Слънцето блести, денят е прекрасен и ти решаваш, че ще изведеш малката ходеща фурия на разходка. И, за да не мъкнеш колички избираш крайната точка на дестинацията ви да е …зад блока! Лелеяната площадка – онази, по която си тичала като дете, от която вашите са те прибирали, викайки по половин час от балкона, и още, и още (свидни спомени).
Сега, ако имаш късмет, тя е облагородена, снабдена с нови пързалки и катерушки, постлана с онази
специфична мека настилка, която не оставя тежки паважни екземи при падане и, естествено, липсват люлки (или в най-лошия случай такива има, но са допълнително оградени). Ако нямаш късмет, видът й е непроменен още от ранните години на твоето детство и към момента почти цялата й площ е силно затревена, на пейките липсват облегалки, от пързалките са останали основите, а катерушките отдавна са демонтирани, пише сп.“Моето дете“.
Наличен е само пясъчникът, което превръща мястото в рай за прохождащи мъници. Докато завиете зад блока, дребосъкът вече тича и още преди да е достигнал заветното място за игра, се простира по цялата си дължина. Толкова с разходката за днес. А има ли шанс сценарият да е друг?
Абсолютен факт е, че човек се учи най-добре от собствения си опит. Когато става въпрос за децата ни обаче, не ни се иска да преминават през рани и травми на крайниците, за да започнат да се пазят.
Няколко основни правила:
Не е възможно да предвидиш всички варианти за инциденти навън, но можеш да опиташ да предотвратиш основните, при това без да оборудваш мъника с каска, наколенки и налакътници:
Избирай внимателно – да, площадката зад блока може да е най-близката, но безопасността на детето е на първо място. Може онази, която е най-добрата в квартала да е пренаселена, но по-добре така, отколкото да се спреш на по-безлюдна, на която да се окаже, че има стърчащи (но невидими сред тревите) остатъци от пързалки и катерушки, на които детето ти може сериозно да се нарани. Освен това, когато го водиш в парка, особено сега, когато времето се затопля, внимателно огледай дали има обозначения, че е пръскано против насекоми. В противен случай носи със себе си някакъв репелент.
Винаги с превозно средство – за да не тича мъникът към площадката, извеждай го с количка или с колело с дръжка или с каквото друго имаш налично за ограничаване на движенията му. Ако искаш, носи го на ръце.
Факт е, че от превъзбуда децата най-често получават травми, тичайки (към площадката, или към пързалката, или към играчка). Постави условие още докато го обуваш у дома, и кажи, че ще стоите навън само ако ти дава ръчичка, когато го помолиш. Спазваш ли обещанието си (и прибираш ли го в мига, в който откаже да ти даде ръка), детето бързо ще се научи, че има правила, които е добре да спазва.
Носи любимите играчки (плюс подобни за размяна) – част от кавгите на площадката възникват, когато хлапетата се скарат за играчка. Знаеш кои са онези, които твоят мъник не би дал за нищо на света. Е, снабди се с подобни, за да имате „за размяна”.
Да! на вредната храна – или сте навън и ядете всичко, което гризат и другите деца, или сте вкъщи и се храните с полезности. Свикни с идеята, че светът е шарен и ако ти не искаш да даваш зрънчо, то съседката го счита за основна храна. Затова се примири, или… си намери самотна площадка. Ако успееш поне да накараш останалите майки да купувате бисквитки от еструдирана пшеница или ориз, то това със сигурност ще е по-добрият вариант за „боклучава” храна. Опитай. Току- виж помогнеш в здравословното израстване на още няколко хлапета.
Аптечка – не тръгвай на разходка, без малка аптечка с неща от първа необходимост:
– малък бинт – нужен е, ако ти се наложи да направиш превръзка на мъника;
– 5-6 стерилни марли – с тях можеш и да почистиш рана, и да я „затвориш”, преди да превържеш с бинт;
– антиалергичен лейкопласт – идеален е за прикрепяне на марлите към кожата, ако се наложи да правиш такъв тип превръзка;
– кислородна вода – не щипе като спирта, почиства по-добре от риванола и освен това се пени забавно (изваждайки мръсотията вън от раната);
– арника монтана 30СН – дори да не си фен на хомеопатията, трябва да знаеш, че това е най-полезният препарат, ако мъникът падне. Арниката прави така, че мястото да не се подува и да не се получават синини (вътрешни кръвоизливчета и хематоми). Затова при падане давай по 2-3 гранулки през един час, поне 4-5 пъти.
Add comment