Отдавна отмина времето на гледане на телевизия у съседите и вече почти във всеки дом светят поне два телевизионни екрана. Но добра ли е идеята да сложим телевизор и в детската стая?
Всеки си има вкус
Изборът между новините, анимационния филм и забавната програма не е лесен. Благодарение на няколкото
телевизора вкъщи всеки може да задоволи вкуса си, без да наруши правата на другите. Децата гледат любимата си програма, родителите са доволни, цари мир и спокойствие.
Но какво става със сплотеното семейство?
Като се има предвид, че средно българинът гледа телевизия около 3 часа и половина, ако всеки избира своя програма на своя телевизор, това време е отнето от времето за семейно общуване. Макар и човек да е пасивен пред екрана на телевизора, все пак когато всички гледат едно и също предаване, има обсъждане, спорове и споделени емоции.
Всеки с телевизора си – това означава, че дистанцията между деца и родители се увеличава, защото отношенията се изграждат в моментите, изживени заедно.
Опасност от предозиране
Ако децата гледат телевизия до късно, не им остава достатъчно време за сън и за възстановяване на силите.
Родителите, загледани в някой филм, обикновено отиват да видят дали децата спят, едва когато той свърши. А дотогава е имало достатъчно време малките да прекалят с телевизията.
Какво гледат децата?
Опасно е не само прекалено дългото гледане на телевизия, но и съмнителното качество на някои предавания. Когато децата са сами, те не избират детски филмчета, а това, което не им се позволява да гледат – филми с насилие, шоу програми за възрастни и т.н. Освен това, изолирани от родителите си, децата не мотат да поговорят с тях, за това, което виждат, и да получат обяснение за някои шокиращи сцени.
Психолозите предупреждават, че неконтролираното гледане на телевизия може да доведе при децата до поява на фобии, безсъние, безпокойство, депресия.
А училището?
Мащабно канадско проучване стига до извода, че децата на възраст 8-10 години, които имат телевизори в стаите си, са с много по-ниски учебни резултати от връстниците си, чиито родители не са допуснали това.
Основно разликата е в оценките по математика и чужди езици, пише „Журнaл“. Колкото по-дълго време прекарва детето пред екрана, толкова по-вероятно е да не стигне до висше образование, твърдят авторите на проучването.
Те добавят също, че най-добри резултати в училище имат тези ученици, които ползват семейния компютър. Инсталирането на личен компютър в детската стая крие същите рискове като личния телевизор.
Leave a reply