Предлагаме ви да направите план-програма, за да се отървете от ненужните вещи, които се натрупват в дома ви.
Например 30 дни е един добър срок, така че хем да не се преуморявате, хем да успеете да свършите всичко.
- Отделете пет неща, които са за изхвърляне, и пет неща, които да дадете на приятел или да дарите за благотворителност. Свършете го за 5 минути! Когато имате краен срок, се концентрирате и не си губите времето.
- Напълнете догоре един чувал за смет с неща за боклука. Или пък сложете В един плик вещи за даряване.
- Инвентаризирайте подправките в кухненския шкаф. Оставете само тези, които наистина ползвате.
- Изберете едно нещо – например химикалка, и направете „обиск“ на цялата къща, като съберете всички открити химикалки. След това ги проверете и изхвърлете негодните.
- Почистете и подредете едно чекмедже (рафт) и си обещайте да го поддържате така винаги. Нека да Ви е пример и вдъхновение.
- Планирайте пет малки неща за ревизия за един ден – например козметиката в банята, наличностите в домашната аптечка, чекмеджето с кухненски прибори, кутията с шевни принадлежности, нещата на нощното ви шкафче. Изхвърлете всичко ненужно.
- Справете се с всички хартиени съобщения, касови бележки, фактури. Снимайте с телефона си важните разписки и рецепти и ги запазете в него.
- Разгледайте пуловерите, жилетките си. Обемните дрехи заемат много място – отървете се от тези, които вече са поовехтели.
- Изпразнете чекмеджето, пълно с неща, които уж може да потрябват – панделки, капачки, кутийки, въженца, пликчета, копчета, стари ключове. Намерете друго място за тях и повече не отделяйте цяло чекмедже за подобни боклуци.
- Създайте нови правила за подреждане: палтата – на закачалката, чантите – на рафта, обувките – в шкафа за обувки… Всичко да си има ясно място.
- Проверете шкафа в кухнята за различни пликове и кутии – колко всъщност ви трябват? Най-добре използвайте само фолио за съхранение на продукти – заема по-малко място.
- „Изловете“ всичко счупено, пукнато, скъсано, прегорено, повредено. Оставете тези, които според вас ще занесете на ремонт., останалите изхвърлете.
- Прегледайте препаратите за почистване. Махнете празните опаковки и първо използвайте докрай тези, които вече сте отворили, а после новите.
- Претърсете шкафа с консерви, проверете сроковете за съхранение. Подредете годните консерви по вид – рибни, зеленчукови, месни, сокове, компоти, сосове.
- Махнете всички дреболии, които не са с декоративна цел, само ще им бършете прахта, вместо да ви радват окото.
- Оставете поне 10% от площта на всеки рафт в библиотеката ви свободни – книгите трябва да дишат, а и обичат да има някоя красива статуетка или вазичка сред тях.
- Ревизирайте бижутата си – със сигурност имате такива, които не носите вече или не харесвате… Подбирайте, сортирайте и се отървете от излишните.
- Подредете библиотеката – добра идея е да съчетаете книгите по цвят, може да ви хареса колоритният ефект. Ако сте взели някои от приятели, побързайте да ги върнете. Ако има такива, които не ви харесват, оставете ги на видно място навън, може да намерят своите нови читатели.
- Разчистете гаража, тавана или мазето от кашоните от последното преместване. Същото важи и за стари вестници и списания, които сте складирали вкъщи.
- Разделете се със старите дрехи, които вече не ви стават, дори да са ви любими. И да отслабнете, едва ли вече ще са модни, пък и със сигурност ще ви се иска да се възнаградите за възвърнатата фигура с нова дреха.
- Когато избирате какво да облечете, извадете нещо, което отдавна не сте слагали. Разгледайте го и решете: става за носене, отива за дарение или направо на боклука.
- Преподредете декоративни вази, чаши, чинии по стил и колорит – сортирани на групи, няма да изглеждат прекалено много.
- Уверете се, че поне 75% от площта на малката масичка за кафе е свободна. В противен случай намерете друго място на нещата, с които сте я заели.
- Определете място за пощата – слагайте там само тези писма, на които трябва да отговорите или да действате по тях (например сметките). Всички други брошури хвърляйте направо в коша за боклук.
- Проверете тенджерите и тиганите. Ако има захабени, непотребни, останали „сираци“ капаци, махнете ги. Може да откриете и някой съд, който са ви подарили, но не сте ползвали. Подредете останалите така, че да ви е лесно да ги взимате.
- Направете ревизия на козметиката си (извън тази в банята). Продуктите за красота имат срок на годност, проверете ги. Следващия път купете само тези цветове червило и сенки, които използвате най-често.
- Инвентаризирайте наличните мебели в дома си. Необходими ли са ви всички? Какво държите в коша за играчки на порасналото дете, сяда ли някой на неудобното кресло…
- Проверете чекмеджетата с бельо – те винаги са претрупани, защото често прибавяме ново, без да изхвърляме старото. Най-добре сложете в тях кутии за сортиране, за да отделите бикините от сутиените и т.н.
- Подредете шаловете си по сезони и ги сгънете така, че да ви е удобно да избирате, без да ги разбърквате.
- Запознайте семейството си с новия ред у дома. Нека последват примера ви.
Източник: Журнал за жената
Add comment