Лечебното гладуване означава да не се яде твърда храна за известно време. То не означава пълен глад или ожадняване. При всяко лечебно гладуване е необходимо редовно да се поемат течности.
Лечебните гладувания (или така наречените пости) са с различна продължителност и служат на няколко цели. Натуропатите са убедени, че те:
- прочистват системата от отровите, натрупани от лоши навици на хранене, лоша среда и потискани или изтласквани емоции;
- подпомагат функционирането на имунната система и ускоряват оздравяването;
- дават на храносмилателната система заслужена и често много необходима почивка.
Постенето е особено благотворно при лечението на трески и акутни проблеми, например обриви или разстройства на храносмилателната система. Натуропатите препоръчват редовно да се пости по 1-2 дни в месеца като съществена част от превантивните грижи за здравето, като често определят най-добрия момент с помощта на графиката на биоритмите.
Кратките пости – до 48 часа, могат да се практикуват от здрави хора без медицински контрол. Строг контрол е необходим при постене, по-дълго от три дни или предприето от хронично болни. Съществуват контролирани пости от 21 или повече дни.
Постите за коригиране на специфични състояния понякога могат да изглеждат крайни.
Например:
- пости Гелпа – това е 3-дневен солен пост, предписван често при ревматизъм;
- лечението Шрот — също използван при лечението на ревматизъм, този метод мени “сухи” дни с “течни” дни за 2 или 3 седмици.
Други типове пости включват:
- водни пости (в които не се яде нищо и се пие единствено вода);
- цитрусови монодиети (при които ядете само портокали и пиете техния сок и вода);
- други плодни монодиети (например пости на грозде);
- пости със зеленчуков сок.
Твърди се, че ползата от постенето се подсилва от няколко процеса, например хидротерапия, дълбоко дишане и леки физически упражнения.
Add comment