Слаби оценки на детето в училище, неоправдани надежди за повишение, стресиращо съвещание… И ето, че лошото настроение ни е гарантирано.
Невинаги е лесно да прикрием негативните емоции, които бушуват в нас. Но в офиса се налага. Ако не
можете да се справите с този проблем, ето съветите, които ще ви дадем, за да преборите по-лесно настроенията си.
Когато сме мрачни и/или разгневени
Понеделник е, уморени сте и не ви се говори с никого. При най-малкия конфликт избухвате…
Съвет: не бързайте да се палите. Първо си изяснете причините за вашия гняв. Ако се дължи на умора или на външни, независещи от вас фактори (теч в дома ви, спукана гума на колата), тогава кажете на колегите си:
„Моля да ме извините, но днес съм малко нервен/нервна“. Ако пък поведението на някой колега ви дразни, поговорете с него. Но не изливайте яда си върху тези, които нямат никаква вина за проблемите ви. Ако продължавате да сте нервни, поемете дълбоко въздух и се възползвайте от паузите за кафе или за цигара.
Когато сме в стрес
Искате повишение на заплатата, предстои ви важно съвещание… В гърлото ви е заседнала буца, сърцето ви бие шеметно.
Съвет: усамотете се в някой ъгъл в офиса и отдъхнете за четири-пет минути, пише „Журнал“ . Притворете очи. Представете си приятна ситуация (планински пейзаж, красив морски бряг и плаж със златист пясък, на който вие лежите с любимия човек…), концентрирайте се върху краката си (отпуснете ги, разхлабете напрежението). По време на обедната почивка излезте и се поразходете.
Когато сме готови да експлодираме от радост
Неочаквано повишение на заплатата или нов, по-висок пост, а може би сте бременна
Съвет: шумният смях и радостните крясъци както разтоварват атмосферата, така и могат да я напрегнат.
Затова бъдете по-сдържани и обяснете на колегите си причините за превъзбуденото си състояние. А защо не отпразнувате заедно с тях добрата новина, като се почерпите? Ако споделите по този начин радостта си с тях, ще си спестите евентуалните негативни реакции.
Add comment