвидените зеленчуци за гарнитурата и полейте птицата със собствения й сос. През последните два часа печете, без да покривате, и на всеки 15 минути поливайте със соса от тавата.
Има една тънкост – изпечената по този начин птица бързо ще се охлади при сервирането, затова през последните 15 минути от печенето засилете фурната на 220 градуса, за да се загрее месото в дълбочина. Или го сервирайте в затоплени чинии
Може да разтегнете още повече бавното готвене, като сложите месото в гювеч или плик за печене заедно със зеленчуците и подправките. Тогава печете на 100 градуса в продължение на 12 часа. Това е препоръчителната температура за приготвяне и на капама.
Едно от най-разпространените в света ястия е изкусителното седемчасово агнешко бутче. Подготовката на месото е като детска игра, но с дългото печене се постига перфектния резултат – крехко и сочно месо, което се разпада с едно докосване на вилицата.
За да изпълните рецептата, ви трябват глава лук, 1 морков, 3 скилидки чесън, 1 агнешко бутче, 1 ч.ч. бяло сухо вино, сол и смлян черен пипер на вкус. За броени минути ще почистите и обелите лука, моркова и чесъна, ще посолите и поръсите с пипер бутчето от всички страни. Остава само да сложите месото, зеленчуците и виното в плик за печене или в гювеч с капак. Пъхате във фурна, загрята до 120 градуса, и печете 7 часа. През последните 10 минути е добре да увеличите температурата на 200 градуса. След това обезкостявате месото и сервирате. Ако времето за печене ви се вижда твърде много, може да го съкратите на 5 часа, като увеличите температурата на 150 градуса.
Бавното печене не е рецепта, а принцип в кулинарията. Което ще рече, че температурата и времето не са постоянни стойности. Градусите трябва да са под 150, а времето за печене във всички случаи трябва да е поне 2 часа. Логичното правило след това е, че колкото градусите са по-ниски, толкова по-дълго трябва да печете.
Add comment